Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jastrzębie-Zdrój bez węgla? Już dziś trzeba szukać inwestorów KONFERENCJA

Jacek BOMBOR
Jastrzębie-Zdrój bez węgla? Już dziś trzeba szukać inwestorów
Jastrzębie-Zdrój bez węgla? Już dziś trzeba szukać inwestorów arc. Dziennik Zachodni
Jastrzębie-Zdrój bez węgla? Już dziś trzeba szukać inwestorów KONFERENCJA Jastrzębie-Zdrój to miasto z ogromnym potencjałem gospodarczym? Czy warto tu inwestować? Dzisiaj urzędnicy przekonują o tym fachowców, biznesmenów, podczas międzynarodowej konferencji gospodarczej pt: „Partnerstwo poprzez gospodarkę”

Jastrzębie-Zdrój bez węgla? Już dziś trzeba szukać inwestorów KONFERENCJA

Jastrzębie-Zdrój to miasto z ogromnym potencjałem gospodarczym? Czy warto tu inwestować? Dzisiaj urzędnicy przekonują o tym fachowców, biznesmenów, podczas międzynarodowej konferencji gospodarczej pt: „Partnerstwo poprzez gospodarkę”. Urzędnicy liczą, że znajdą się chętni do tego, by tu ulokować swoje firmy. Bliskość autostrady i granicy z Czechami, a także portów lotniczych w Pyrzowicach, Balicach i Ostrawie daje miastu szansę na przyciągnięcie inwestorów.

- Obwodnica miasta, tzw. droga główna południowa, komunikuje obszary inwestycyjne, odciąża centrum i wyprowadza z miasta ruch pojazdów ciężarowych. Nowa droga zapewnia sprawne połączenia z drogami wojewódzkimi, krajowymi oraz z autostradą. W planie zagospodarowania przestrzennego wokół niej znajduje się wiele terenów przemysłowych i usługowych - wyjaśnia Katarzyna Wołczańska, rzecznik Urzędu Miasta w Jastrzębiu-Zdroju.

Miasto myśli poważnie o przełamaniu monokultury górniczej - Jastrzębska Spółka Węglowa zatrudnia 6 tysięcy mieszkańców naszego miasta, ale wszyscy zdają sobie sprawę, że węgla wystarczy jeszcze co najwyżej na 20-30 lat. O tym, że warto inwestować, przekonuje prezydent Anna Hetman przypominając, że już mamy w mieście firmy o uznanej marce w całej Polsce, także spoza branży górniczej.

- Ogromnie cenię sobie współpracę miasta z Jastrzębską Spółką Węglową, która zatrudnia około 6000 jastrzębian, niemniej opieranie gospodarki na jednej branży jest jak naiwne złudzenie, że można całe życie stać na jednej nodze i się nie zachwiać - wyjaśnia Anna Hetman. - Przed nami, z pytaniem „co dalej?”, zmierzyło się wiele polskich i europejskich miast. Trzeba umieć czerpać z doświadczeń innych. A te pokazują, że najlepszym kierunkiem dla Jastrzębia jest otwarcie się na mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. To jedyny gwarant zrównoważonego rozwoju miasta. W ten sposób unikniemy zagrożenia, w którym to los jednego zakładu pracy decyduje o przyszłości mieszkańców miasta. Poza tym, Jastrzębie-Zdrój jest idealnym miejscem na biznes. Daleko sięgać nie trzeba. Przykładem tego są ogólnopolskie i europejskie marki, które swoje siedziby ulokowały u nas. Mam tu na myśli chociażby Prymat, Hagę, Drogerie Polskie czy Elplast. Miasto chce szukać partnerstwa z biznesem. Stąd pomysł na organizację międzynarodowej konferencji „Partnerstwo poprzez gospodarkę”, która odbędzie się dzisiaj.

- Przykładem jest też wdrożona przez nas Jastrzębska Karta Przedsiębiorcy, która umożliwia szeroką współpracę pomiędzy nowymi a doświadczonymi przedsiębiorcami. Wprowadziliśmy szereg ulg i zwolnień podatkowych. Chcemy jednak pójść o krok dalej. Nie chcemy już czekać na inwestora a szukać go - mówi prezydent. W jaki sposób? - Organizując jeszcze więcej wydarzeń gospodarczych podobnych do wspomnianej konferencji, a także, jak robimy to już teraz, zacieśniając współpracę z KSSE i włączając do strefy coraz to nowe nieruchomości , w pełni uzbrojone i dostosowane do potrzeb potencjalnego inwestora. Z pewnością będziemy angażowali w szereg inicjatyw, działającą już 3 lata, Radę Biznesu. W planach mamy realizację śmiałego pomysłu budowy Centrum Innowacji i Biznesu w Jastrzębiu-Zdroju - wyjaśnia.

- Dla przedsiębiorców miasto ma bogatą ofertę terenów inwestycyjnych. Dysponujemy siedmioma obszarami inwestycyjnymi o łącznej powierzchni blisko 57 ha. Zarówno obszar Dębina, pole Ruptawa, jak i pole Bzie oraz pole Moszczenica to obszary objęte statusem Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Inwestowanie na terenach KSSE wiąże się nie tylko z możliwością skorzystania z ulg i preferencji. Są to tereny całkowicie lub częściowo uzbrojone, różnorodne pod względem wielkości i otoczenia również dla specjalistycznych branż przemysłu - dodaje Wołczańska.

Podczas dzisiejszej konferencji biznesmeni będą mogli dowiedzieć się, że już są poważne zwolnienia i ulgi dla dla inwestorów dla nowo wybudowanych nieruchomości (zwolnienia z podatku od nieruchomości). Wśród nich 5 lat dla budynków z przeznaczeniem na działalność produkcyjną i usługową, 3 lata dla nieruchomości z przeznaczeniem na działalność handlową w obiektach o powierzchni sprzedaży mniejszej niż 400 m², rok dla budynków z przeznaczeniem na działalność handlową w obiektach o powierzchni sprzedaży równej lub większej niż 400 m².

Z KSSE w Jastrzębiu-Zdroju z kolei mamy ulgi w podatku dochodowym dla dużych firm (25 proc, dla średnich 35 proc. i małych przedsiębiorstw 45 proc.) Jest też zwolnienie podatkowe naliczane w oparciu o kreację nowych miejsc pracy - łączna kwota ulgi podatkowej może wynieść 25 procent dwuletnich kosztów zatrudnienia na nowo stworzonych miejscach pracy w strefie w dużej firmie (lub 35 proc. dla średnich i 45 proc. dla małych przedsiębiorstw).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto