Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

36. rocznica Porozumień Jastrzębskich: Premier Szydło złożyła kwiaty pod pomnikiem [ZDJĘCIA]

Arkadiusz Biernat
Dziś mija 36 lat od zawarcia Porozumień Jastrzębskich
Dziś mija 36 lat od zawarcia Porozumień Jastrzębskich Arkadiusz Biernat
36. rocznica Porozumień Jastrzębskich: Zakończyły się uroczystości pod pomnikiem przy kopalni Zofiówka. Przemawiała i złożyła kwiaty premier Beata Szydło. Głos zabrał również przewodniczący Solidarności Piotr Duda.

36. rocznica Porozumień Jastrzębskich: Premier Szydło złożyła kwiaty pod pomnikiem

Po uroczystej mszy św. w kościele Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła uroczystości związane z 36. rocznicą Porozumień Jastrzębskich przeniosły się pod pomnik przy kopalni Zofiówka. Uczestniczyła w nich m.in. premier Beata Szydło.

- W 1980 roku trzeba było o normalność upominać się i strajkować w ramach wielkiego zrywu Solidarności, który przetoczył się przez Polskę. Godna praca, godne życie wywalczone zostały protestami ludzi, którzy w wtedy w 1980 roku mieli odwagę upomnieć jeden o drugiego. Mieli odwagę stanąć w obronie wolności Ojczyzny, rodzin, pracowników. Wtedy uchyli się drzwi do wolności. Za to ja Wam, uczestnikom tamtych wydarzeń z serca dziękuję – zwróciła się do górników premier Beata Szydło pod pomnikiem upamiętniającym Porozumienia Jastrzębskie.

W swoim wystąpieniu podkreślała, że jej rząd zawsze będzie miał na celu dobro robotników i rodzin. Zwróciła się również do górników.

- Trzeba powiedzieć sobie jasno, że czas kiedy na górnictwie niektórzy bogacili się, kiedy polskie górnictwo i górnicy byli wykorzystywani, skończył się. Potrzebne są reformie i zmiany. Jeżeli ich nie przeprowadzimy to nie uratujemy górnictwa. Dziś polskie górnictwo jest solą w oku również wielu lobby w Europie. Walczymy o to, aby górnictwo przetrwało. Górnictwo potrzebne jest na Śląsku i polskiej gospodarce – dodała.

Pod pomnikiem przemawiał również przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda.

- Jesteśmy tutaj jak co roku pod kopalnią, aby powiedzieć: pamiętamy. Bo pamięć historyczna to sól każdego narodu – mówił.

Zaznaczył, że związkowcy z Solidarności zawsze mieli i będą mieć odwagę walczyć o prawa pracowników. Zapowiedział, że związkowcy będą dalej walczyć o wolne niedziele i obniżenie wieku emerytalnego.

Podczas uroczystości odczytano też list do górników napisany przez prezydenta Andrzeja Dudę. Wszystkie z przemówień zostały przyjęte głośnymi oklaskami. Natomiast związkowcy zwrócili się do rządzących, aby pochopnie nie podejmowali decyzji w sprawie górnictwa i przyszłości kopalń.

Oprócz delegacji rządowej kwiaty pod pomnikiem składali związkowcy, górnicy, mieszkańcy, a także parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości, Platformy Obywatelskiej i Ruchu Kukiz'15. Kiedy kwiaty składali posłowie PO rozległy się gwizdy. Natomiast parlamentarzystów z Nowoczesnej nie zaproszono na uroczystości.

36. Rocznica Porozumień Jastrzębskich

Zawarte 3 września 1980 roku w Jastrzębiu-Zdroju porozumienie było trzecim, po gdańskim i szczecińskim, dokumentem podpisanym wówczas między władzą a strajkującymi robotnikami. W porozumieniu potwierdzono ustalenia gdańskie, zniesiono czterobrygadowy system pracy w górnictwie, który oznaczał konieczność pracy przez 7 dni w tygodniu. Władze zobowiązały się do przedstawienia projektu ustawy obniżającej wiek pracy w górnictwie. Kluczowym ustaleniem była też zapowiedź wprowadzenia od stycznia 1981 roku wszystkich wolnych sobót i niedziel. Przedstawiciele rządu zgodzili się też na realizację wielu postulatów socjalno-bytowych, m.in. wprowadzenie pylicy płuc do wykazu chorób zawodowych.

Pierwszy strajk w Jastrzębiu rozpoczął się w nocy z 27 na 28 sierpnia 1980 roku w kopalni Manifest Lipcowy. Około tysiąca górników odmówiło podjęcia pracy na nocnej zmianie. Protest od początku miał przede wszystkim charakter solidarnościowy z robotnikami protestującymi na Wybrzeżu. Do 21 postulatów gdańskich górnicy dołożyli własne. Śląskie strajki przyspieszyły negocjacje w Gdańsku i Szczecinie i wpłynęły na kształt zawartych tam porozumień.

29 sierpnia do kopalni przyjechała delegacja rządowa. Tego samego dnia zastrajkowało dalszych siedem kopalń. Powołano pierwszy na Śląsku Międzyzakładowy Komitet Strajkowy (MKS). Wkrótce w regionie strajkowało już 28 kopalń i 28 innych zakładów.

2 września ok. 17 rozpoczęła się kolejna tura negocjacji między MKS i stroną rządową. 3 września ok. 5.40 rano, po kilkunastu godzinach negocjacji, podpisano liczące 29 punktów porozumienie, zwane od tego czasu jastrzębskim.

**Obserwuj autora na Twitterze TWITTER_FOLLOW https://twitter.com/arek_biernat

**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto