Budżet Obywatelski w Jastrzębiu. Z tegorocznej puli pieniędzy zrealizowanych zostanie prawie 30 projektów. Na co głosowali mieszkańcy?

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Jastrzębianie zdecydowali, które projekty z Budżetu Obywatelskiego zostaną zrealizowane w ich mieście w 2022 roku.
Jastrzębianie zdecydowali, które projekty z Budżetu Obywatelskiego zostaną zrealizowane w ich mieście w 2022 roku. arc.
Budżet Obywatelski w Jastrzębiu. Zakończyło się liczenie głosów oddanych na projekty Budżetu Obywatelskiego w Jastrzębiu. Mieszkańcy wybrali blisko trzydzieści projektów do realizacji, na które zagłosowano niespełna dziesięć tysięcy razy. - Ilość oddanych w tym roku głosów przerosła nasze najśmielsze oczekiwania - mówi Barbara Więckowska, naczelnik Wydziału Dialogu Społecznego.

Budżet Obywatelski w Jastrzębiu. Z tegorocznej puli pieniędzy zrealizowanych zostanie prawie 30 projektów. Na co głosowali mieszkańcy?

To już pewne. Dwadzieścia dziewięć projektów w tym dwadzieścia osiem sołeckich i jeden ogólnomiejski zostanie zrealizowanych w ramach Budżetu Obywatelskiego Jastrzębia-Zdroju na 2022 rok.

Przyszłoroczny budżet opiewa na około 2,6 miliona złotych i jest pod tym względem rekordowy. Rekordowa okazała się także liczba oddanych głosów przez mieszkańców, która przeszła najśmielsze oczekiwania osób odpowiedzialnych za BO.

- W tegorocznym głosowaniu nad projektami do Budżetu Obywatelskiego wzięło udział aż 9481 osób - przyznają władze Jastrzębia.

Zadowolenia z tak licznie oddanych głosów nie kryje prezydent Anna Hetman. - Dzięki wam w naszym mieście będzie coraz piękniej. Dziękuje tym wszystkim, którzy brali udział w głosowaniu - mówi włodarz Jastrzębia-Zdroju.

Niestety, nie wszystkie głosy oddano poprawnie. Ponad siedemset głosów ze wszystkich musiano uznać za nieważne.

- Najczęściej popełnianymi błędami podczas głosowania były: brak podpisu, brak dołączonej zgody opiekuna prawnego (w przypadku głosowania przez osoby niepełnoletnie) oraz wskazanie dwóch lub więcej zadań do realizacji (oddanie głosu) na jednej karcie - wyjaśniają w Urzędzie Miasta w Jastrzębiu-Zdroju.

Budżet Obywatelski w Jastrzębiu. Na rok 2022 złożono ponad sto projektów

W Budżecie Obywatelskim na 2022 rok jastrzębianie złożyli łącznie ponad sto projektów. Blisko połowę z nich odrzucono jednak jeszcze przed głosowaniem. Dlaczego? Z powodu błędów formalnych.

- Weryfikacja wniosków to przede wszystkim analiza ich zgodności z kompetencjami i zadaniami gminy, analiza możliwości technicznej realizacji i zgodności projektów z przepisami prawa. Sprawdzono też, czy poprawnie zostały oszacowane koszty inwestycji - tłumaczy Izabela Grela, naczelnik wydziału Informacji, Promocji i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miasta w Jastrzębiu.

Ostatecznie do głosowania dopuszczono sześćdziesiąt dwa projekty. Spośród nich wyłoniono dwadzieścia dziewięć do realizacji. Co się wśród nich znalazło?

Wybrany przez mieszkańców projekt ogólnomiejski to: Budowa boiska wielofunkcyjnego przy SP 18. Reszta zadań będzie realizowana w dzielnicach.

 • Osiedle Arki Bożka - zakup i montaż trampolin ziemnych
 • Osiedle Barbary - park trampolin ziemnych
 • Osiedle Bogoczowiec - remont chodnika przy ul. Bogoczowiec i budowa miejsc postojowych
 • Osiedle Chrobrego - zielona klasa SP nr 20
 • Osiedle Gwarków - siłownia pod chmurką
 • Osiedle Jastrzębie Górne i Dolne - budowa Rodzinnego Placu Rekreacyjnego, zakup krzeseł i stołów do sali OSP, zakup tablic informujących o dojeździe do posesji
 • Osiedle Morcinka - rozbudowa i modernizacja parku STREET WORKOUT
 • Osiedle Pionierów - budowa toru treningowego OCR, oświetlenie ulicy Gołębiej
 • Osiedle Przyjaźń - zakup monitoringu boiska w jarze pomiędzy ul. Moniuszki i Kopernika
 • Osiedle Staszica - remont chodnika i zabudowa ławek, zakup i montaż ławek na terenie III LO
 • Osiedle Tuwima - remont odcinka ul. Stokrotek
 • Osiedle Zdrój - budowa wielofunkcyjnego placu zabaw dla dzieci w Parku Zdrojowym
 • Osiedle Zofiówka - zasadzenie krokusów, remonty chodników
 • Sołectwo Borynia - remont nawierzchni ul. Myśliwskiej
 • Sołectwo Bzie - budowa sprawnościowego placu zabaw
 • Sołectwo Moszczenica - wykonanie asfaltu na drodze gminnej
 • Sołectwo Ruptawa-Cisówka - wykonanie oświetlenia i budowa korytek odwadniających na ul. Kołłątaja
 • Sołectwo Skrzeczkowice - remont nawierzchni ul. Myśliwskiej
 • Sołectwo Szeroka - budowa oświetlenia ul. Henryka Sławika i ul. Gagarina, remont rowu przydrożnego ul. Gagarina, zakup butów gumowych specjalistycznych dla potrzeb drużyny OSP - Szeroka oraz zakup i zabudowa tablic informacyjnych z nazwą ulicy i numerami domów

- Ogromnie cieszy nas zaangażowanie jastrzębian w proces współdecydowania o mieście w ramach Jastrzębskiego Budżetu Obywatelskiego. Dziękujemy wszystkim składającym projekty zadań jak i tym, którzy zagłosowali na wybrane propozycje - zaznacza Barbara Więckowska, naczelnik Wydziału Dialogu Społecznego.

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie