Jastrzębie: 11 gimnazjów do wygaszenia. Dwie placówki przekształcone w szkoły podstawowe

Bartosz Wojsa
Gimnazja w Jastrzębiu: wygaszanie szkół
Gimnazja w Jastrzębiu: wygaszanie szkół Screen; Youtube
Gimnazja w Jastrzębiu: wygaszanie szkół. W mieście jest 13 gimnazjów, w których uczy się łącznie 2296 uczniów. Tylko dwie szkoły zostaną przekształcone w szkoły podstawowe.

Gimnazja w Jastrzębiu: wygaszanie szkół

Wczoraj w urzędzie miasta w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się burzliwa sesja nadzwyczajna dotycząca zmian w oświacie, jakie mają zostać wprowadzone. Prezydent Anna Hetman wraz z naczelnikiem Wydziału Edukacji, Andrzejem Pawłowskim, przedstawili założenia zmian, jakie miałyby zostać wprowadzone.

Obecnie w jastrzębskich gimnazjach uczy się dokładnie 2296 uczniów. Są oni porozdzielani w 13 gimnazjach, 103 oddziałach na terenie miasta. - Uspokajam i zapewniam, że moim zamiarem jest przeprowadzeniem tych zmian w sposób bardzo łagodny, który przede wszystkim nie dotknie uczniów, nauczycieli i rodziców - mówiła prezydent Anna Hetman.

A później naczelnik Pawłowski zaczął wyjaśniać, co stanie się z każdą ze szkół. - W ZespoleSzkółNr 1 (889 uczniów - red.), gdzie mieści się gimnazjum, będzie ono wygaszane. To będzie miało wpływ na Szkołę Podstawową Nr 12, bo tam zostaną przeniesieni uczniowie - tłumaczył.

W ZS3 (554 uczniów) gimnazjum również ma być sukcesywnie, wraz z tym, jak uczniowie będą kończyć szkołę, wygaszane. W ZS8 (22 uczniów) jest zarówno szkoła podstawowa, jak i gimnazjum, więc problemu nie będzie:uczniowie szóstych klas SP będą stawali się uczniami kolejnych klas, 7 i 8.

Podobny przypadek będzie miał miejsce w ZS9 (113 uczniów), 10 (134 uczniów), 11 (460 uczniów), 12 (451 uczniów) i 13 (405 uczniów). Tak samo w ZS Mistrzostwa Sportowego (420 uczniów) gimnazjum będzie wygaszane, a uczniowie SP będą sukcesywnie przechodzić do wyższych klas.

W przypadku ZS Handlowych (309 uczniów) jest inaczej. Gimnazjum będzie wygaszone, a dzieci przeniesione do SP10. Z kolei uczniowie z oddziałów integracyjnych zostaną przeniesione do SP5. W ZSZawodowych (455 uczniów) gimnazjum dla dorosłych będzie wygaszane.

Tylko dwa gimnazja zostaną przekształcone w Szkoły Podstawowe. Gimnazjum Nr 8 (379 uczniów), jedyne gimnazjum, które funkcjonuje w mieście samodzielnie, przekształcone zostanie w SP13. W ZS5 (466 uczniów) powstałaby drugaSzkołaPodstawowa. - Nowa podstawówka powstanie z Gimnazjum nr 1. Stanie się 8-letnią Szkołą Podstawową Mistrzostwa Sportowego - tłumaczy naczelnik Pawłowski.

Prezentacja zmian oburzyła Urszulę Bauer, Śląskiego Kuratora Oświaty. - Pierwszy raz jestem na sesji, w której jesteśmy zaskoczeni propozycją pani prezydent - mówiła.

W mocnych słowach podkreślała, że prezydent nie przedstawiła kuratorium żadnych konkretnych propozycji na to, jak przeprowadzić reformę w mieście. Uznała nawet, że prezentacja wzbudza strach rodziców i nauczycieli. Zwłaszcza tych drugich.

- To jest informacja o tym, że mogą mieć problem z pracą. (...) Używacie słowa wygaszanie gimnazjum w zupełnym oderwaniu od tego, jak definiuje i w jakim sensie używa go ustawa. Jeśli gimnazjum znajduje się w zespole szkół, to nie ma mowy o tym, że gimnazjum zostanie wygaszone. Wygaszane będą gimnazja, które są w budynkach samodzielnych, jeśli organ prowadzący nie zgodzi się na to, by przekształcić gimnazjum w SP. Każde gimnazjum w SP staje się z mocy prawa 8-letnią SP i nauczyciele z automatu stają się pracownikami SP. Nowa ustawa zabezpiecza nauczycieli w bardzo dobrym stopniu. Wskazuje na takie rozwiązania, które pozwalają nauczycielom automatycznie stać się nauczycielami nowych szkół w nowej strukturze - mówiła Urszula Bauer.

Stanowisko kuratorki podtrzymali także przedstawiciele związków zawodowych nauczycieli NSZZ Solidarność. - My też nie wiedzieliśmy, jak to będzie wyglądać - mówili.

Prezydent odpierała jednak zarzuty. Podkreślała, że sama była zdziwiona faktem, iż taka sesja jest organizowana. Przypomnijmy, że pierwsza sesja nadzwyczajna w tym roku została zwołana przez radnych z klubu Prawo i Sprawiedliwość. - Ta sesja wprowadza duży niepokój wśród wielu osób, bo państwo nie rozumiecie pewnych informacji. Co jest takiego niepokojącego, jeżeli mówimy, że wszystkie szkoły pozostaną? Włączając gimnazjum do szkoły podstawowej czy liceum. A nauczycielom chcemy zachować miejsca pracy - mówiła prezydent Anna Hetman.

Kuratorka Urszula Bauer na koniec zaznaczyła, że materiał, który władze Jastrzębia przedstawili na sesji jest tylko wstępem do dyskusji i analizy. - Od teraz zaczyna się proces głębokiej konsultacji ze środowiskiem rodziców i nauczycieli – mówiła, co spotkało się z oklaskami zgromadzonych w sali.

Później rozpoczęto kolejny punkt obrad, czyli wypowiedzi reszty zaproszonych gości, nauczycieli, radnych. Całą sesję możecie Państwo obejrzeć tutaj:

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie