Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy lubimy przyjmować gości w domu? Sprawdź, jak wygląda od kuchni słynna polska gościnność. Zobacz, jak wsparliśmy uchodźców z Ukrainy

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Polska gościnność w praktyce. Sprawdź, czy Polacy lubią przyjmować gości w domu. Co myślimy o niezapowiedzianych wizytach?
Polska gościnność w praktyce. Sprawdź, czy Polacy lubią przyjmować gości w domu. Co myślimy o niezapowiedzianych wizytach? jackf/123Rf.com
Czy chętnie zapraszamy do domu gości i jak się organizujemy? Jak przygotowujemy dom przed wizytą i czy dbamy o własną intymność? Czy czujemy się komfortowo w roli gospodarzy? Ilu Polaków zaprosiło pod swój dach uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy? Sprawdź, jak naprawdę wygląda słynna polska gościnność. Zobacz, co na ten temat mówi raport firmy Domondo, który powstał we współpracy z agencją Elephate.

Czy Polacy są gościnni, czy to tylko mit? Czy lubimy zapraszać do domu gości?

87% Polaków uważa swoich rodaków za gościnnych. Samych siebie ocenia w ten sposób 3/4 respondentów. Najchętniej przyjmują w domu gości mieszkańcy wsi (81%), wśród mieszkańców miast wypada to trochę gorzej (71-77%). Najmniej skłonne do zapraszania gości są osoby z miejscowości o liczbie ludności przekraczającej 150 000 mieszkańców. Gościnność kojarzy się nam przede wszystkim z otwartością i bezinteresownością.

62% osób biorących udział w badaniu twierdzi, że wizyta gości poprawia im nastrój. 38% ankietowanych lepiej się czuje w roli gospodarza niż gościa.

Czy lubimy przyjmować gości w domu? Sprawdź, jak wygląda od kuchni słynna polska gościnność. Zobacz, jak wsparliśmy uchodźców z Ukrainy
Domondo

Polacy i gościnność wg raportu Domondo

Jak często zapraszamy do domu gości i gdzie ich najchętniej przyjmujemy?

Częstotliwość z jaką przyjmujemy gości w domu, jest bardzo różna i kształtuje się następująco:

  • kilka razy w roku – 25%,
  • raz na dwa tygodnie – 24%,
  • raz w miesiącu – 21%,
  • raz w tygodniu – 17%,
  • częściej niż raz w tygodniu – 8%,
  • w ogóle nie przyjmuję gości – 6%.

Najczęściej podejmujemy gości w salonie, deklaruje to aż 86% ankietowanych osób. Na drugim miejscu pojawia się kuchnia oraz taras i balkon (17%). Jadalnia to miejsce spotkania dla 16% respondentów, a 13% z nich zaprasza gości do własnego pokoju.

Jak przygotowujemy się do wizyty? Gotujemy czy zamawiamy gotowe jedzenie?

Odwiedziny rodziny, przyjaciół czy znajomych traktujemy bardzo poważnie i staramy się do nich odpowiednio przygotować. 79% ankietowanych sprząta wcześniej pomieszczenia, a 71% samodzielnie gotuje posiłek. Zaledwie 10% zamawia gotowe dania na wynos. 32% osób przygotowuje specjalne miejsce do spania dla gości, a 15% szykuje na tę okazję odświętny strój.

Dbamy też o odpowiedni wystrój domu czy mieszkania. Ok. 11% ankietowanych kupuje świeże kwiaty i dekoracje do wnętrz. 27% ankietowanych zamyka drzwi niektórych pomieszczeń (sypialnię, garderobę czy gabinet), a 14% chowa przed wizytą gości ważne przedmioty.

Czy lubimy przyjmować gości w domu? Sprawdź, jak wygląda od kuchni słynna polska gościnność. Zobacz, jak wsparliśmy uchodźców z Ukrainy
Domondo

Gościnność a prywatność w polskim domu wg raportu Domondo

Czy lubimy niezapowiedziane wizyty gości?

Większość z nas nie lubi wizyt gości, którzy nagle stają w progu naszego mieszkania. Już dawno odwykliśmy od niezapowiedzianych wizyt, które modne były w czasach PRL-u. Takie nagłe odwiedziny rodziny czy znajomych burzą nam spokój i często nie czujemy się komfortowo w takiej sytuacji. Niejednokrotnie stresujemy się domowym bałaganem i tym, że musimy zmodyfikować wcześniejsze plany.

Wg raportu niezapowiedziana wizyta wywołuje najczęściej u gospodarzy:

  • radość – 45%,
  • podekscytowanie – 36%,
  • spokój – 26%,
  • napięcie – 21%,
  • rozdrażnienie – 12%,
  • zdenerwowanie – 11%,
  • obojętność – 10%,
  • zmęczenie – 6%.

Przyjmowanie pod dach uchodźców. Jak sprawdziła się polska gościnność w obliczu wojny na Ukrainie?

Gdy wybuchła wojna wielu Polaków bez wahania przyjęło pod swój dach szukających schronienia uchodźców z Ukrainy (11% osób biorących udział w badaniu). Często oferowali im darmowy nocleg, ubrania i jedzenie, mając świadomość, że musieli oni w panice opuścić swoje domy i zostawić cały dobytek. Jak z perspektywy kilku miesięcy osoby ankietowane oceniają swoją decyzję? 65% ankietowanych dzisiaj postąpiłaby tak samo. 18% respondentów miała niestety negatywne doświadczenia związane z przyjęciem uchodźców i pewnie dzisiaj nie zdecydowałoby się na taki krok.

Część Polaków w obliczu wojny w ogóle nie rozważała proponowania dachu nad głową Ukraińcom.

Główne powody to m.in.:

  • za mały metraż – 63%,
  • brak funduszy – 39%,
  • obawa przed nocowaniem obcych ludzi – 18%,
  • bariera językowa – 7%.

68% ankietowanych podziwia osoby, które goszczą pod swoim dachem i pomagają w ten sposób uchodźcom z Ukrainy.

Usiądź wygodnie

od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Czy lubimy przyjmować gości w domu? Sprawdź, jak wygląda od kuchni słynna polska gościnność. Zobacz, jak wsparliśmy uchodźców z Ukrainy - RegioDom.pl

Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto