Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Premier Mateusz Morawiecki pojawił się w Jastrzębiu na uroczystości przy pomniku Porozumienia Jastrzębskiego. ZDJĘCIA

Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Wideo
od 16 lat
W niedzielę, 3 września, w Jastrzębiu-Zdroju odbyły się obchody 43. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego i 35. rocznicy górniczych strajków w 1988 roku. W uroczystościach wziął udział Prezes Rady Ministrów, Mateusz Morawiecki. Przy pomniku Porozumień Jastrzębskich potwierdził, że w mieście szybciej powstanie Pawilon Porozumienia Jastrzębskiego. Podkreślił, że rząd Prawa i Sprawiedliwości jest depozytariuszem ideałów Solidarności.

Obchody 43. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego oraz 35. rocznicy górniczych strajków w 1988 roku. W uroczystościach wziął udział Prezes Rady Ministrów, Mateusz Morawiecki. Obchody rozpoczęły się o godzinie 9.30 Mszą św. w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, zwanym kościołem „na górce”. Po nabożeństwie uczestnicy udali się pod pomnik Porozumienia Jastrzębskiego na placu im. Tadeusza Jedynaka. Uczestników powitał Roman Brudziński, wieloletni przewodniczący górniczej Solidarności w Jastrzębiu-Zdroju.

- Dziś, w tym miejscu zgromadziło nas jedno słowo; „Solidarność”. To z jednej strony wszyscy, którzy w tamtych pamiętnych dniach, tygodniach strajkowali i walczyli o niezależne, samorządne związki zawodowe. A tak naprawdę w sercach mieli niepodległą, wolną Rzeczpospolitą. Praworządną, demokratyczną i solidarną – mówił premier rządu, poseł ziemi śląskiej.

Zaznaczył, że Solidarność to również wszystkie zakłady pracy, w regionie jastrzębsko – rybnickim na czele z kopalnią Zofiówka (nazywającą się wówczas Manifest Lipcowy), która stanęła tutaj jako pierwsza.

- Jak pięknie powiedział przed chwilą ks. prałat Bernard Czernecki, że górnicy przełamali wtedy strach. Byli twórcami historii Polski, ale wraz z pracownikami innych kopalni, które dołączyły do strajku, twórcami współczesnej historii Europy – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Solidarność to nie tylko wielka historia. To słowo oznacza bowiem coś więcej – przebudzenie narodowe, ale i głębokie przełamanie strachu oraz drogę w kierunku wolności. Niespełna dekadę później zakończyła się dla Polski i tej części Europy odzyskaniem suwerenności, niepodległości.

- Solidarność wtedy i dziś jest naszą odpowiedzią na wyzwania współczesnego świata. Ta wielka odpowiedź kiełkowała właśnie tutaj, w Jastrzębiu. To wasza odwaga, wola walki, doprowadziła do tego, że w ogóle mogła powstać Solidarność. Pamiętamy w tych dniach o porozumieniach sierpniowych w Gdańsku i Szczecinie, ale za mało mówimy o Jastrzębiu, Katowicach i wszystkich innych kopalniach, które w ślad za dzisiejszą Zofiówką stanęły i doprowadziły do wielkiego przełomu, powstanie jednego z największych ruchów społecznych współczesnego świata: Solidarności (brawa) – podkreślił premier rządu.

Mateusz Morawiecki zapowiedział przyspieszenie budowy Pawilonu Porozumień Jastrzębskich. Przy Pomniku można było obejrzeć makietę przyszłego muzeum.

- Aby ten wspaniały Pawilon świadczył o wielkości, odwadze górników śląskich, dzięki którym ten wielki dzień mógł stać się rzeczywistością (okrzyki dziękujemy, brawo) – wskazał Prezes Rady Ministrów.

Współtwórcą inwestycji ma być Jastrzębska Spółka Węglowa, jako depozytariusz wydarzeń, które zmieniły bieg historii.

- Państwo polskie, rząd polski, jeśli będzie mógł kontynuować po 15 października dzieło naprawy Rzeczpospolitej, również wydatnie przyczyni się do powstania tego wielkiego miejsca pamięci o Jastrzębskim Porozumieniu – zapowiedział Mateusz Morawiecki.

Premier mówił tez o przyszłości niezwiązanej z historią. O kryzysie energetycznym wywołanym wojną na Ukrainie, polityce klimatycznej Unii Europejskiej, która jest bardzo trudna dla Śląska, energochłonnego przemysłu; górnictwa, hutnictwa i wielu dziedzin gospodarki narodowej. Aby znaleźć rozwiązania na najbliższe dekady, rząd chce powołać, który zajmie się transformacją przemysłu wydobywczego i całej energetyki, która jest krwiobiegiem polskiej gospodarki.

Premier podkreślił, że zawarta z przedstawicielami przemysłu wydobywczego umowa społeczna jest zobowiązująca.

- Przeznaczamy potężne środki, miliardy złotych z naprawionego budżetu państwa polskiego na sprawiedliwszą transformację przemysłu, energetyczną w szerokim porozumieniu tego słowa. W najbliższym czasie chce się spotkać z sygnatariuszami tej umowy społecznej, jako zobowiązanie na przyszłość – mówił premier.

Jak wskazał, to właśnie rząd Prawa i Sprawiedliwości jest depozytariuszem ideałów Solidarności.

- Nie waham się tego powiedzieć, jesteśmy tymi, którzy starają się realizować te ideały; począwszy od wielkiej rewolucji godności społecznej, od polityki społecznej, która tylko w pigułce zawiera się w naszych działaniach: 500+, szkolnej wyprawce, trzynastej i czternastej emeryturze, emeryturze bez podatku oraz wielkich naszych innych programach społecznych. Koncentrujemy się na tym, aby minimalna płaca, stawka godzinowa, nie wróciła do tamtych wcześniejszych czasów, gdy tu w Jastrzębiu w 2015 roku strzelano do górników z broni gładkolufowej – usłyszeliśmy.

Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność Piotr Duda zaznaczył, że fundamentem podpisanych porozumień sierpniowo – wrześniowych był najważniejszy postulat, jakim było powołanie niezależnej reprezentacji pracowniczej, która będzie wreszcie dbała o interesy pracowników kopalń, hut oraz tysięcy innych zakładów pracy w całym kraju.

- Chcieliśmy związku zawodowego Solidarność, który będzie dbał o pracowników, a równocześnie był strażnikiem sygnowanych porozumień i tak się dzieje do dzisiaj. Stoimy na straży nie tylko historycznych postulatów, ale i bieżących działań związanych z funkcjonowaniem pracowników w zakładach pracy – stwierdził obecny szef Solidarności.

Mówił o podpisanych porozumieniach z rządem m.n. dotyczących utrzymania emerytur pomostowych oraz ochronie działaczy związkowych w miejscu pracy. Do tej pory, ci którzy z uporem upominali się o prawa pracownicze, organizowali strajk byli zwalniani z pracy. Dzięki zawartemu porozumieniu z rządem, tak zmieniono przepisy w Kodeksie postepowania cywilnego, 22 września wchodzą w życie.

- Wreszcie inspekcja pracy będzie miała łatwiejsze zadanie. Bo każdy działacz związkowy, który zwróci się do sądu o zabezpieczenie sądowe, będzie mógł pracować do wydania prawomocnego wyroku sądowego – mówił Piotr Duda.

List prezydenta Andrzeja Dudy, który w tym roku uczestniczył w obchodach Porozumienia Szczecińskiego skierowany do uczestników obchodów odczytała Agnieszka Lenartowicz–Łysiak, doradca z Kancelarii Prezydenta RP.

- Porozumienia sierpniowe, wywalczona zgoda na rejestrację NSZZ Solidarność, były przełomem na drodze od komunistycznej PRL do wolnej Polski. Wynegocjowane przez strajkujących ustępstwa reżimu doprowadziły ostatecznie do upadku komunistycznej władzy. Dzięki temu wyłoniła się rzeczywistość, jaką dziś znamy – napisał Andrzej Duda.

Jak zaznaczył, nowa wolna Polska wyłoniła się z nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II i postulatów sierpnia 1980 roku.

Niezmiennie od wielu lat w uroczystości bierze udział ksiądz prałat Bernard Czernecki, emerytowany proboszcz parafii NMP Matki Kościoła, gdzie w latach 80. ubiegłego wieku ukrywali się represjonowani przez komunistów górnicy.

Wśród zaproszonych gości byli m.in.: wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, jeden z sygnatariuszy Porozumienia Jastrzębskiego Grzegorz Stawski, jeden z przywódców strajków w 1980 roku Jan Bożek, jeden z liderów strajku sprzed 35 lat Alojzy Pietrzyk. Przybyli także przedstawiciele rządu, wywodzący się z naszego regionu: wiceminister aktywów państwowych odpowiedzialnego za górnictwo i energetykę – Marka Wesołego, podsekretarz stanu w tym resorcie Piotr Pyzik, minister Michał Wójcik, wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński, wiceminister sprawiedliwości Michał Woś. Powitano również arcybiskupa seniora archidiecezji katowickiej Wiktora Skworca.
Uroczystość uświetniły delegacje z pocztami Solidarności z całej Polski, a szczególnie z regionu Śląsko-Dąbrowskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto