Jastrzębie: drastyczna podwyżka opłat za śmieci. Mieszkańcy zapłacą ponad dwa razy więcej. Miasto ubolewa. "Podwyżka jest od nas niezależna"

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Wraz z nowym przetargiem na odbiór śmieci w Jastrzębiu cena wywozu odpadów znacznie wzrośnie.
Wraz z nowym przetargiem na odbiór śmieci w Jastrzębiu cena wywozu odpadów znacznie wzrośnie. Pixabay
Jastrzębie: drastyczna podwyżka opłat za śmieci. Miasto podpisało nową umowę na odbiór śmieci od mieszkańców. Niestety dla nich zakłada ona znaczną podwyżkę cen. Zamiast dotychczasowych 12 złotych od osoby, jastrzębianie za śmieci segregowane będą płacili 29,50. Co gorsza, czarny scenariusz zakłada, że to nie koniec wzrostu cen odpadów w Jastrzębiu...

Jastrzębie: drastyczna podwyżka opłat za śmieci. Mieszkańcy zapłacą ponad dwa razy więcej. Miasto ubolewa

Będzie drożej i to bardzo znacznie. Opłata za śmieci w Jastrzębiu ulegnie znacznemu podwyższeniu. Miasto podpisało nową umowę z operatorem odbioru odpadów komunalnych, która zakłada, że ceny poszybują w górę.

Dotychczasowe 12 złotych, które za wywóz śmieci płacili jastrzębianie zostanie zastąpione przez kwotę 29 złotych i 50 groszy od osoby dotyczącą odpadów segregowanych.

Na tym jednak nie koniec złych wiadomości. Nowa umowa z rybnicką firmą Eko zakłada ograniczenie zakresu usług realizowanych przez przedsiębiorstwo w stosunku do usług realizowanych przez obecną firmę odbierającą odpady od mieszkańców. Nie wiadomo jednak czy nowy zakres usług w jakikolwiek sposób dotknie mieszkańców.

Jak informują władze Jastrzębia to i tak najkorzystniejsza oferta. Nowa wysokość opłaty miała zostać oszacowana na podstawie wszystkich kosztów gospodarki odpadami komunalnymi w mieście. Jak się jednak okazuje obliczona na kwotę 29,50 złotych od osoby stawka nie jest ostateczna. Śmieci mogą podrożeć jeszcze bardziej!

Nowa i tak wyższa ponad dwa razy opłata została przez miasto obliczona zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach podpisaną w sierpniu przez prezydenta Andrzeja Dudę. Może się jednak zdarzyć tak, że ta nie zostanie opublikowana, a co za tym idzie nie wejdzie w życie. Wówczas mieszkańcy Jastrzębia za śmieci mieliby płacić nie 29,50 a 39 złotych!

- Nasza kalkulacja opłat za odbiór śmieci opiera się na rozwiązaniach właśnie w niej zawartych (ustawie - przyp. red), które dają nam możliwość ograniczenia wzrostu kosztów gospodarowania odpadami. Jeśli ustawa nie zostanie opublikowana, istnieje ryzyko, że jastrzębianie będą musieli płacić za śmieci nawet 39 złotych - przyznaje Robert Cichowicz, zastępca prezydent Jastrzębia, dodając że tego miasto w żadnym wypadku nie chce.

Władze Jastrzębia: "Podwyżka jest od nas niezależna"

Władze Jastrzębia żałują nad drastyczną podwyżką ceny za śmieci, jednak jak podkreśla Robert Cichowicz, zastępca prezydent Jastrzębia, miasto nie jest w stanie nic z tym zrobić.

- Ubolewamy nad tak znaczną podwyżką opłat za odbiór śmieci, jednak jest ona od nas zupełnie niezależna. Fakty są takie, że koszty związane z wywozem odpadów stale rosną - zauważa Cichowicz.

Odpowiedzialnością za wzrost opłat od wywozu śmieci miasto - chociaż nikt nie mówi tego na głos - obarcza rząd i rosnące ceny niemal wszystkiego. Te zaś spowodowane są między innymi szalejącą inflacją.

- Główne czynniki wpływające na podwyższenie kwoty za odbiór odpadów, to wzrost płacy minimalnej, kosztów bieżących takich jak energia i paliwo, prawne wymogi dot. podwyższania standardów, wysokie wymogi recyklingowe narzucone przez przepisy, podwyższenie stawek tzw. opłaty marszałkowskiej oraz nowe przepisy i regulacje dotyczące m.in. elektromobilności - wskazuje Robert Cichowicz.

Jak zaznaczają władze Jastrzębia, problem rosnących opłat za śmieci dotyczy wszystkich gmin w kraju. Jednocześnie nowe ceny wywozu odpadów w Jastrzębiu kształtują się mniej więcej na tym samym poziomie, co w innych miasta woj. śląskiego.

- W Będzinie za wywóz śmieci mieszkańcy płacą aż 36 złotych za osobę, natomiast w Cieszynie 29 złotych, a w Orzeszu 33 zł - wylicza prezydent Cichowicz i dodaje: "na tym tle 29,50 złotych, jakie zapłacą miesięcznie mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju, nie są cenami najwyższymi"

W Jastrzębiu zwracają także uwagę, że miasta, w których opłata za śmieci jest niższa realizują wywóz śmieci na podstawie umów podpisanych przed kilku laty. Jak podkreślają, również w Jastrzębiu w ostatnich latach cena wywozu śmieci była na niezmiennym poziomie. To zaś miało być efektem kilkuletniej umowy z poprzednim wykonawcą usługi odbioru odpadów.

- Od 2018 roku stawki za odbiór odpadów utrzymywane były w naszym mieście na stałym poziomie. Dodajmy najniższym w regionie, bo wynosiły tylko 12 złotych. Od 2019 roku zauważalny był wzrost cen na rynku, co obserwowaliśmy w całym kraju. To pokazało, jak dobra decyzję podjęliśmy podpisując w 2018 roku trzyletnią umowę. W okresie tym nasi mieszkańcy mieli zagwarantowaną niską cenę za śmieci a ich budżety rodzinne sporo zaoszczędziły - zauważa Robert Cichowicz.

Nowy cennik opłat za wywóz śmieci w Jastrzębiu nie jest jedyną zmianą w obszarze gospodarki odpadami. Od początku lipca zmniejszyła się częstotliwość odbioru bioodpadów w okresie zimowym. Zmianie uległa także częstotliwość mycia pojemników na odpady "bio".

Wprowadzono również ograniczenia jeśli chodzi o limit zużytych opon oddawanych do Gminnego Punktu Zbiórki Odpadów Niebezpiecznych (GPZON), zaś przeznaczony do wyrzucenia sprzęt elektryczny i elektroniczny nie jest już odbierany bezpośrednio z nieruchomości.

PSL chce restrykcji dla niezaszczepionych

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie