Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kopalniom KGHM nie zagraża woda – zapewnia miedziowy gigant. Chodzi m.in. o "Sierpol"

RED
KGHM zorganizowało wizytę studyjną poświęconą zarządzaniu dopływami wód dołowych w oddziałach KGHM: Zakładach Górniczych Polkowice-Sieroszowice oraz na zbiorniku Żelazny Most.
KGHM zorganizowało wizytę studyjną poświęconą zarządzaniu dopływami wód dołowych w oddziałach KGHM: Zakładach Górniczych Polkowice-Sieroszowice oraz na zbiorniku Żelazny Most. KGHM
Kopalnie miedzi zmagają się z zagrożeniem wodnym, ale potrafią działać w warunkach takiego zagrożenia – zapewnia KGHM. W kopalni Polkowice-Sieroszowice będzie niebawem kolejna tzw. Pompownia Głównego Odwadniania.

Dopływ wód kopalnianych jest zjawiskiem naturalnym, niewynikającym z błędów ludzkich czy jakichkolwiek zaniedbań – informuje KGHM. W kopalni Polkowice-Sieroszowice trwają ostatnie prace przy oddaniu do użytku kolejnej tzw. Pompowni Głównego Odwadniania przy szybie SW-4. Jej zadaniem jest wypompowywanie wody na powierzchnię do zbiorników, a następnie dalej do powierzchniowej sieci rurociągów Zakładu Hydrotechnicznego. Pompownia jest zlokalizowana blisko miejsca dopływu wody do wyrobisk, co wpływa na uproszczenie systemu odwodnieniowego.

- Rozruch technologiczny pierwszego etapu Pompowni Głównego Odwadniania przy szybie SW-4 rozpoczął się w połowie 2023 roku. Aktualnie trwa procedura odbiorowa etapu pierwszego pompowni przy jednoczesnym testowaniu zastosowanych rozwiązań technicznych. Jednocześnie prowadzone są prace drugiego etapu budowy pompowni – wyjaśnia KGHM.

Większa woda w "Sierpolu" od 2021 roku

W ciągu kilku lat od pojawienia się pierwszych oznak dopływów wody z warstwy dolomitu głównego, w Zakładach Górniczych Polkowice-Sieroszowice wykonano kilkanaście kilometrów otworów dołowych dla rozpoznania zagrożenia wodnego, a w szczególności dróg migracji wód w górotworze. To pozwoliło na wytypowanie pierwszego otworu iniekcyjnego z powierzchni, który ma za zadanie ograniczyć ilość dopływających wód.

- Początkowo, zabiegi te, prowadzone od sierpnia 2023 roku, pozwoliły na ograniczenie tempa wzrostu dopływu, a przez ostatnie pół roku na utrzymanie dopływu na stałym poziomie. Planowane są kolejne otwory – przyznaje Polska Miedź.

Miedziowy gigant dodaje, że zjawisko zwiększonego dopływu wód w kopalniach pojawiło się w 2021 roku. Do dziś firma przeprowadziła wiele projektów, które dostosowały infrastrukturę techniczną do tej sytuacji. W 2023 roku w KGHM powstał stały Zespół ds. Odry, który odpowiada m.in. za kwestie uzyskania nowych pozwoleń wodnoprawnych i monitorowanie zgodności podejmowanych działań z wydanymi pozwoleniami.

Podjęto działania, by obniżyć wartości zasolenia wód dołowych

Podjęto również działania mają na celu m.in. zabezpieczenie zgodnego z prawem zagospodarowania wód kopalnianych. Wśród nich jest zmiana pozwolenia wodnoprawnego dla oddziału KGHM, Zakładu Hydrotechnicznego. W październiku ubiegłego roku spółka uzyskała nowe pozwolenie umożliwiające bezpieczną eksploatację obiektów hydrotechnicznych z ograniczeniem negatywnego wpływu na środowisko naturalne. 

- Oprócz inwestycji związanych z rozbudową infrastruktury hydrotechnicznej prowadzone są również działania związane z obniżeniem wartości zasolenia wód dołowych. Aktualnie w końcowej fazie realizacji jest studium wykonalności budowy warzelni soli. W kolejnym etapie powinny zostać podjęte decyzje inwestycyjne. Prowadzone są również prace badawcze i testy pilotowych instalacji obniżających zawartości soli – wyjaśnia spółka.

Kontrola i pomiary Żelaznego Mostu

W zakresie monitoringu infrastruktury hydrotechnicznej w tym Obiektu Unieszkodliwiania Odpadów Żelazny Most, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa podjęte zostały działania, w tym:

  • badanie wielkości opadu atmosferycznego w stacji meteorologicznej reprezentatywnej dla lokalizacji OUOW Żelazny Most
  • badanie substancji i parametrów wskaźnikowych w wodach powierzchniowych, odciekowych i podziemnych z listy określonej w przepisach dotyczących kwalifikacji wód
  • pomiar poziomu wód podziemnych w otworach obserwacyjnych
  • pomiar objętości wód odciekowych
  • kontrola ilości odprowadzanych ścieków
  • kontrola jakości odprowadzanych ścieków
  • kontrola jakości wód rzeki Odry.

- Podkreślamy, że w KGHM Polska Miedź S.A. w ostatnich latach nie było zdarzeń związanych z wypompowywaniem wód z kopalń, infrastrukturą hydrotechniczną do zagospodarowania odpadów poflotacyjnych i gospodarką wodną, które zagrażałaby bezpiecznemu prowadzeniu działalności gospodarczej – zapewniają władze spółki.

[g][9626835/g]

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto