MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Co się dzieje ze szkodliwym metanem z kopalni JSW

KASIA
Szkodliwy metan, czyli dla niewtajemniczonych gaz palny, powstającym głównie w wyniku rozkładu szczątków roślinnych. W przyrodzie towarzyszy złożom ropy naftowej i węgla kamiennego. Uwalniający się podczas wydobycia węgla metan – w zetknięciu z powietrzem - zwłaszcza z tlenem – tworzy wybuchowe mieszaniny. Dlatego wybuchy metanu oraz pożary powstałe od zapalonego metanu należą do najczęstszych przyczyn katastrof górniczych.

Co z tym gazem dzieje się w JSW? - W Grupie JSW metan jest stosowany w elektrociepłowniach „Zofiówka” i „Moszczenica”, które wykorzystują to paliwo do współspalania w kotłach energetycznych. Metan jest wykorzystywany również w silnikach gazowych. Aktualnie w kopalniach JSW pracuje 13 silników gazowych o mocach elektrycznych od 1,8 MW do 4,0 MW, co daje łącznie 36 MW mocy elektrycznej i 39,3 MW mocy cieplnej. Najnowsze dwa takie silniki o mocach po 2,0 MW zostały uruchomione w kopalni „Krupiński” w ubiegłym roku. Warto zaznaczyć, że w tej samej kopalni pierwszy tego typu silnik został uruchomiony w grudniu 1997 roku, a więc niemal 15 lat temu. Wszystkie silniki w ubiegłym roku zużyły 48,8 mln m3 metanu, dając produkcję ponad 257 tys. MWh energii elektrycznej i ponad 600 tys. GJ ciepła - wyjaśniają w JSW.

W sumie w samym I półroczu tego roku stacje odmetanowania w kopalniach JSW ujęły 61,4 mln metrów sześć. czystego gazu, z czego 53 mln metrów sześc. zużyto do produkcji energii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto