Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

120-lecie Szkoły Podstawowej nr 18 w Jastrzębiu. Gratulacje i kwiaty od licznych gości. Wspaniała gala z występami artystycznymi ZDJĘCIA

Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Wideo
od 7 lat
Szkoła Podstawowa nr 18 imienia Henryka Sławika w Jastrzębiu-Zdroju obchodzi 120-lecie. To jedna z najstarszych placówek oświatowych w regionie. W czwartek 14 grudnia, placówka w dzielnicy Szeroka zorganizowała uroczyste obchody jubileuszu. Wystąpili uczniowie oraz zespół folklorystyczny Niezapominajki, złożony z absolwentek „osiemnastki”. Jakie atrakcje zafundowała szkoła swojej społeczności i zaproszonym gościom?

Niezapominajki na 120-leciu Szkoły Podstawowej nr 18 w Jastrzębiu

120 lat Szkoły Podstawowej nr 18 imienia Henryka Sławika w Jastrzębiu-Zdroju Szerokiej. Dzisiaj, w placówce odbyła się gala. Dyrektor „osiemnastki” Mariusz Piórkowski odebrał mnóstwo gratulacji oraz kwiatów, które dostał od przedstawicieli władz oświatowych, parlamentarzystów oraz władz samorządowych. Podczas uroczystości w sali gimnastycznej wystąpili uczniowie oraz zespół folklorystyczny Niezapominajki, złożony z absolwentek szkoły.

Maria Piksa była uczennicą szerockiej podstawówki wiele lat temu. Na 120-lecie miała ogromną przyjemność i zaszczyt zaśpiewać przed swoją publicznością: dziećmi i nauczycielami oraz zaproszonymi gośćmi.

Wspomnienia Marii Piksy o szkole w Szerokiej

- Bardzo miło wspominam tę szkołę, czas dzieciństwa. To były moje najlepsze lata, o czym opowiadam moim wnukom i prawnikom. Pobyt w „podstawówce” był początkiem wejścia między ludzi, wprowadzania w nasze życie zupełnie nowych rzeczy, których nie mieliśmy w domu – mówi pani Maria, która prowadzi zespół Niezapominajki.

Jak zaznacza, do szkoły chodziła w czasach, gdy wszystko było inne.

- W latach 50., 60. ubiegłego wieku system szkolny był zupełnie inny. Musieliśmy w szkole mówić po polsku, choć nie bardzo umieliśmy. W domu „godało się” bowiem po śląsku. Na przerwach i po szkole była już tylko gwara – wskazuje Maria Piksa.

To była jedna z nielicznych polskich szkół w okolicy

Przypomina, że placówka w Szerokiej była jedną z pierwszych polskich szkół w okolicy. Jest bardzo dumna, że mogła chodzić do tej szkoły. Cieszy się, że jastrzębskiej SP-18 patronuje człowiek wyjątkowy. Henryk Sławik, zwany polskim lub śląskim Wallenbergiem. W czasie II wojny światowej uratował 5 tysięcy Żydów, stając się bohaterem trzech narodów – Polaków, Węgrów i właśnie Żydów.

Placówka organizuje wiele przedsięwzięć związanych z polskim i śląskim Wallenbergiem. Nie tak dawno miała tu miejsce wieczornica poświęcona bohaterskiej rodzinie Ulmów oraz Henrykowi Sławikowi. Wśród gości była rodzina Henryka Sławika. Warto podkreślić, że potomkowie bohatera są uczniami jastrzębskiej „osiemnastki” w Szerokiej. Dwaj uczęszczają do klasy siódmej, a siostra jednego z nich – do piątej. Pochodzą z rodzin, których członkowie otrzymali Medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto