Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejni członkowie gangu kiboli GKS-u Jastrzębie zatrzymani. W ręce CBŚP wpadło pięciu mężczyzn. W gangu działały też kobiety?

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
W sumie prokuratura zatrzymała już 25 osób podejrzewanych o członkostwo w gangu.
W sumie prokuratura zatrzymała już 25 osób podejrzewanych o członkostwo w gangu. CBŚP
Do 12 lat więzienia grozi pięciu zatrzymanym przez funkcjonariuszy CBŚP osobom. Są one podejrzane o wprowadzenie do obrotu narkotyków, głównie substancji alfa PHiP. Wszyscy zostali tymczasowo aresztowani. Śledczy łączą ich działalność z gangiem kiboli GKS-u Jastrzębie. W tym zdaniem śledczych miała też działać 21-latka. Kobieta jest już jednak w więzieniu.

Kolejni członkowie gangu kiboli GKS-u Jastrzębie zatrzymani

Do 25 wzrosła liczba zatrzymanych osób, których śledczy podejrzewają o członkostwo i działalność w kibolskim gangu GKS-u Jastrzębie. W ostatnim czasie funkcjonariusze przeprowadzili kolejną akcję podczas której w ich ręce wpadło pięć kolejnych osób, mających mieć z nim powiązania.

Jak informuje Centralne Biuro Śledcze Policji działania były zakrojone na szeroką skalę. Brali w niej udział funkcjonariusze CBŚP z Katowic i Wrocławia, a dodatkowego wsparcia udzielali im mundurowi z jastrzębskiej komendy policji.

- Funkcjonariusze zatrzymali pięć osób w wieku od 26 do 35 lat - mówi podinsp. Iwona Jurkiewicz, rzecznik prasowa CBŚP. - W trakcie przeszukań funkcjonariusze zabezpieczyli substancję chemiczną, przekazaną do specjalistycznych badań, a także dokumenty i sprzęt elektroniczny - dodaje.

Cała piątka została tymczasowo aresztowana

Wszyscy z zatrzymanych zostali doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej w Jastrzębiu-Zdroju, która prowadzi śledztwo w tej sprawie. Tam zostały im przedstawione zarzuty. - Są one związane z udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej, popełnienia przestępstw narkotykowych, w tym także wprowadzanie do obrotu znacznych ilości środków psychoaktywnych (głównie substancji alfa PHiP - przyp. red) - wylicza podinsp. Iwona Jurkiewicz.

Prokuratura najwięcej do zarzucenia ma 32-latkowi. Jak wynika z ustaleń śledczych, mężczyzna miał przymuszać jedną z kobiet do współpracy z gangiem. - Podejrzany zagroził połamaniem nóg pałką teleskopową, jeśli pokrzywdzona nie będzie rozprowadzać narkotyków dla grupy przestępczej - informuje rzecznik prasowa CBŚP, dodając, że 32-latek gróźb dopuszczał się także wobec mężczyzn.

- Mężczyzna miał kilkukrotnie grozić pokrzywdzonemu maczetą i kijem bejsbolowym, chcąc zmusić go do fałszywego zeznania, że dotychczasowe wyjaśnienia w tym postępowaniu zostały wymuszone na nim przez funkcjonariuszy CBŚP - wskazuje podinsp. Iwona Jurkiewicz.

Oprócz zatrzymanych w trakcie działań pięciu osób, do jastrzębskiej Prokuratury z Zakładu Karnego została też doprowadzona 21-latka. Ona również jest podejrzewana o związki z gangiem pseudokibiców. Kobieta przebywa jednak w więzieniu.

Do tego mogą też trafić wszyscy pozostali, którym zarzuca się członkostwo w zorganizowanej grupie przestępczej. Za czyny zarzucane zatrzymanym w ostatnim czasie osobom grozi do 12 lat pozbawienia wolności.

CBŚP zatrzymuje pseudokibiców już od prawie roku!

Przypomnijmy, że zatrzymania będące pokłosiem rozpracowywania gangu jastrzębskich kiboli trwają już od niespełna roku. Pierwsza akcja CBŚP w Jastrzębiu miała miejsce w pierwszych dniach kwietnia ubiegłego roku.

Wówczas na polecenie prokuratora Prokuratury Rejonowej w Jastrzębiu-Zdroju funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji z Katowic wparci oddziałami policyjnych antyterrorystów oraz policjantami z Wydziału Kryminalnego KMP w Jastrzębiu-Zdroju zatrzymali i doprowadzili do prokuratury. W akcję było zaangażowanych aż 200 funkcjonariuszy CBŚP!

Kolejnych zatrzymań dokonano pół roku później, w październiku. Dwóch pseudokibiców zatrzymano też w listopadzie. W sumie jak dotąd zatrzymano wspomniane 25 osób. Jak wylicza CBŚP, przedstawiono im łącznie 70 zarzutów. Zabezpieczono też znaczną ilość mienia sporej wartości.

- W toku postępowania śledczy zabezpieczyli mienie należące do podejrzanych w postaci nieruchomości, samochodów i pieniędzy, o łącznej wartości ponad 1,5 miliona złotych - słyszymy w CBŚP.

I najprawdopodobniej na tym wcale nie koniec. - Niewykluczone są dalsze zatrzymania w sprawie - przyznają funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji.

Kibole GKS-u Jastrzębie stworzyli mafię!

Zebrane dotychczas dowody w śledztwie wskazują na to, że gang pseudokibiców GKS-u Jastrzębie przypominał mafię. Śledczy już na etapie ich rozpracowywania zauważyli, że grupa działała jak prawdziwa struktura organizacji przestępczej, uwzględniająca hierarchię i podział wykonywanych zadań w ramach grupy.

- Miasto Jastrzębie-Zdrój podzielone zostało na "strefy wpływów" w obrębie których na zasadzie "wyłączności" prowadzili działalność poszczególni członkowie grupy przestępczej i z których czerpali dla siebie korzyści . Strefy te nakładały się na granice przyjęte przez pseudokibiców tzw. "bastiony" obejmujące konkretne jastrzębskie osiedla i ulice - tłumaczył przy okazji pierwszych zatrzymań prok. Arkadiusz Kwapiński, zastępca prokuratora rejonowego w Jastrzębiu.

Osoby działające w ramach gangu oprócz tego, że są powiązane ze środowiskiem pseudokibicowskim, to także osoby, które w większości w przeszłości miały już konflikty z prawem. Szacuje się, że na kolejnej przestępczej działalności, w ramach gangu mogły one zarobić nawet 2 miliony złotych!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto