Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Eko-projekt młodzieży z Jastrzębia najlepszy na Śląsku. Miesiąc Ekologii nagrodzony Srebrnym Wilkiem przez fundację Zwolnieni z teorii

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
W ramach Miesiąca Ekologii w Jastrzębiu odbył się m.in Dzień Recyklingu, czy cotygodniowe sprzątanie miasta.
W ramach Miesiąca Ekologii w Jastrzębiu odbył się m.in Dzień Recyklingu, czy cotygodniowe sprzątanie miasta. UM Jastrzębie, arc.
Zorganizowany w Jastrzębiu Miesiąc Ekologii, a także towarzyszące mu wydarzenia - Dzień Recyklingu, czy cotygodniowe sprzątanie miasta - które jastrzębska młodzież realizowała w ramach olimpiady Zwolnieni z teorii zostały docenione przez organizującą ją fundację. Pomysł młodych jastrzębian na tyle przypadł do gustu jej członkom, że ci postanowili nagrodzić młodzież prestiżowym wyróżnieniem, Srebrnym Wilkiem. Projekt uznano też najlepszym na Śląsku.

Eko-projekt młodzieży z Jastrzębia najlepszy na Śląsku. Miesiąc Ekologii nagrodzony Srebrnym Wilkiem przez fundację Zwolnieni z teorii

Wprawdzie od marca minęło już sporo czasu, to o przedsięwzięciach podejmowanych wówczas przez jastrzębską młodzież wciąż jest głośno. Przez cały marzec w Jastrzębiu trwał Miesiąc Ekologii. Młodzi jastrzębianie realizowali w ten sposób projekt w ramach olimpiady Zwolnieni z teorii, a przy okazji uświadamiali mieszkańców, jak istotną rolę odgrywa w codziennym życiu ekologia.

Sztandarowym wydarzeniem Miesiąca Ekologii w Jastrzębiu był Dzień Recyklingu. Osoby, które zdecydowały się wziąć w nim udział miały okazję zapoznać się z ideą zero waste, stawiającą sobie za cel generowanie jak najmniejszej ilości odpadów, zobaczyć, jak atrakcyjne mogą być stylizacje wykonane z odpadów, podczas ekologicznego pokazu mody, jak również samemu zrobić coś dla matki ziemi, uczestnicząc w akcji wymiany ubrań.

- Dbanie o planetę jest bardzo ważne. Zdecydowaliśmy się włączyć w to młodzież, bo to ona ma siłę napędową - wyjaśniała nam wówczas Natalia Ulbrych, przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta w Jastrzębiu-Zdroju, która organizowała Miesiąc Ekologii.

Na koniec, wszyscy, którzy uczestniczyli w Dniu Recyklingu mieli okazję bawić się na koncercie Smolastego, który według organizatorów miał pokazać, że ekologia może być zabawą. I on wpisał się w obchody Dnia Recyklingu, na swój muzyczny sposób.

- Skoro mamy dzisiaj Dzień Recyklingu, to odświeżymy nieco moich starszych piosenek, zobaczymy czy je znacie - powiedział do zgromadzonych pod sceną fanów, raper.

Ekologiczny wydarzeń w marcu w Jastrzębiu było jednak o wiele więcej. Młodzież przed lodowiskiem Jastor posadziła symbolicznego dęba, a wcześniej co tydzień spotykała się na sprzątaniu najbardziej zanieczyszczonych śmieciami częściach miasta. Wysprzątała Las Kyndra, Ośrodek Wypoczynku Niedzielnego, dzielnicę Szeroka i jar przy ulicy Północnej.

Podczas czterech sobotnich spotkań, udało jej się zebrać łącznie prawie tony śmieci, wśród których nie brakowało nietypowych odpadów. W lasach i parkach znajdowała zużyty sprzęt AGD, plastiki, stare opony, a nawet... sztuczną szczękę w słoiku czy płetwę do pływania.

- To nie są nasze śmieci, ale nasza planeta, nasze miasto, więc posprzątaliśmy. Zmiana zaczyna się od nas samych i wzięcie spraw w swoje ręce jest bardziej efektywne od przerzucania odpowiedzialności na innych - tłumaczyła ideę kolejnej ekologicznej akcji Natalia Ulbrych.

Ponad miesiąc po zakończeniu akcji okazało się, że była została ona uznana za najlepszy projekt olimpiady Zwolnieni z teorii, który zorganizowano w województwie śląskim. Jego inicjatorom przedstawiciele fundacji organizującej olimpiadę przyznali statuetkę Srebrnego Wilka, przyznawanego uczniowskim inicjatywom społecznym.

Jak tłumaczy Natalia Ulbrych jedna z pomysłodawczyń projektu, nagroda cieszy, chociaż to wcale nie jej zdobycie przyświecało jastrzębskiej młodzieży. Liczyło się realne działanie na rzecz planety.

- Nasza planeta to jeden wielki ekosystem, w którym wszystko się dopełnia, jak yin i yang. Mierzy się również z wielkimi problemami. Wybraliśmy największe z nich, czyli fast fashion, ocieplenie klimatu, marnowanie surowców, recykling i zanieczyszczenia - wyjaśnia młoda jastrzębianka, i dodaje: "przede wszystkim chcieliśmy zrobić coś dobrego dla świata, sam start w olimpiadzie był tylko przy okazji".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto