Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jastrzębie: budują Środowiskowy Dom Samopomocy dla 60 podopiecznych. ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Jacek BOMBOR
Jastrzębie: budują Środowiskowy Dom Samopomocy dla 60 podopiecznych
Jastrzębie: budują Środowiskowy Dom Samopomocy dla 60 podopiecznych UM Jastrzębie/Łukasz Parylak
Jastrzębie: budują Środowiskowy Dom Samopomocy dla 60 podopiecznych. ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Jastrzębie: budują Środowiskowy Dom Samopomocy dla 60 podopiecznych. ZOBACZCIE ZDJĘCIA

W naszym mieście powstaje Środowiskowy Dom Samopomocy. Służyć będzie osobom z niepełnosprawnością intelektualną, sprzężoną i zaburzeniami psychicznymi.

– Takie miejsce było potrzebne, ponieważ do tej pory nie było podobnego ośrodka w Jastrzębiu. Ponadto ministerstwo wydało zgodę na utworzenie tej placówki i będzie ją finansowało. Jej funkcjonowanie jest zatem gwarantowane, co daje również stabilność podopiecznym – mówi Anna Hetman, prezydent miasta.

Właśnie dla tych osób uruchomione zostaną pracownie: kształtowania potrzebnych umiejętności, arteterapii, ceramiczna, gospodarstwa domowego, komputerowa, kulinarna, muzykoterapii i rtv, ogrodnicza, stolarska oraz oddziaływań indywidualnych. Aktualnie w budynku, gdzie ma powstać SDŚ, prowadzone są intensywne roboty budowlane. Budynek dostosowywany jest do potrzeb ośrodka. Miasto na ten cel przeznaczyło z własnego budżetu ponad 3 mln zł.

– Osoby z niepełnosprawnością i zaburzeniami psychicznymi potrzebują wsparcia, dostosowanego otoczenia i rehabilitacji przez całe życie. Wybór umiejętności, które będą u nich kształtowane, podporządkowany będzie indywidualnym możliwościom uczestników zajęć – dodaje Anna Hetman.

W Środowiskowym Domu Samopomocy zapewniono miejsca dla 60 osób. Ośrodek rozpocznie działalność w grudniu, ale uczestnicy będą w nim przebywać od stycznia 2020 r. Do tej pory dorosłe osoby zniepełnosprawnością intelektualną korzystały z Domu Nauki i Rehabilitacji, który nie ma umocowania w obecnym systemie prawnym. Jednakże Jastrzębie-Zdrój od lat starało się o pozyskanie funduszy na powstanie Środowiskowego Ośrodka Samopomocy, który pozwala na bardziej kompleksową opiekę nad podopiecznymi. Od 2015 r. aż czterokrotnie składane były wnioski o dofinansowanie. Determinacja jednak się opłacała. Miasto pozyskało 1,2 mln zł dofinansowania na wyposażenie i utrzymanie Środowiskowego Domu Samopomocy. Tym samym w grudniu DNiR zostanie wygaszony, a w jego miejsce powstanie ŚDS. Jest to konieczne, ponieważ oba ośrodki zwyczajnie dublowałyby się w swoich obowiązkach. Miasto dołoży wszelkich starań, by osoby pracujące w DNiR znalazły pracę w tworzonym ŚDS. Co ważne, ta zamiana ma szereg zalet dla osób niepełnosprawnych i ich bliskich. W ŚDS prowadzonych będzie więcej zajęć terapeutycznych i rehabilitacyjnych niż opiekuńczych.

Zamiana przebiegać będzie płynnie. Ważne jest to, że osoby lub rodzice osób z niepełnosprawnością intelektualną i z zaburzeniami psychicznymi mogą zgłaszać się do ŚDS poprzez pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto