Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co dalej z handlem węglem w Jastrzębiu? Miasto jest gotowe sprzedawać go mieszkańcom. Zbiera informacje, kto byłby zainteresowany kupnem

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Na razie nie wiadomo jeszcze, w jaki sposób będzie się odbywać sprzedaż węgla w Jastrzębiu.
Na razie nie wiadomo jeszcze, w jaki sposób będzie się odbywać sprzedaż węgla w Jastrzębiu. arc.
Ustawa pozwalająca samorządom sprzedawać węgiel nie weszła jeszcze w życie, ale w Jastrzębiu już starają się przygotować na dystrybucję mieszkańcom opału. Miasto zbiera informację o osobach chętnych kupić od niego opał. To ma być pomocne w jego późniejszej sprzedaży. - Zebrane od mieszkańców informacje dadzą obraz skali potrzeb i pozwolą zaplanować zakup oraz dystrybucję węgla - mówi prezydent Anna Hetman.

Co dalej z handlem węglem w Jastrzębiu? Miasto jest gotowe sprzedawać go mieszkańcom. Zbiera informacje, kto byłby zainteresowany kupnem

Pomimo początkowo sceptycznego podejścia do handlu węglem, władze Jastrzębia zmieniły swój stosunek w tej sprawie i obecnie w obliczu kryzysu węglowego, są gotowe sprzedawać opał mieszkańcom. I o ile najpierw zapewnienie było wyłącznie słowne, teraz miasto - jeszcze przed uchwaleniem rządowych rozporządzeń - podjęło już pierwsze konkretne kroki, żeby zaopatrzyć jastrzębian w węgiel.

- Robimy wszystko by być przygotowani, jak tylko nowe przepisy wejdą w życie - podkreśla prezydent Jastrzębia-Zdroju, Anna Hetman.

A co dokładnie robi miasto? Na razie na zasadzie "infolinii" zbiera informacje o liczbie chętnych do nabycia węgla w Jastrzębiu. Jastrzębianie mogą się zgłaszać do magistratu w godzinach pracy urzędu od poniedziałku do piątku osobiście. - Potrzebę można również zgłosić telefonicznie pod numerami telefonów 32 47 85 326, 32 47 85 310, 32 47 85 230 lub 32 47 85 220 - mówi Małgorzata Krzeszkiewicz, rzecznik prasowa Urzędu Miasta w Jastrzębiu.

- Zebrane od mieszkańców informacje dadzą obraz skali potrzeb i pozwolą zaplanować zakup oraz dystrybucję węgla - mówi prezydent Anna Hetman.

W tej najprawdopodobniej nie będzie uczestniczyć Jastrzębska Spółka Węglową. Władze Jastrzębia zgłosiły się do niej, uważając, że jako górnicze przedsiębiorstwo ma ono zaplecze techniczne do handlu węglem. Tego miało brakować miastu. I jak się okazuje takiego brakuje też JSW.

W odpowiedzi na miejskie pismo z prośbą o wsparcie mieszkańców w zakresie sprzedaży węgla, JSW zaznaczyła, że spółka nie ma w Jastrzębiu pełnej infrastruktury potrzebnej do sprzedaży węgla. Jednocześnie, spółka potwierdziła swoją gotowość do wsparcia mieszkańców, którego już udziela, sprzedając węgiel w KWK Budryk.

Przypomnijmy, pomysł, żeby samorządy uczestniczyły w sprzedaży węgla pojawił się na początku października. Propozycję złożył minister aktywów państwowych, Jacek Sasin. Jak stwierdził wówczas wicepremier, samorządy mają narzędzia - chodziło o miejskie spółki - które mogą po korzystnych cenach nabywać opał.

Jastrzębie najpierw znalazło się w gronie miast, którym propozycja ministra nie przypadła do gustu. Władze miasta argumentowały, że to zadanie nie może być realizowane, ponieważ nie zawiera się w ustawie o samorządzie gminnym.

- Zadanie opisywane przez szefa MAP (Ministerstwo Aktywów Państwowych - przyp. red) nie leży w kompetencji samorządu. Miasto nie może prowadzić działalności gospodarczej - tłumaczono, opierając się właśnie o ustawę o samorządzie gminnym.

Później jednak władze Jastrzębia zmieniły zdanie. Po telefonach mieszkańców, którzy zwróciły się do nich ze swoim węglowym problemem, miasto obiecało wsparcie.

- Sytuacja, którą możemy obecnie obserwować, związana z zaopatrzeniem w węgiel, niepokoi. Tę niepewność opisujecie podczas rozmów telefonicznych i w wysłanych wiadomościach. Nie pozostaję wobec nich obojętna. Nasze miasto podejmie się każdej misji, która wesprze mieszkańców. Nie pozostawimy was samych - zapewniała jastrzębian, prezydent Hetman.

Sprzedawany przez miasto węgiel będzie można kupić pod pewnymi warunkami. - O zakup węgla mogą ubiegać się wyłącznie mieszkańcy, który złożyli wniosek o dodatek węglowy i wcześniej nie zakupili węgla po preferencyjnej cenie 2 tysiące złotych lub poniżej 2 tysięcy złotych - informuje jastrzębski magistrat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto