Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Droższe bilety i inne zmiany w MZK

Katarzyna Spyrka
Nowy Rok nie zapowiada się najlepiej dla pasażerów autobusów, należących do Międzygminnego Związku Komunikacyjnego. W lutym po raz drugi w ciągu zaledwie pół roku dojdzie do podwyżki biletów.

Będzie drożej
To już pewne, od 1 lutego, zapłacimy więcej za bilety jednorazowe i okresowe. Jednorazowe bilety podrożeją o 20 groszy, w przypadku biletów normalnych i 10 groszy w przypadku biletów ulgowych. Za okresowe bilety zapłacimy nawet o 6 złotych więcej. Pasażerowie nie kryją niezadowolenia, tym bardziej, że ostatnia podwyżka miała miejsce ze zaledwie pół roku temu. Wtedy też bilety podrożały o 20 procent. Skąd nagle takie radykalne zmiany?
- Decyzja o kolejnej podwyżce była konieczna. Wszystko z powodu odejścia gminy Wodzisław Śląski z MZK oraz nowej umowy z przewoźnikiem, który zażądał wyższej ceny za przewóz osób - wyjaśniają w MZK. Poza tym wszystkie gminy należące do MZK oraz ich mieszkańcy muszą wiedzieć, że zgodnie ze statutem związku, zarząd ma prawo każdego roku podnosić ceny biletów o mniej więcej 20 procent.
- W tym roku do podwyżki i tak miało dojść w sierpniu, ale sytuacja zmusiła nas, żeby podnieść ceny biletów już od lutego - tłumaczy Benedykt Lanuszny, dyrektor biura MZK.

Nowy bilet
Kolejną zmianą, jaka ma czekać pasażerów w najbliższym czasie, jest wdrożenie systemu tzw. e-biletów, czyli kart elektronicznych, które będzie można doładowywać w specjalnych punktach, tak jak ma to już miejsce np. w Rybniku. - E-karty są wygodniejsze dla pasażera. Pozwalają na doładowanie konta raz na jakiś czas. Kartę można użytkować, dopóki są środki na koncie poprzez odbijanie jej w specjalnych czytnikach, które zostaną zainstalowane w autobusach - wyjaśnia Benedykt Lanuszny. Z pomysłu zamiany papierowego biletu na plastikowy zadowoleni są również sami mieszkańcy, korzystający z usług przewoźnika. - To zdecydowanie ułatwia sprawę. Nie trzeba będzie za każdym razem biegać do kierowcy czy kiosku, tylko wystarczy raz na jakiś czas załadować kartę - mówi pasażer, Zdzisław Mularczyk. Pomysłodawcy wprowadzenia e-karty wyliczają jej korzyści. Będzie to rozwiązanie wygodniejsze dla pasażerów oraz kierowców. Kartami będzie można płacić także za parkingi i będą one zsynchronizowane z systemem rybnickiego ZTZ. Dzięki temu jadąc np. z Jastrzębia do Rybnika, nie będzie trzeba zabierać ze sobą drugiej karty. E-bilet ma się pojawić w autobusach najpóźniej w przyszłym roku.
- Podpisaliśmy dwuletnią umowę na realizację tej inwestycji, która opiewa na 12,7 mln złotych, z czego 85 proc. pokrywa Unia. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, e-bilety pojawią się w naszych autobusach najwcześniej z końcem tego roku.

Zamontują kamery
Dodatkowo za pieniądze z Unii wszystkie kursujące autobusy zostaną wyposażone w kamery.
- Jest to robione dla bezpieczeństwa, ale nie tylko. Teraz nikt nie będzie mógł bezpodstawnie zarzucić nam, że kontrolerzy biletów zachowują się w niewłaściwy sposób - wyjaśnia Lanuszny.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto