Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jastrzębie-Zdrój: po 4 miesiącach zawieszono działalność oddziału pediatrii w szpitalu. Po co go więc w pompą otwierano? [ZDJĘCIA, VIDEO]

Jacek Bombor
Jacek Bombor
Jastrzębie-Zdrój: po 4 miesiącach zawieszono działalność oddziału pediatrii w szpitalu. Zdjęcia z jego uroczystego otwarcia, 31 maja
Jastrzębie-Zdrój: po 4 miesiącach zawieszono działalność oddziału pediatrii w szpitalu. Zdjęcia z jego uroczystego otwarcia, 31 maja arc. WSS nr 2
Wystarczyło odejście dwóch lekarzy pediatrów, by zaledwie po 4 miesiącach od otwarcia jednego z najnowocześniejszych oddziałów dziecięcych na Śląsku – w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju – zawiesić jego działalność! Czy miało sens wydawać na niego 6 mln, skoro mali pacjenci trafiają teraz na oddziały do Rybnika, Żor czy Rydułtów?

Jastrzębie-Zdrój: po 4 miesiącach zawieszono działalność oddziału pediatrii w szpitalu. Po co go więc w pompą otwierano?

Wystarczyło odejście dwóch lekarzy pediatrów, by zaledwie po 4 miesiącach od otwarcia jednego z najnowocześniejszych oddziałów dziecięcych na Śląsku – w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju – zawiesić jego działalność!

Stało się to dokładnie z dniem 4 listopada, czyli w miniony poniedziałek. Koszt przenosin oddziału i wyposażenia z budynku przy ulicy Krasickiego do głównego budynku szpitala pochłonął 6 milionów złotych. 31 maja oficjele z wicemarszałkiem województwa (województwo dołożyło do inwestycji 1,3 mln zł), posłami, przecinali wstęgę, chwaląc się tym miejscem. Niestety, kilka tygodni temu pojawiła się informacja na stronie szpitala, która zdenerwowała pacjentów.

- Dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju, z przykrością informuje, że 18 października 2019 r. nastąpiło ograniczenie przyjęć do Oddziału Pediatrycznego, a świadczenia są udzielane wyłącznie w trybie ostrodyżurowym. Obecna sytuacja kadrowa zmusza niestety szpital do wszczęcia procedury czasowego zawieszenia funkcjonowania Oddziału Pediatrycznego na okres 3 miesięcy. Nastąpi to z dniem 4 listopada – napisano w oświadczeniu szpitala.

Aby otworzyć oddział z 20 łóżkami potrzeba było mieć lekarza zarządzającego, kilku asystentów, a także co najmniej 10-12 gotowych do wypełnienia dyżurów, aby wypełnić założenia oferty jego funkcjonowania zaakceptowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

- Zgodnie ze złożoną do Narodowego Funduszu Zdrowia ofertą powinniśmy zapewnić obsadę lekarską na około 1105 godzin miesięcznie, natomiast na dzień dzisiejszy nie spełniamy tego wymogu. Skupiamy się przede wszystkim na pozyskaniu lekarza zarządzającego oraz lekarzy asystentów do współpracy – informuje Marcelina Kowalska, rzecznik WSS nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju.

Czy miało sens wydawać 6 mln zł na oddział nie mając pewności, że da się zapewnić jego długotrwałe funkcjonowanie?Zwłaszcza, że już raz został zawieszony z tego samego powodu! Wcześniej zawieszono go od 1 kwietnia 2018 roku. Początkowo miał nie działać tylko do 30 czerwca, później do października, ale nie udało się terminu dochować. Procedury i znalezienie kadry zajęło więc ponad rok. Otwarcie nastąpiło w nowym miejscu na początku czerwca tego roku, ale wystarczyło, że zabrakło lekarza zarządzającego, by oddział przestał działać! Okazuje się, że szpital już w dniu otwarcia miał zagwarantowaną zaledwie minimalną obsadę lekarską. Potwierdza to rzecznik szpitala.
- Wznowiliśmy działalność oddziału, gdy tylko stało się to możliwe,jednak samego początku zespół pediatrów funkcjonował w składzie stanowiącym niezbędne minimum w związku z tym, nieustannie podejmowaliśmy wszelkie możliwe kroki, aby poprawić sytuację i pozyskać do pracy nowych lekarzy specjalistów i tym samym wzmocnić zespół. Przeprowadziliśmy szereg działań marketingowych, m.in. zamieszczając ogłoszenia w mediach społecznościowych i gazetach. Następnie systematycznie odbywaliśmy spotkania i rozmowy z pediatrami, którzy mogliby być zainteresowani pracą w nowo wybudowanym oddziale. W walce o pediatrię w Jastrzębiu-Zdroju wsparły nas Izby Lekarskie, Konsultant Wojewódzki w dziedzinie Pediatrii, lekarze innych oddziałów naszego szpitala m.in.: Oddziału Neonatologicznego oraz Oddziału Intensywnej Terapii Dziecięcej. Niestety mimo podejmowanych prób, nie udało nam się powiększyć zespołu I na dzień dzisiejszy nie posiadamy wystarczającej liczby specjalistów, którzy byliby w stanie zapewnić pełne funkcjonowanie oddziału
pediatrycznego – wyjaśnia.

Po co było go otwierać olbrzymim kosztem, skoro w sąsiednich placówkach są takie oddziały. I właśnie tam wysyłani są od poniedziałku mali pacjenci z Jastrzębia. Do placówek w Żorach, Rybniku czy Rydułtów. W Jastrzębiu funkcjonuje jedynie Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna dla dzieci, od poniedziałku od piątku 18. - 8.oraz w dni ustawowo wolne (świąteczne) całodobowo, ale przy ulicy...Krasickiego. Numer telefonu kontaktowego do lekarza dedykowanego dzieciom - 32 47 59 963.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto