Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Eksperci z całego kraju zjechali się do Jastrzębia. W mieście obradowała Podkomisja do spraw Sprawiedliwej Transformacji

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
W spotkaniu wzięli udział eksperci z całego kraju.
W spotkaniu wzięli udział eksperci z całego kraju. UM Jastrzębie-Zdrój
Przed dwa dni w Jastrzębiu obradowała na wyjazdowym posiedzeniu Podkomisja stała do spraw Sprawiedliwej Transformacji. Eksperci, politycy i przedsiębiorcy debatowali nad jak najskuteczniejszym poprowadzeniem nadchodzącej transformacji pogórniczej.

Eksperci z całego kraju zjechali się do Jastrzębia. W mieście obradowała Podkomisja do spraw Sprawiedliwej Transformacji

W Jastrzębiu-Zdroju na wyjazdowym posiedzeniu Podkomisji stałej do spraw Sprawiedliwej Transformacji spotkali się eksperci, posłowie, senatorowie, przedstawiciele KSSE, a także samorządowcy, którzy debatowali nad tym, co zrobić, żeby odejście od górnictwa okazało się tak bezbolesne, jak to tylko możliwe.

Jastrzębie jako miejsce posiedzenie wybrano nieprzypadkowo. Słuszność tego wyboru podkreślała zarówno prezydent Anna Hetman, jak i obecni na posiedzeniu fachowcy.

- To miasto zrodzone ze zmian - opiera się na nich cała nasza historia, już od czasu odkrycia źródeł solanki, poprzez przemiany, jakich doświadczaliśmy w latach 60. i 80. Jesteśmy do zmian przyzwyczajeni i na nie gotowi - przyznała Anna Hetman, prezydent Jastrzębia-Zdroju.

Jak zaznaczył z kolei były premier, Jerzy Buzek decyzje dotyczące transformacji miast powinny zapadać właśnie w nich, a nie być podejmowane odgórnie w Warszawie.

- Fundusz sprawiedliwej transformacji został pomyślany właśnie o takich miejscach jak to. Projekty, które w ramach niego będą zgłaszane nie powinny być narzucone centralnie, lecz wypracowane w regionach. To od nas zależy, czy będą miały odpowiednią synergię. Dlatego to jest tak ważne, ze spotykamy się nie w stolicy, a właśnie w Jastrzębiu-Zdroju - mówił o istocie Funduszu nad którego realizacją będą czuwały cztery siedmioletnie kadencje ekspertów.

Posiedzenie w Jastrzębiu trwało przez dwa dni. Rozpoczęło się w poniedziałek, 22 listopada od wizji w terenie na pokopalnianych obszarach KWK Jas-Mos, gdzie podjęto rozmowy na temat zagospodarowywania dawnych terenów górniczych, jak również koniecznych zmian prawnych, które pozwolą na skuteczne wykorzystanie pieniędzy przeznaczonych na rzecz sprawiedliwej transformacji.

Jak podkreślali w trakcie posiedzenia eksperci, fundusz musi być oparty o współpracę na wszelkich możliwych szczeblach - od samorządu po władzę centralną w Warszawie. Jednym z miast, które najbardziej dotknie transformacja bez wątpienia będzie Jastrzębie. Dlatego też wypracowane w mieście modele i schematy mogą być wykorzystywane w innych polskich miastach.

- Mam nadzieję, że to, co się tutaj w Jastrzębiu stanie, będzie wręcz pilotem do dalszych działań w innych gminach górniczych i wprowadzi transformację, która na pewno nie będzie ani łatwa, ani miła, ani przyjemna. Postarajmy się, żeby była jak najmilsza, jak najłatwiejsza - zaznacza Piotr Pyzik, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Prezydent Jastrzębia-Zdroju, Anna Hetman przyznaje, że władze miasta mocno liczą na skuteczność sprawiedliwej transformacji. - Celem jest zatrzymanie tutaj ludzi, stworzenie takich warunków do życia i pracy, aby były one atrakcyjne w stosunku do innych regionów - wyjaśnia włodarz miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto