Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jastrzębscy radni przyjęli uchwałę w obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II. To pokłosie opublikowania reportażu "Franciszkańska 3"

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Radni z Jastrzębia przez aklamację przyjęli uchwałę w obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II.
Radni z Jastrzębia przez aklamację przyjęli uchwałę w obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II. UM Jastrzębie
Jastrzębska Rada Miasta przyjęła uchwałę broniącą dobrego imienia św. Jana Pawła II. Radni zdecydowali się wziąć w obronę papieża po niedawnych publikacjach, z których wynika, że Jan Paweł II jeszcze jako Karol Wojtyła wiedział o pedofilii wśród duchownych diecezji krakowskiej. - Stanowczo nie zgadzamy się na działania, mające odebrać dobre imię wielkiemu papieżowi - brzmi treść oświadczenia wydanego przy okazji podjęcia uchwały.

Jastrzębscy radni przyjęli uchwałę w obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II

Jastrzębie-Zdrój stanęło w obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II. Wszystko za sprawą tamtejszych radnych, którzy zdecydowali się przyjąć stosowną w tym zakresie uchwałę. To odpowiedź miejskich rajców na apel, jaki wystosowała Konferencja Episkopatu Polski.

- Wzywam wszystkich ludzi dobrej woli, by nie niszczyć wspólnego dobra, a do takiego należy niewątpliwie dziedzictwo Jana Pawła II. Polacy winni pamiętać o błogosławieństwie, jakie Opatrzność dała nam za sprawą tego Papieża - zaapelował arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP.

Apel Konferencji Episkopatu Polski jest ściśle związany z niedawno opublikowanym reportażem "Franciszkańska 3". Jak wynika z jego treści, Jan Paweł II, jeszcze jako Karol Wojtyła, będąc kardynałem, wiedział o przypadkach pedofilii wśród duchownych diecezji krakowskiej i starał się ją tuszować.

Takie doniesienia skrytykowała zarówno KEP, jak i w przyjętej uchwale członkowie Rady Miasta w Jastrzębiu. Radni stanęli na stanowisku, że to atak na osobę papieża, który kłóci się z polską racją stanu.

- Dyskredytowanie Świętego Jana Pawła II na podstawie materiałów (w reportażu zarzuty oparto o dokumenty Służby Bezpieczeństwa - przyp. red), których nie odważyły się wykorzystywać nawet komunistyczne władze PRL, jest sprzeczne z polską racją stanu - ocenili.

Radni przyjęli uchwałę i wydali specjalne oświadczenie

Uchwała dotycząca obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II była głosowana przez aklamację - podniesienie rąk. Oznacza to, że nie została ona poddana pod imienne głosowanie, jak zazwyczaj robi się to w przypadku podejmowanych przez radnych uchwał. Wiadomo jednak, wynik głosowania pozwolił na przyjęcie uchwały.

Oprócz niej, jastrzębscy radni zdecydowali się także na wydanie oświadczenia, również dotyczącego obrony imienia papieża. W jego treści doceniono i podkreślono zasługi Jana Pawła II, którego określono mianem najwybitniejszej postaci w historii współczesnej Polski.

- Jan Paweł II łączył rodaków ponad podziałami. Podczas jego pontyfikatu także świat odnalazł niezwykły autorytet moralny, otaczany wielkim szacunkiem. Kochał go cały świat. Na spotkania przebywały ogromne rzesze ludzi. Gdy umierał, świat się zatrzymał. Na jego pogrzebie płakał świat - napisali w oświadczeniu rajcowie.

Jak zauważyli jastrzębscy radni, Jan Paweł II przyczynił się także do przełomowych, historycznych wydarzeń w Polsce i Europie. - Nie byłoby wolnej Polski bez Jana Pawła II, nie byłoby przemian ustrojowych w Europie Środkowo-Wschodniej, upadku komunizmu, powrotu wolności i demokracji w tym rejonie świata - zaznaczyli radni, którzy uznali opublikowany reportaż za szokującą próbę dyskredytowania osoby i dzieła papieża.

- Jan Paweł II niósł świadectwo wiary, dobroci, patriotyzmu, tożsamości i wspólnoty narodowej oraz kulturowego dziedzictwa. Był orędownikiem praw człowieka, sprawiedliwości społecznej, solidarności i pokoju - wyliczają radni.

W obronie Jana Pawła II stanął także Sejm

Jastrzębie-Zdrój to nie pierwsze polskie miasto, które przychyliło się do apelu KEP. Podobną uchwałę wcześniej przyjęto m.in. w Radomiu, czy Opolu. Również na Śląsku "za" przyjęciem uchwały zagłosowali radni w Żywcu. Taki dokument procedowano też w parlamencie, gdzie także został on poparty głosami większości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto