Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jastrzębie nadal będzie handlować opałem. W Urzędzie Miasta odbierają wnioski od mieszkańców, którzy nie zdążyli go kupić w korzystnej cenie

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
W pierwszej turze sprzedaży, władze Jastrzębia zamówiły dla mieszkańców 611 ton węgla różnych sortymentów.
W pierwszej turze sprzedaży, władze Jastrzębia zamówiły dla mieszkańców 611 ton węgla różnych sortymentów. arc.
Jastrzębski Urząd Miasta rozpoczął drugą turę naboru wniosków na zakup węgla w niższej niż rynkowa cenie. W ramach zleconego samorządom handlu opałem, mieszkańcy będą mogli kupić 1,5 lub 3 tony, w zależności, czy skorzystały z możliwości jego zakupu w ostatnim kwartale 2022 roku.

Jastrzębie nadal będzie handlować opałem

Władze Jastrzębia w 2023 roku będą kontynuować rozpoczęty kilka miesięcy wcześniej, jeszcze w 2022 roku handel opałem. Tamtejszy Urząd Miasta ogłosił, że rozpoczął już nabór wniosków od osób, które są zainteresowane kupnem węgla w cenie niższej niż rynkowa.

Ich pozytywne rozpatrzenie jest uwarunkowane od kilku czynników. Chodzi między innymi o konieczność złożenia deklaracji dotyczącej źródła ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Ale nie tylko.

- Warunkiem jest, że osoba ta ani żaden członek jej gospodarstwa domowego, na rzecz którego dokonywany jest zakup preferencyjny, nie nabyły paliwa stałego na sezon grzewczy przypadający na lata 2022-2023 po cenie niższej niż 2000 zł brutto za tonę w ilości 3 ton - tłumaczy Małgorzata Krzeszkiewicz, rzecznik prasowa Urzędu Miasta w Jastrzębiu-Zdroju.

Ile węgla będzie można kupić?

Podobnie, jak podczas pierwszej tury sprzedaży węgla w preferencyjnej cenie - zakończyła się ona wraz z końcem 2022 roku - osoby, które chcą kupić opał, w standardowych okolicznościach, będą mogły nabyć 1,5 tony. Od tej reguły jest jednak wyjątek.

- W przypadku gdy do dnia 31 grudnia 2022 roku, nie dokonano zakupu paliwa stałego albo dokonano zakupu paliwa stałego w ilości mniejszej niż 1,5 tony, ta niewykorzystana ilość paliwa stałego powiększa limit na II okres, maksymalnie do 3 ton - mówi Małgorzata Krzeszkiewicz.

Wnioski można składać na trzy sposoby

To jedyna różnica związana z handlem opałem przez Urząd Miasta w Jastrzębiu. Pozostałe zasady pozostają niezmienne. Tak samo, jak w pierwszej turze, wnioski do magistratu można składać na trzy sposoby.

- Za pomocą skrzynki elektronicznej, papierowo w Kancelarii Urzędu Miasta i poprzez Pocztę Polską - wyliczają w Urzędzie Miasta.

W pierwszej turze sprzedaży, miasto zamówiło 611 ton opału

Przypomnijmy, że podczas pierwszego etapu sprzedaży węgla w Jastrzębiu, zainteresowanie jego kupnem wyraziło 526 osób. Wnioski 30 osób jednak odrzucono. Powody były dwa: albo o kupno węgla w cenach niższych niż rynkowe ubiegały się osoby, które już się w taki zaopatrzyły albo z jednego adresu pochodził więcej niż jeden wniosek. Ostatecznie więc sprzedawany przez miasto opał kupiło 496 osób.

Miasto z kopalń Polskiej Grupy Górniczej zamówiło dla nich 611 ton węgla. Był to węgiel dwóch sortymentów: kostka oraz ekogroszek. Koszt każdej tony dla mieszkańców wynosiło brutto 1750 złotych. Do tej ceny jastrzębianie musieli jednak doliczyć koszt transportu opału do ich domu z jednego ze składów w sołectwie Bzie, z którym miasto nawiązało współpracę przy okazji handlu węglem.

Również w drugim etapie jego sprzedaży, miasto będzie z nim współpracować. Niezmienna pozostanie też cena za każdą tonę węgla.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto