Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Europejski Kongres Stalowy Steel 2023 w MCK w Katowicach. Przyszłością hutnictwa zielona energia?

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Wideo
od 16 lat
18 i 19 września w Katowicach trwa Europejski Kongres Stalowy. Przedstawiciele firm, władzy państwowej i samorządowej oraz naukowcy rozmawiają na nim o przyszłości przemysłu stalowego. Jaka są szanse i zagrożenia? W czasie panelów zaplanowano rozmowy m.in. na temat ekologii, nowych technologii, wykorzystaniu złomu jako surowca strategicznego.

Steel 2023 w Katowicach

Gdzie rozmawiać o stali i jej przyszłości jak nie na Śląsku? 18 września w stolicy województwa rozpoczął się Europejski Kongres Stalowy Steel 2023. Kongres odbywa się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

W czasie inauguracji Krzysztof Sarnecki (ekspert w dziedzinie marketingu i sprzedaży) wskazał na przeszkody w zarządzeniu firmami. Wskazał na to, że za 10 lat ilość informacji wzrośnie niewyobrażalnie. Zauważył też, że często zbyt skupiamy się na zadaniach pilnych i ważnych, zamiast pozwolić pewnym rzeczom upaść a zająć się tymi, które sprawią, że spraw pilnych i ważnych do rozwiązania będzie mniej.

— Chcemy być skuteczni, a skuteczność jest funkcją współpracy z ludźmi - mówił Krzysztof Sarnecki i dodał - Fundamentem motywacji jest eliminacja demotywatorów.

Na kongres zarejestrowało się około 1200 osób. Pojawili się także przedstawiciele ministerstw bezpośrednio związanych z przemysłem. Jacek Sasin wicepremier i minister aktywów państwowych w czasie inauguracji zaznaczył, że należy wrócić do produkcji stali na terenie Unii Europejskiej. Początkami tej instytucji była Europejska Wspólnota Węgla i Stali

— Dzisiaj to obszar gospodarczy, który boryka się z luką podażową, jeśli chodzi o stal – mówił Jacek Sasin.

Wspomniał, że ten problem dotyczy także Polski, a w kraju dalej jest zbyt mało przemysłu w polskich ręką. Wskazał, że „zaledwie około 10 proc. przemysłu znajduje się w ręku polskich podmiotów w tym tylko 3 proc. w rękach państwa”. Wskazał przy tym planowaną inwestycję w stalownię i walcownię w Rudzie Śląskiej na nowy zakład Węglokoksu wyłożone zostanie 5,5 miliarda złotych.

— To będzie (nie mam do tego żadnych wątpliwości) największa inwestycja w obszarze przemysłowym po 1989 roku. Myślę, że to inwestycja, która będzie zwiastowała też pewien nowy standard, nowy początek, nowe życie chciałoby się powiedzieć, przemysłu stalowego w Polsce - nowoczesny zeroemisyjny zakład – opowiadał wiceminister Jacek Sasin.

Energia z północy polski na południe?

Swoje wystąpienie na kongresie miała także minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Mówiła między innymi o bardzo ważnym dla przedsiębiorców temacie decyzji środowiskowych oraz negocjacjach w Unii Europejskiej. Wskazała także na potrzeby związane ze zwiększaniem udziału energii odnawialnej (w tym energii atomowej i farm wiatrowych) w miksie energetycznym państwa.

— Dobra wiadomość jest taka, że te plany inwestycyjne realizowane przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne też na poziomie spółek energetycznych dotyczące przesyłu z północy na południe są realizowane zgodnie z harmonogramem. To oznacza, że ten sukces energetyki wiatrowej na morzu będzie sukcesem nie tylko północy Polski, ale też sukcesem południa – twierdzi Anna Moskwa.

Przybyłych powitali także m.in. wojewoda śląski Jarosław Wieczorek oraz wiceprezydent Katowic Bogumił Sobula. W swoich wypowiedziach odnieśli do historii regionu oraz wysokiej jakości specjalistów obecnych w regionie.

Kongres stalowy w Katowicach – jakie tematy są poruszane?

Na jakie tematy zamierzają dyskutować przybyli goście? Wśród zaplanowanych paneli są między innymi te dotyczące złomu jako strategicznego surowca, perspektywy łączenia energii wiatrowej oraz przemysłu stalowego. Nie zabraknie także ekologii i dzielenia się wiedzą, jak budować hutę przyjazną planecie. Drogą do rozwoju tego sektora biznesu może być także gospodarka wodorowa oraz innowacyjne technologie, na temat których także będą wypowiadać się eksperci.

Kongres Steel 2023 nie składa się tylko z dyskusji i konferencji specjalistycznych. W MCK swoje stoiska pokazały różnorakie firmy i instytucje. Na przykład Politechnika Częstochowska zaprezentowała model łazika stworzony przez studentów.

18 września Europejski Kongres Stalowy Steel 2023 potrwa do godzin późno popołudniowych. Na wieczór zaplanowano wyjazd do muzeum hutnictwa w Chorzowie oraz uroczysty bankiet dla zaproszonych gości. Kolejnego dnia od rano będą trwały kolejne panele tematyczne. Kongres zakończy się 19 września w godzinach popołudniowych.

Zdjęcia z początku Europejskiego Kongresu Stalowego.

Europejski Kongres Stalowy Steel 2023 w MCK w Katowicach. Pr...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto