Józef Żak

avatarJózef Żak

Jastrzębie-Zdrój
Mieszkam - Jastrzębie Zdrój

Historia fotografii w mieście

2013-09-06 09:22:18

Informacje są częściowo kopiowane z kronik Jerzego Kamińskiego.
--------------------------------------
Wstępnie - utworzono grupę społeczną w Jastrzębiu Zdroju o zainteresowaniach fotografia i taką działalnością wśród młodzieży była zainteresowana Komenda Hufca w Wodzisławiu Śląskim. Później powstał niezależny klub fotograficzny. Klub fotograficzny JKF „Niezależni” - o tym dlaczego powstał i jak to się „rodziło”, niżej.

--------------------------------------------------------------------------------------------

Harcerska Agencja Fotograficzna
w Jastrzębiu Zdroju
(początkowo bez własnej siedziby)

Miejsce spotkania:
Klub Międzynarodowej Prasy i Książki
Jastrzębie Zdrój - Maj 1971 rok


Pierwsze spotkanie założycielskie
Harcerskiej Agencji Fotograficznej

Organizatorem i pomysłodawcą Harcerskiej Agencji Fotograficznej był Jerzy Kamiński zam. w Jastrzębiu Zdroju.

Na podstawie listy obecności, pierwsze spotkanie przyszłego HAF odbyło się w klubie Międzynarodowej Prasy i Książki w Jastrzębiu Zdroju. W budynku tym obecnie mieszczą się biura Spółdzielni Mieszkaniowej „NOWA”. Założyciele i członkowie HAF to: Jerzy Kamiński, Cezary Gajak, Tadeusz Brzozowski, Zofia Lubczyńska, Krystyna Tkocz, Jerzy Lubczyński, Jan Swoboda, Jerzy Mikołajewski,

Zaproszono też na pierwsze zebranie władze Komendy Hufca: Marian Mojza (K H) Wodzisław Śląski
Wiesław Jesionek (P/K H) Jastrzębie Zdrój

JERZY KAMIŃSKI, Cezary Gajak, Tadeusz Brzozowski. Ci trzej pionierzy, powiedzieli sobie – Czas ucieka, trzeba go zatrzymać i udało się. Dzisiaj mamy dużo zdjęć, dokumentujących wydarzenia z tamtych lat. A w jednym zdaniu można rzec - Harcerska Agencja Fotograficzna i jej twórcy czas zatrzymali w kadrze fotografii.

-----------------------------------------------------------------------------

Organizatorzy pierwszej wystawy fotograficznej, wykazali się pomysłowością i wyeksponowano w galerii pierwszą wystawę fotografii artystycznej, czyli to co najczęściej ludziom się podoba i prasową, bieżących przemian w mieście. Miejsce wystawy, to Jastrzębski Klub Fotograficzny, z późniejszą nazwą HAF, z siedzibą tymczasową w pomieszczeniach Międzynarodowej Prasy i Książki w Jastrzębiu Zdroju. Tytuł wystawy "Nasze miasto w obiektywie" pod tym tytułem, zaprezentowano Jedną z pierwszych wystaw z początkiem działalności klubu Harcerskiej Agencji Fotograficznej w 1971.

Jesteś na profilu Józef Żak - stronie mieszkańca miasta Jastrzębie-Zdrój. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.