MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Jedyna taka mapa

Aleksander Król
Piotr Siemko jest właścicielem prezentowanych na wystawie eksponatów.
Piotr Siemko jest właścicielem prezentowanych na wystawie eksponatów.
W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jastrzębiu Zdroju będzie można oglądać wystawę "Dawny Krajobraz Górnego Śląska". Wśród eksponatów znajduje się prawdziwy rarytas - mapa z Wielkiego Atlasu Niemiec z 1789 roku.

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jastrzębiu Zdroju będzie można oglądać wystawę "Dawny Krajobraz Górnego Śląska". Wśród eksponatów znajduje się prawdziwy rarytas - mapa z Wielkiego Atlasu Niemiec z 1789 roku. - To bardzo rzadki eksponat - mówi Piotr Siemko, właściciel prezentowanych w bibliotece zbiorów.

Unikat z Poznania

- Mapę zdobyłem dopiero dwa tygodnie temu. Kupiłem ją od antykwariusza z Poznania. To naprawdę rzadki eksponat. W polskich opracowaniach historii kartografii praktycznie nie ma o niej wzmianki - wyjaśnia Piotr Siemko, notariusz i pasjonat historii z Jastrzębia Zdroju.

Cenna mapa Górnego Śląska pochodzi z Wielkiego Atlasu Niemiec, wydanego w 1789 roku we Frankfurcie nad Menem.

- Czy któraś z polskich bibliotek posiada też tą mapę? Nie wiem - mówi Piotr Siemko.

Panorama Nysy

Innym ciekawym eksponatem, który można zobaczyć w galerii "Pod Sową" jest Panorama Nysy - drzeworyt z XV-wiecznej Kroniki Świata Hartmana Schedla, wydanej w Norymberdze.

- Z dzisiejszych polskich miast oprócz Nysy, w kronice znajdują się tylko panoramy Krakowa i Wrocławia. Ta z Krakowa znana jest z podręczników szkolnych - wyjaśnia Piotr Siemko.

Wernisaż wystawy w galerii "Pod Sową" odbędzie się 20 kwietnia o godzinie 18. i będzie połączony z promocją książki pt. "Dawny krajobraz Górnego Śląska". Publikacja zawiera grafiki i rysunki Górnego Śląska od końca XV do I połowy XX wieku. Książka powstała w ramach autorskiego projektu biblioteki. - Podstawowym celem przedsięwzięcia jest promocja architektury i sztuki oraz krajobrazu historycznego Górnego Śląska - wyjaśnia Anna Folkmann, pracownik biblioteki.

Pomaga Unia

Projekt "Krajobraz Górnego Śląska - Górny Śląsk w grafice i rysunku od końca XV do I połowy XX wieku" jest współfinansowany przez Unię Europejską. W ramach przedsięwzięcia planowany jest również cykl wykładów i warsztatów artystycznych związanych z historią sztuki na Górnym Śląsku. Partnerem projektu jest Regionalni Knihovna w Karwinie. "Dawny krajobraz Górnego Śląska" będzie można zobaczyć w bibliotece do 27 kwietnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Oni dostali się do Europarlamentu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto