Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Alfabet Jastrzębia. H jak Hotel Koeningsdorf

Marcin Boratyn
Drugim, obok „Hohenzollerna” hotelem w jastrzębskim uzdrowisku był „Koenigsdorff”. Powstał w okolicach 1864 r., a więc w czasach władania kurortem przez hrabiego Feliksa von Koenigsdorff. Hotel ulokowano nieco na uboczu, bowiem na wschód od głównej zabudowy Paulastrasse. Goście hotelowi mieli jednak zapewnioną ciszę i piękne pejzaże, a jednocześnie zaledwie kilkuminutowy dystans do serca uzdrowiska.

Pierwsze ilustracje ukazujące nam hotel „Koenigsdorff” pochodzą dopiero z przełomu XIX i XX w. Jedna z nich przedstawia nawet wnętrze oszklonej werandy mieszczącej restaurację. Na ścianie można zobaczyć popiersie brodatego mężczyzny – fundatora uzdrowiska. Jednak w owym czasie hotel należał do rodziny Hensel.
W okresie powstań śląskich budynek stał się świadkiem dramatycznych wydarzeń. 3 maja 1921 r. jastrzębscy powstańcy wyparli Niemców i Włochów z uzdrowiska, a ich ostatni punkt oporu miał miejsce właśnie w „Koenigsdorffie”.
W okresie międzywojennym hotel trafił w ręce rodziny Kowolów. Odtąd zwał się nosił imię gen. Józefa Hallera – dowódcy Błękitnej Armii, który w 1923 r. gościł w Jastrzębiu.
Oczywiście w okresie PRL obie nazwy hotelu były na cenzurowanym. Zresztą budynek uległ przebudowie i dziś niewiele przypomina swój pierwowzór. Na szczęście jednak duch dawnego hotelu-restauracji czuwa w tym historycznym obiekcie. Obecnie w jego podziemiach można zjeść smaczny obiad w dawnej, uzdrowiskowej atmosferze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto