Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jar Południowy w Jastrzębiu powstał 45 lat temu. Stworzyli go mieszkańcy w czynie społecznym. Wkrótce czeka go przebudowa. Co się zmieni?

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Tak powstawał Jar Południowy.
Tak powstawał Jar Południowy. Zenon Keller, UM Jastrzębie
Mają zostać zasadzone nowe rośliny: drzewa, krzewy ozdobne i kwiaty, pojawić się nowe ławki i elementy małej architektury. W ten sposób częściowo przebudowany ma zostać jastrzębski Jar Południowy. Zmiany mają dotyczyć części tuż za biblioteką, która z zagospodarowanego na nowo skweru również ma korzystać.

Zobacz zdjęcia -kliknij TUTAJ!

Jastrzębie: Jar Południowy ma już 45 lat. Wkrótce czeka przebudowa

Okrągła rocznica urodzin to dobry czas na różnego rodzaju inwestycje. Z takiego założenia wychodzą w Jastrzębiu-Zdroju, gdzie na 60-lecie otrzymania praw miejskich - co często określane jest właśnie jako "urodziny" miasta - powstaje między innymi deptak w Zdroju.

Na 2023 rok przypada jednak nie tylko 60-lecie Jastrzębia. "Urodziny" obchodzi także jastrzębski Jar Południowy, który - jak nietrudno policzyć - powstał w 1978 roku. Na 45-lecie czeka go częściowa przebudowa.

- Powstanie tam park kieszonkowy - mówi Małgorzata Krzeszkiewicz, rzecznik prasowa Urzędu Miasta w Jastrzębiu-Zdroju, dodając, że to decyzja mieszkańców.

Ci mieli ją podjąć w trakcie konsultacji społecznych, w trakcie których zaproponowano im kilka koncepcji zmian w tym miejscu. Obecnie gotowy jest już projekt nowego zagospodarowania tego miejsca. Jak się on przedstawia?

- Projekt zawiera propozycje niezbędnej infrastruktury między innymi: dodatkowe nasadzenia drzew, krzewów ozdobnych i kwiatów, elementy małej architektury oraz wymianę chodnika i lamp - wylicza Małgorzata Krzeszkiewicz.

Tuż za biblioteką powstanie strefa ciszy. Jest koncepcja tworzenia kolejnych stref

Za projekt częściowej przebudowy jaru - zmiany dotyczą na razie skweru tuż za biblioteką - odpowiedzialne jest rybnickie studio architektoniczne A1. Jak mówi projektantka Patrycja Walocha, po zmianach przestrzeń jaru zostanie otwarta.

- Cały ten teren będzie jednolity i będzie tworzył całość - informuje Patrycja Walocha, dodając, iż obecnie rośliny, które go porastają są bardzo przypadkowe i zaznaczając, że i na tym nie skończą się zmiany. - Chcemy udostępnić mieszkańcom ten teren zielony, dlatego wprowadzamy dodatkowy ciąg - wskazuje projektantka.

Według projektu przestrzeń za główną siedzibą jastrzębskiej książnicy ma być strefą ciszy. To z kolei ma dać możliwość jej wykorzystania np. podczas zajęć bibliotecznych, które będą mogły się tam odbywać.

Jednocześnie - jak zauważają przedstawiciele studia architektonicznego oraz miasta - istnieją również koncepcje nowego zagospodarowania dalszych części Jaru Południowego. - Jest koncepcja całości aż do jego końca - przyznają, dodając, że poza strefą ciszy, miałaby powstać również m.in. strefa zabaw.

Kiedy Jar Południowy zagospodarowany na nowo będzie gotowy?

Dokładny termin oddania do użytku Jaru Południowego w nowej wersji nie jest jeszcze znany. Najoptymistyczniejszy ze scenariuszy zakładał, że uda się to zrobić jeszcze w tym roku, jednak wiele zależy od pogody.

Jeśli ta nie będzie na tyle sprzyjająca, żeby sadzić rośliny, nasadzenia zostaną odłożone na wiosnę przyszłego roku. Wówczas jar według nowego zagospodarowania miałby być gotowy w pierwszej połowie 2024 roku.

Koszt prac szacowany jest na ok. 400 tysięcy złotych. Najprawdopodobniej będzie jednak wyższy, gdyż pierwotnie nie zakładano wymiany chodników, co ostatecznie znalazło się w projekcie.

Jar Południowy to dzieło mieszkańców!

Jar Południowy - choć jego kształt przez lata ulegał zmianom - powstał we wspomnianym 1978 roku. Decyzja o jego stworzeniu powstała jednak wcześniej, w maju 1976 roku. Tworzono go w tzw. czynie społecznym.

- Pod patronatem Zarządu Miejskiego Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej, mieszkańcy pracowali przy urządzaniu jaru położonego pomiędzy ulicami Mazowiecką, a Wielkopolską i Małopolską - przypominają w jastrzębskim magistracie.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto