Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jastrzębie stawia na turystykę. Miasto rozstrzygnęło konkurs na stworzenie ścieżki uzdrowiskowej. Podało trasę, którą będzie przebiegać

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Dom Zdrojowy jest jednym z punktów, który znalazł się na trasie ścieżki uzdrowiskowej.
Dom Zdrojowy jest jednym z punktów, który znalazł się na trasie ścieżki uzdrowiskowej. UM Jastrzębie-Zdrój
Dwanaście punktów - między innymi Dom Zdrojowy, czy Sanatorium im. Piłsudskiego znalazło się na trasie nowego produktu turystycznego w Jastrzębiu-Zdroju, jakim jest ścieżka uzdrowiskowa. Jej trasę opracowała Katarzyna Barczyńska-Łukasik, która w przewodniku zawarła wiele ciekawych anegdot i historii.

Jastrzębie stawia na turystykę. Miasto rozstrzygnęło konkurs na stworzenie ścieżki uzdrowiskowej. Podało trasę, którą będzie przebiegać

Znany jest już przebieg trasy nowego turystycznego punktu na mapie Jastrzębia. Mowa o ścieżce uzdrowiskowej, która ma za zadanie przyciągnięcie do miasta turystów. Jej wytyczenie władze miasta zleciły mieszkańcom, którzy sami znając Jastrzębie jak własną kieszeń mieli za zadanie umieścić na niej punkty, którymi chętnie podzieliliby się z przyjezdnymi.

Jastrzębianie, którzy podjęliby się zadanie stworzenia trasy ścieżki uzdrowiskowej mogli przy okazji nieźle zarobić. Dla osoby, która zaprojektowała ścieżkę miasto przewidziało 3 tysiące złotych nagrody.

To nie przyciągnęło jednak chętnych. Nad stworzeniem projektu ścieżki pochyliły się zaledwie dwie osoby. Spośród dwóch nadesłanych szkiców ścieżki uzdrowiskowej miasto zdecydowało się postawić na projekt autorstwa Katarzyny Barczyńskiej-Łukasik, nauczycielki historii i pasjonatki historii z Jastrzębia-Zdroju.

Opracowana przez jastrzębiankę trasa ścieżki - zgodnie z wytycznymi - zawiera dwanaście punktów z miejskiej mapy. Na szlaku ścieżki znalazły się między innymi: Sanatorium Spółki Brackiej, Park Zdrojowy, Willę Łucję i Sanatorium im. Piłsudskiego.

- Zaproponowana przez Katarzynę Barczyńską-Łukasik ścieżka jest pełna informacji, ciekawostek i anegdot na temat historii miejsc i ludzi związanych z jastrzębskim uzdrowiskiem - mówi Izabela Grela, naczelnik wydziału Informacji, Promocji i Współpracy Zagranicznej, uzasadniając niejako wybór akurat tej propozycji.

Turyści, którym o historii jastrzębskiego uzdrowiska będzie opowiadał przewodnik, będą się z nią też mogli zapoznać w formie audio, za sprawą przewodnika "audioguide". A co konkretnie będą mogli usłyszeć?

- Opowieści o bajecznych zabawach w Domu Zdrojowym, przedsiębiorczości hrabiego Felixa von Königsdorffa, zawodach w skokach narciarskich i szkole samochodowej Hitler Jugend w budynku dzisiejszej parafii - wylicza Izabela Grela z jastrzębskiego magistratu.

Sama autorka zwycięskiego projektu przyznaje, że w opracowywaniu trasy ścieżki uzdrowiskowej skupiła się na dzielnicy Zdrój, ponieważ to ona była sercem dawnego kurortu w czasach jego świetności.

- Było to ulubione miejsce nie tylko kuracjuszy, ale też elity towarzyskiej. W kurorcie ratowano nie tylko zdrowie, ale też dobrze i nierzadko hucznie się bawiono. To tutaj bale trwały aż do białego rana, pojedynkowano się w jarach czy urządzano słynne rauty. Niejedno serce zostało złamane podczas pobytu leczniczego - opisuje w projekcie swojej pracy autorka.

Barczyńska-Łukasik w historii zdrojowej dzielnicy Jastrzębia dopatruje się też jednak pewnego znaku czasów. - Może też nieco zaskakiwać informacja, że właśnie w czasach uzdrowiskowych świetnie bawiono się na imprezach… barbórkowych - dodaje autorka ścieżki.

Ścieżka uzdrowiskowa to kolejny turystyczny produkt w Jastrzębiu. Wcześniej, w mieście powstał "Szlak wolności" - będący ścieżką historyczno-dydaktyczną, na której znajdują się punkty takie jak: Pomnik Porozumienia Jastrzębskiego, Park Zdrojowy czy kościół "na górce", nawiązujące do historii miasta. Co ciekawe, za jego opracowanie także odpowiada Katarzyna Barczyńska-Łukasik.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto