Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jastrzębianie na francuskiej wyspie FOTO

informacja nadesłana przez SP 5
Niemożliwe...., a jednak prawdziwe. Przekonały się o tym pani Henryka Biernat- dyrektor Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 5 im. Władysława Broniewskiego w Jastrzębiu–Zdroju oraz nauczycielka języka angielskiego tejże szkoły, pani Renata Adamczuk.

Egzotyczna dla nas wyspa Martynika, to odległa o około 10 tys. kilometrów cząstka Francji – jej terytorium zamorskie, które aktywnie uczestniczy w życiu Unii Europejskiej, chociażby przez realizację projektów edukacyjnych.

W dniach 10-16 marca 2012 roku w Fort-de-France, stolicy Martyniki, odbyło się drugie spotkanie przedstawicieli szkół realizujących projekt Comenius pt. ”Naturopea- strategie proaktywnego ekoobywatelstwa”, którego partnerem jest Szkoła Podstawowa nr 5, wraz ze szkołami podstawowymi z Wielkiej Brytanii, Czech, Węgier i właśnie Martyniki.

Tygodniowy program obejmował głównie prezentację szlaków edukacyjnych w regionalnym parku ochrony przyrody. Imponujące wrażenie na uczestnikach wyprawy zrobiły trasy w lesie strefy wilgotnej oraz w nadmorskich lasach namorzynowych. Edukacyjna działalność tamtejszego parku obejmuje także elementy lokalnej kultury, tradycji i historii dlatego jedna z tras obejmowała ruiny dawnej posiadłości kolonialnej z jakże bolesną dla miejscowej ludności historią niewolnictwa.

Przedstawiciele szkół partnerskich zostali serdecznie przyjęci przez burmistrza Fort-de-France. Wraz z przedstawicielką władz lokalnych okręgu Morne Rouge zasadzili drzewko, pierwsze w "Alejce Comenius'a", która symbolicznie rozciągać się będzie od Martyniki przez Wielką Brytanię, Czechy, Węgry aż do Polski.

Czas spędzony w szkole gospodarzy – Ecole Plateau Didier, oprócz bardzo sympatycznych spotkań z dziećmi, nawet prób lokalnych tańców ludowych , był dla nauczycieli okazją do wymiany doświadczeń zawodowych, porównywania systemów edukacyjnych w naszych krajach i obserwacji zajęć lekcyjnych.

W bardzo prosty, praktyczny sposób została przekazana dzieciom idea proaktywnego ekoobywatelstwa i informacje o bioróżnorodności. Po przeprowadzeniu cyklu zajęć na temat lasu, dzieci sześcioletnie wykonały makietę lasu i udowodniły, że wiedzą jak się w nim zachować i jak zorganizować np. wypoczynek rodzinny. Starsi uczniowie zaprezentowali lasy namorzynowe i ich ważną rolę w nadmorskim ekosystemie. Oprócz instalacji przestrzennej uczniowie napisali wiersze lub opowiadania o tym zjawisku przyrodniczym.

Na spotkaniu ewaluacyjnym rozstrzygnięto konkurs na logo projektu, który wygrała uczennica szkoły polskiej- Aleksandra Mrówczyńska z klasy 4a. Ustalono kolejne działania w szkołach , wspólne obchody Tygodnia Comeniusa i innych ważnych dni związanych z ochroną przyrody. W kalendarzu mobilności w najbliższym czasie są wizyty uczniów z Wielkiej Brytanii w Polsce i wyjazd uczniów SP5 do Birmingham a jesienią spotkanie nauczycieli w Pradze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto