Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jastrzębie: Galeria Historii Miasta zostanie wchłonięta przez inną instytucję. Pracownicy mówią o likwidacji. "Postawiono nas pod ścianą"

Piotr Chrobok
Galeria Historii Miasta zostanie wchłonięta przez Instytut Dziedzictwa i Dialogu i zostanie przeniesiona do Moszczenicy. W Parku Zdrojowym pojawi się Pałac Ślubów.
Galeria Historii Miasta zostanie wchłonięta przez Instytut Dziedzictwa i Dialogu i zostanie przeniesiona do Moszczenicy. W Parku Zdrojowym pojawi się Pałac Ślubów. UM Jastrzębie-Zdrój
Jastrzębie: Galeria Historii Miasta zostanie wchłonięta przez inną instytucję - Instytut Dziedzictwa i Dialogu. Zmieni się też lokalizacja. Do Parku Zdrojowego przeniesie się Urząd Stanu Cywilnego, który przyjmie nazwę Pałac Ślubów. Pracownicy Galerii Historii Miasta uważają, że to szkodliwa decyzja, która na dobrą sprawę oznacza likwidację galerii. - Postąpiono z nami niewłaściwie - mówią.

Jastrzębie: Galeria Historii Miasta zostanie wchłonięta przez inną instytucję. Pracownicy mówią o likwidacji. "Postawiono nas pod ścianą"

Jastrzębska Galeria Historii Miasta przejdzie do... historii! Z końcem lata galeria ma zostać przeniesiona z Parku Zdrojowego do Łaźni Moszczenica, gdzie zostanie wchłonięta przez nowopowstały Instytut Dziedzictwa i Dialogu. W dotychczasowej lokalizacji galerii powstanie Pałac Ślubów, czyli nic innego jak Urząd Stanu Cywilnego.

O planowanej likwidacji Galerii Historii Miasta mieszkańcy Jastrzębia plotkowali już od jakiegoś czasu.

Niestety przeczucia jastrzębian sprawdziły się. Informacje potwierdza także Urząd Miasta w Jastrzębiu-Zdroju.

- GHM (Galeria Historii Miasta - przyp. red) będzie funkcjonował jak dotychczas w obecnej siedzibie najprawdopodobniej aż do końca lata. Następnie pracownicy GHM zostaną przeniesieni do nowo powstałej instytucji w Łaźni Moszczenica - tłumaczy naczelnik wydziału Informacji, Promocji i Współpracy Zagranicznej, Izabela Grela.

Władze Jastrzębia-Zdroju tłumaczą przeniesienie i włączenie Galerii Historii Miasta do Moszczenicy chęcią usystematyzowanie pracy jastrzębskich placówek kulturalnych.

- Pracownicy GHM będą istotnym trzonem nowo powstającej instytucji we wspomnianej Łaźni, która zgodnie ze statutem będzie budowała tożsamość mieszkańców w oparciu o bogatą historię i tradycję naszego miasta - mówi prezydent Anna Hetman.

W rolę instytucji upowszechniającej kulturę oraz animującej życie kulturalne w Jastrzębiu wcieli się Miejski Ośrodek Kultury.

Pracownicy Galerii Historii Miasta: "To szkodliwa decyzja"

Osoby zatrudnione w jastrzębskiej Galerii Historii Miasta nie chcą komentować decyzji Urzędu Miasta. Jak anonimowo nam zdradzają nie wiadomo, jaką decyzję dotyczącą ich przyszłości podejmą. Uważają, że magistrat popełnia błąd w zasadzie likwidując galerię. Dodają, że do końca byli przez urzędników wodzeni za nos.

- Jeszcze przed dwoma miesiącami zapewniano nas o remoncie obiektu, w którym mieści się Galeria Historii Miasta - przyznają.

Jak wyjaśniają ze szkodą dla galerii obejdzie się zmiana jej lokalizacji oraz wchłonięcie przez nową instytucję.

- W budynku pokopalnianym, jakim jest Łaźnia Moszczenica, pewne tematy tam nie pasują. Nie wyobrażamy sobie, żeby tam miały być wystawy dotyczące uzdrowiska - przyznają.

I dodają: "Łaźnia Moszczenica nie ma dobrej lokalizacji. Nie ma jej tam, gdzie są ludzie. Z tego tytułu nowa placówka będzie miała problem z uzyskaniem właściwej frekwencji".

Podkreślają groteskowość nazwy "Instytut Dziedzictwa i Dialogu". - Instytut jest instytucją naukową, a w niej nie będą przecież pracować doktorzy. To przerost formy nad treścią - zauważają.

Zwracają uwagę, że wraz z przyłączeniem galerii do Instytutu Dziedzictwa i Dialogu część eksponatów będzie leżała niewykorzystana.

- Mieszkańcy byli częścią galerii. Większość eksponatów pochodzi od mieszkańców, którzy przekazali je w dobrej wierze, do Galerii Historii Miasta. Rodzi się pytanie, co się z nimi stanie, skoro w nowym obiekcie będzie kładziony nacisk na multimedia? - zachodzą w głowę pracownicy Galerii Historii Miasta.

Pałac Ślubów w miejsce Galerii Historii Miasta

Urząd Miasta w Jastrzębiu tłumaczy, że przeniesienie w miejsce galerii Urzędu Stanu Cywilnego to odpowiedź na prośby mieszkańców, którzy skarżyli się na jego niedogodną lokalizację.

- Przenosiny jastrzębskiego USC są w pełni uzasadnione. Obecnie siedziba mieści się przy ul. Zielonej na drugim piętrze. Jest niedostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Pomieszczenia nie są wystarczająco duże, by pomieścić dokumenty, które wymagają archiwizacji. Sama siedziba nie spełnia też żadnych kryteriów wizerunkowych - wyjaśnia naczelnik wydziału Informacji, Promocji i Współpracy Zagranicznej, Izabela Grela.

Tymczasem, pracownicy Galerii Historii Miasta twierdzą, że taka decyzja "zabije" życie w Parku Zdrojowym.

- Uważamy, że to niewłaściwe miejsce. Urząd będzie zamknięty dla mieszkańców. Galeria jest w tej chwili ogólnodostępna dla mieszkańców. Kiedy w jej miejsce pojawi się USC, park będzie martwy - nie będzie co w nim zwiedzić - podkreślają.

Dopatrują się jednak innego powodu dla takich zmian.

- Kilka lat temu w polsko-czeskim projekcie miasto dostało pieniądze na rewitalizację Łaźni Moszczenica. Czesi wykorzystali swoje pieniądze, z kolei Jastrzębie nie potrafiło wyłonić wykonawcy. Miasto ma presję, żeby cokolwiek zrobić w Łaźni, bo w przeciwnym razie pieniądze trzeba będzie zwrócić - zdradzają nam anonimowo pracownicy Galerii Historii Miasta.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto