Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jastrzębie-Zdrój: 13 tysięcy kubłów na "spożywcze odpadki" trafi do mieszkańców WAŻNE

Szymon Kamczyk
Jastrzębie-Zdrój: 13 tysięcy kubłów na "spożywcze odpadki" trafi do mieszkańców
Jastrzębie-Zdrój: 13 tysięcy kubłów na "spożywcze odpadki" trafi do mieszkańców Szymon Kamczyk
Od marca śmieci po nowemu: każda posesja będzie mieć dwa pojemniki, a dodatkowe kubły pojawią się też na osiedlach. Takie rozwiązanie ma związek z oddzieleniem od śmieci zmieszanych resztek jedzenia. Jastrzębie jest jednym z pierwszych miast w regionie, które wprowadziły nowe zasady po zmianie prawa. Każdy, kto złożył deklarację do urzędu otrzyma dwa pojemniki oraz worki do segregacji śmieci.

Jastrzębie-Zdrój: 13 tysięcy kubłów na "spożywcze odpadki" trafi do mieszkańców


W Jastrzębiu-Zdroju usługi dla urzędu miasta
w zakresie zbierania odpadów do połowy 2021 roku będzie wykonywać firma EKO z Rybnika. Urzędnicy w nowym przetargu wzięli pod uwagę zmianę przepisów. - Weszło w życie rozporządzenie, które nakazuje segregowanie odpadów z podziałem na cztery frakcje. Największą dla nas zmianą jest konieczność oddzielania tzw. odpadów kuchennych biodegradowalnych. Gminy, które miały rozstrzygnięte przetargi przed zmianą, jak np. Rybnik, do momentu ogłoszenia nowego przetargu mogą prowadzić selektywną zbiórkę na starych zasadach - wyjaśnia Mateusz Golik z firmy EKO. Właśnie w Jastrzębiu od 1 marca wejdą w życie zmiany. Każda z prawie 6,5 tys. posesji jednorodzinnych otrzyma dwa pojemniki na śmieci, w tym jeden w kolorze brązowym, właśnie na odpadki kuchenne. To łącznie prawie 13 tys. pojemników oraz dodatkowo ok. 1,8 tys. dużych kubłów, które staną na osiedlach.

Odpady kuchenne z posesji w Jastrzębiu odbierane będą z taką samą częstotliwością jak śmieci zmieszane
- co 2 tygodnie. Z osiedli będą natomiast odbierane trzy razy w tygodniu. - Wyposażamy nieruchomości zamieszkałe w pojemniki i worki od początku lutego. Każdy, kto złożył deklarację do urzędu miasta,otrzyma taki pakiet. Dostarczane mieszkańcom pojemniki na odpady kuchenne posiadają po bokach otwory wentylacyjne, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza, a także kratkę odciekową,by ograniczyć fermentację odpadów, a tym samym zmniejszyć uciążliwy zapach - wyjaśnia M. Golik. Szczegóły segregacji każdy z mieszkańców znajdzie w ulotkach, dystrybuowanych razem z nowymi pojemnikami. Odpady kuchenne zanieczyszczają surowce wtórne znajdujące się w produkowanych przez nas śmieciach, tym samym powodując, że je bezpowrotnie tracimy. Dlatego warto je segregować.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto