Jastrzębie przymierza się do dalszej rewitalizacji OWN-u. W planach przebudowa pawilonu w strefę gastronomiczną. Później oczyszczenie stawów

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Tak OWN miałby wyglądać po kolejnym etapie rewitalizacji.
Tak OWN miałby wyglądać po kolejnym etapie rewitalizacji. UM Jastrzębie, Facebook/Prezydent Anna Hetman
Jeszcze przed latem 2023 roku gotowy ma być kolejny etap rewitalizacji OWN-u. Druga część inwestycji zakłada budowę strefy gastronomicznej, na którą ma zostać zaadaptowany istniejący już pawilon. Na kolejną przebudowę OWN-u ogłoszono już przetarg, ale nie wiadomo, czy zabezpieczona w budżecie suma pieniędzy okaże się wystarczająca. Miasto na strefę gastronomiczną nie chce wydać więcej niż nieco ponad 2,5 miliona złotych.

Jastrzębie przymierza się do dalszej rewitalizacji OWN-u. W planach przebudowa pawilonu w strefę gastronomiczną. Później oczyszczenie stawów

Zapowiadana już od kilku lat kolejna część rewitalizacji Ośrodka Wypoczynku Niedzielnego wreszcie stanie się faktem? Chcą tego władze Jastrzębia-Zdroju, które już zapowiedziały, że wkrótce OWN będzie jeszcze atrakcyjniejszy niż dotychczas. A to za sprawą rozbudowy strefy wypoczynkowej, która ma wzbogacić się o strefę gastronomiczną.

Obecnie taka na OWN-ie w zasadzie nie istnieje. Wprawdzie podczas odbywających się tam imprez nie brakuje serwowanych przekąsek, czy napojów, jednak oparte jest to o bardzo prowizoryczne rozwiązania. Budki z jedzeniem rozstawiane są obok przejść, a miejsca, gdzie można usiąść ograniczają się do kilku ławek, a także amfiteatru, gdzie zasiadają oglądający chociażby podczas seansów letniego kina, mieszkańcy.

To ma się jednak zmienić. OWN wreszcie ma mieć strefę gastronomiczną z prawdziwego zdarzenia. Na jej potrzeby ma zostać wykorzystany stojący tam pawilon, które wcześniej zostanie poddany przebudowie. W swojej nowej roli ma on zostać podzielony na dwie strefy: dla gastronomii, która będzie wynajmowana firmom oraz dla klientów, którzy będą w tym miejscu jeść przygotowane przez nią posiłki.

- Wschodnią część budynku przeznaczono na strefę konsumpcji. W zachodniej części będą znajdowały się pomieszczenia zaplecza gastronomicznego oraz pomieszczenia sanitarne, gospodarcze i magazynowe - wskazuje Małgorzata Krzeszkiewicz, rzecznik prasowa Urzędu Miasta w Jastrzębiu-Zdroju.

Planowane jest też zagospodarowanie terenu wokół pawilonu, gdzie mają zostać wykonane palisady przy schodach terenowych. Sam teren dookoła pawilonu ma też zostać powiększony. Do wykonania w ramach kolejnego etapu remontu OWN-u jest cały szereg prac.

- W ramach inwestycji będą prowadzone prace ziemne, roboty remontowe, naprawcze i wzmacniające, a także termomodernizacyjne pawilonu. Wykonany zostanie także demontaż niektórych elementów budynku. Poddany przebudowie pawilon, wyposażony będzie w instalacje niezbędne do funkcjonowania obiektu, m.in. instalację grzewczą, wodno-kanalizacyjną i elektryczną - wylicza Małgorzata Krzeszkiewicz.

Pomimo nakreślonych planów rewitalizacji OWN-u, ich realizacja może okazać się bardzo trudna do realizacji. Na przeszkodzie mogą stanąć pieniądze. Miastu nie udało się uzyskać jakiegokolwiek dofinansowania na ten cel, a zabezpieczona w budżecie kwota pieniędzy to nieco ponad 2,5 miliona złotych. Przy obecnych cenach i inflacji, może się ona okazać zbyt niska.

Już w przeszłości plany związane z rewitalizacją OWN-u - pierwszej części, którą ostatecznie wykonano w 2018 roku i od momentu której mówiło się o jej drugim etapie - musiały być korygowane w związku z brakiem wystarczającej ilości pieniędzy.

Weryfikacją ilości zabezpieczonych w budżecie pieniędzy będzie otwarcie ofert w przetargu ogłoszonym przez jastrzębski MOSiR, realizujący projekt drugiej części przebudowy OWN-u. Jeśli przetarg uda się rozstrzygnąć, od momentu podpisania umowy strefa gastronomiczna na OWN-ie ma być gotowa w ciągu 180 dni. Przy pomyślnych wiatrach byłoby to więc jeszcze przed latem 2023 roku.

Ale nawet jeśli ta część rewitalizacji nie dojdzie do skutku, OWN i tak w pewnym stopniu się zmieni. Będzie to jednak kosmetyczna zmiana, z której skorzystają niepełnosprawni najmłodsi.

- W chwili obecnej są prowadzone działania związane z montażem urządzenia zabawowego dla dzieci niepełnosprawnych - informuje Małgorzata Krzeszkiewicz.

Już teraz wiadomo, że po ukończeniu drugiej części rewitalizacji, OWN, miasto przystąpi do kolejnej. Ta ma objąć oczyszczenie stawów i przywrócenie ich do użytku. Nie wiadomo jednak, czy wokół nich pojawiłyby się podesty, jak zakładał to jeden z projektów przebudowy tego miejsca.

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto