Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

50 lat Jastrzębia: Sprawdź, co przez ten czas wydarzyło się w Jastrzębiu

Katarzyna Spyrka
Rozporządzeniem z dnia 22 maja 1963 roku, w województwie katowickim tworzy się w powiecie wodzisławskim miasto Jastrzębie-Zdrój z obszaru osiedla Jastrzębie-Zdrój. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 30 czerwca 1963 roku. Podpisał Prezes Rady Ministrów, Józef Cyrankiewicz. Od tego momentu mija w tym roku dokładnie 50 lat. 50 lat historii naszego miasta, która zapisała się dużymi literami także na kartach historii Polski. Co wydarzyło się w tym czasie i co jastrzębianie zapamiętali najbardziej?

Zapytaliśmy więc mieszkańców miasta podczas sondy ulicznej i internautów na naszym portalu jastrzebiezdroj. naszemiasto.pl o to, jakie wydarzenia ich zdaniem były w historii miasta najważniejsze.

Wybieramy najważniejsze wydarzenie w historii Jastrzębia-Zdroju!
- Największym echem w całej Polsce odbiły się strajki z sierpnia 1980 roku, a potem podpisanie Porozumienia Jastrzębskiego, dzięki któremu środowisko robotników w całym kraju mogło zacząć żyć normalnie tzn. miało swoje prawa i upragnione wolne soboty - mówi nam Antoni Kamiński. Pamięta, jak chodził do kościoła na Górce i słuchał słynnych kazań ks. Bernarda Czerneckiego, który motywował wtedy górników, żeby się nie poddawali.Udało się. Podpisano Porozumienie, ale na tym trudna historia górników w Jastrzębiu się nie skończyła. Idąc w weekend z rodziną na spacer warto pomyśleć, że to górnicy wywalczyli wolne soboty i niedziele wówczas.

Doniosłym i tragicznym wydarzeniem zarazem była pacyfikacja kopalni Manifest Lipcowy, która nastąpiła dzień po wprowadzeniu stanu wojennego, 14 grudnia 1981 roku.

- O godzinie 11.00 czołgi, transportery opancerzone, armatki wodne oraz funkcjonariusze i żołnierze otoczyli kopalnię "Manifest Lipcowy". ZOMO wrzuciły na teren kopalni pojemniki z gazem i petardy, a czołgi taranowały bramę główną. O godzinie 11.45 grupy szturmowe wdarły się na teren kopalni. Tego nikt z nas się nie spodziewał - wspomina dziś Czesław Kłosek, jeden z rannych w tym starciu. On nigdy nie zapomni tego wydarzenia, bo do dziś chodzi z kulą w kręgosłupie.

Ale Jastrzębie tonie tylko kopalnie, dlatego pamiętamy też inne ważne daty.
- W 1967 roku Jastrzębie otrzymało status miasta uzdrowiskowego. Pamiętam to. Byłam wtedy małą dziewczynką. Wszystkich nas w Jastrzębiu rozpierała duma - wspomina Anna Kropaczek. Byliśmy dumni tylko do 1994 roku, bo wtedy uzdrowisko zostało zlikwidowane.

- I pamiętam też, jak się miasto rozbudowało. W 1969 roku włączono do Jastrzębia część Jastrzębia Górnego i Moszczenicy, a potem kolejno Ruptawę i sołectwa Pniówek oraz części obszaru sołectwa Krzyżowice i Pawłowice. Dziś już wszystko wygląda inaczej. Część tych sołectw działa jako odrębne gminy - wspomina jastrzębianka. Każdy pamięta coś innego. Nawet drobiazgi są dla nas ważne.

Ciekawsze z nich można znaleźć też w archiwalnych notatkach Urzędu Miasta. Bo jak np. nie uznać za ważne, że w pierwszych wyborach samorządowych w 1990 roku, pierwszym prezydentem miasta wybrano Władysława Czyża. Potem 1 lipca 1997 r. oddano do użytku dworzec autobusowy przy ul. Północnej, a 10 marca 1998 r. w Urzędzie Miasta ruszyły windy, a 26 listopada 1999 roku w mieście otwarto restaurację McDonald's.

Dwa lata później patronem miasta wybrano Świętego Jana Nepomucena, a w 2004 r. jastrzębscy kibice cieszyli się z historycznego tytułu Mistrza Polski, zdobytego przez Jastrzębski Węgiel. Historia toczy się na naszych oczach. Rok temu nadano status Sanktuarium Opatrzności Bożej parafii Św. Katarzyny.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto