Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Galeria Dzwonków w Jastrzębiu coraz popularniejsza. Ile osób już ją odwiedziło?

Piotr Chrobok
Galerię dzwonków można odwiedzać jeszcze do końca lipca.
Galerię dzwonków można odwiedzać jeszcze do końca lipca. UM Jastrzębie-Zdrój
Choć działa stosunkowo niedługo, bije rekordy popularności. Mowa o Galerii Dzwonków Pana Krzysztofa Zagaja. Liczący blisko osiem tysięcy zbiór dzwonków, oglądało już ponad dwa tysiące osób z Jastrzębia z innych okolicznych miast.

Dwa tysiące osób odwiedziło już Galerię Dzwonków Pana Krzysztofa Zagaja działająca w Jastrzębiu-Zdroju. Przypomnijmy, że utworzone w maju tego roku muzeum jest odpowiedzią na prośbę Pana Krzysztofa, który szukał dla swoich dzwonków godnego miejsca na przechowanie.

Dzwonki są pasją Pana Krzysztofa już od ponad dwunastu lat. Jak sam przyznaje, jego hobby rozpoczęło się niewinnie. Pierwszy dzwonek, na wakacjach w Dynowie, kupił mu jego tata. Od tego czasu kolekcja Pana Krzysztofa stale się rozrasta. Obecnie zbiór osiągnął ilość około ośmiu tysięcy.

Kolekcja dzwonków, które zbieram od dwunastu lat z czasem się rozrosła. Na ten moment posiadam ich około 8 tysięcy. Wszystko zaczęło się w 2007 roku, kiedy to podróżowałem po podkarpaciu. Tata w jednym z pamiątkowych sklepików kupił mi pierwszy dzwonek. Była to prosta pamiątka z Dynowa. Niby drobnostka, ale tak naprawdę to ona zapoczątkowała całą tę historię. – mówi Krzysztof Zagaja

Przypomnijmy, że działające od maja muzeum dzwonków mieści się w przy ulicy 1 Maja 61, w zabytkowym budynku sanatoryjnym, a dawnej filii AGH. Galeria zajmuje trzy pomieszczenia, wypełnione małymi, urokliwymi przedmiotami. W pierwszej sali można zobaczyć oraz posłuchać dźwięku dzwonków pasterskich z całego łańcucha Alp oraz Karpat. Znajdują się tam również dzwonki marynistyczne oraz kościelne. Najciekawszymi eksponatami w tym pomieszczeniu jest dzwonek z wojen osmańskich z XII wieku, janczar przywieszany do uzdy końskiej, marynistyczny dzwonek z duńskiej floty królewskiej oraz dzwonki sygnaturki i dzwonki misyjne z całego świata. Pomieszczenie drugie to świat dzwonków zabytkowych, antycznych z przełomu wieków. Dzwonki secesyjne, figuralne oraz największych na świecie firm porcelanowych jak np. Fabergé. W ostatnim pomieszczeniu możemy podziwiać dzwonki z gliny, fajansu, kryształu, szkła, plateru, srebra oraz wykonany z lawy wulkanicznej dzwonek z Etny, dębu korkowego, Korsyki czy egipski z alabastru.

Do końca lipca galerię można odwiedzać od środy do niedzieli w godzinach od 12:00 do 18:00. Wstęp jest nieodpłatny. Zachęcamy do oglądania wystawy i sprawdzenia czy rzeczywiście każdy z dzwonków brzmi inaczej - mówią w Urzędzie Miasta.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto