Jastrzębska Spółka Węglowa chwali się zyskiem za pierwsze 9 miesięcy 2019 roku. Ile udało się wypracować?

Jacek Bombor
Jacek Bombor
Jastrzębska Spółka Węglowa chwali się zyskiem za pierwsze 9 miesięcy
Jastrzębska Spółka Węglowa chwali się zyskiem za pierwsze 9 miesięcy Pixabay
Jastrzębska Spółka Węglowa chwali się zyskiem za pierwsze 9 miesięcy 2019 roku. Ile udało się wypracować?

Jastrzębska Spółka Węglowa chwali się zyskiem za pierwsze 9 miesięcy 2019 roku. Ile udało się wypracować?

Grupa Kapitałowa JSW po dziewięciu miesiącach 2019 roku osiągnęła wynik netto w wysokości 704,4 mln zł. Produkcja węgla i koksu wyniosły w tym czasie odpowiednio 10,9 mln ton i 2,5 mln ton - poinformowały władze spółki.

Produkcja węgla w tym okresie wyniosła ponad 10,9 mln ton i była nieznacznie niższa w porównaniu do analogicznego okresu 2018 roku, co jest zgodne z założeniami produkcyjnymi Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Produkcja koksu w omawianym okresie wyniosła 2,5 mln ton i była niższa o ponad 7 procent w porównaniu do roku ubiegłego. Należy tu zwrócić uwagę, iż w ubiegłym roku – do końca trzeciego kwartału – w Grupie Kapitałowej funkcjonowała jeszcze Koksownia Dębieńsko.
Średnia cena węgla koksowego wyniosła 676,72 zł za tonę i była niespełna trzy procent wyższa niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Taki sam wzrost ceny dotyczył koksu, który osiągnął wartość 1 115,17 zł za tonę.

- Sytuacja na rynku węgla koksowego i koksu jest powiązana z rynkiem stali i wyrobów hutniczych, a cykle koniunkturalne pokazują duże wahania cen w tych sektorach. Od początku tego roku obserwujemy niższe zapotrzebowanie na stal na rynku europejskim, co przekłada się w sposób bezpośredni także na ceny koksu i węgli koksowych– wyjaśnia Rafał Pasieka, zastępca prezesa zarządu JSW ds. handlu i dodaje: - Po okresie systematycznych wzrostów, we wrześniu zanotowaliśmy także pierwszy spadek globalnej produkcji stali porównując do września 2018 roku.

Przychody ze sprzedaży węgla wyprodukowanego w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej do odbiorców zewnętrznych zostały zrealizowane na poziomie 3,7 mld zł w stosunku do 3,9 mld zł w analogicznym okresie roku ubiegłego. Nieznaczny spadek przychodów jest wynikiem niższej sprzedaży węgla. Natomiast przychody ze sprzedaży koksu i węglopochodnych osiągnęły kwotę 2,9 mld zł w stosunku do 3,2 mld zł za dziewięć miesięcy 2018 roku, co było spowodowane niższą sprzedażą koksu. Łączne przychody ze sprzedaży w Grupie Kapitałowej JSW wyniosły w omawianym okresie 6,9 mld zł.

Od stycznia do września tego roku wydatki na inwestycje cel wyniosły 1,6 mld zł. W tym czasie w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej prowadzone były kluczowe inwestycje związane z budową nowych oraz rozbudową istniejących poziomów wydobywczych, a także prace związane z udostępnieniem pokładów węgla, z pogłębianiem szybów (w tym wydłużeniem wyciągu szybowego) oraz prace przygotowawcze związane ze zwiększeniem gospodarczego wykorzystania metanu.

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie