Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

37. rocznica podpisania Porozumienia Jastrzębskiego [PROGRAM]

Bartosz Wojsa
Porozumienie Jastrzębskie: 37. rocznica podpisania dokumentu
Porozumienie Jastrzębskie: 37. rocznica podpisania dokumentu arc. P. Kędzierski / UM Jastrzębie-Zdrój
Porozumienie Jastrzębskie: 37. rocznica podpisania dokumentu. Już 3 września odbędą się, jak co roku, oficjalne uroczystości z tej okazji.

Porozumienie Jastrzębskie: 37. rocznica podpisania dokumentu

Już 3 września o godz. 9.30 w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła przy ul. ks. Jerzego Popiełuszki w Jastrzębiu-Zdroju 1A rozpoczną się uroczystości w związku z 37. rocznicą podpisania Porozumienia Jastrzębskiego.

- Uroczystości rozpoczną się od mszy świętej, po której około godz. 11. uczestnicy złożą wieńce i kwiaty pod pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego przy kopalni Zofiówka - mówi Katarzyna Wołczańska z jastrzębskiego urzędu miasta.

Lata 80. to w Jastrzębiu-Zdroju ważne wydarzenia, które zmieniły bieg historii naszego kraju. W sierpniu 1980 roku górnicy z jastrzębskich kopalń przystąpili do ogólnospołecznego ruchu protestacyjnego, który doprowadził do podpisania Porozumienia Jastrzębskiego, trzeciego po Szczecinie i Gdańsku, protokołu ugody społecznej otwierającego drogę do przemian politycznych i gospodarczych.

Porozumienie Jastrzębskie gwarantowało realizację postulatów porozumień szczecińskich i gdańskich oraz wprowadzało wolne soboty i likwidowało czterobrygadowy system pracy.

- Osiem lat później Jastrzębie-Zdrój, dzięki odwadze i determinacji górników, ponownie zapisało się na kartach historii. 3 września 1988 roku zakończył się strajk na Manifeście Lipcowym. Prowadzone pod presją strajkujących załóg rozmowy władzy z opozycją otworzyły drogę do obrad Okrągłego Stołu i czerwcowych wyborów, stawiając jastrzębskich górników w szeregach twórców nowej, demokratycznej Polski. To właśnie odwaga górników walczących z poprzednim systemem politycznym, sprawdzona w czasach pierwszej Solidarności lat 1980-1981 i w sierpniu 1988 roku, sprawiła, że nazwa naszego miasta wpisała się na trwałe w historię polskiej drogi do wolności - przypominają w jastrzębskim magistracie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto