Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jastrzębska Spółka Węglowa: ewakuowano pracowników, pożar w budynku [ZOBACZ ZDJĘCIA Z ĆWICZEŃ]

Jacek Bombor
Jacek Bombor
Jastrzębska Spółka Węglowa: ewakuowano pracowników, pożar w budynku
Jastrzębska Spółka Węglowa: ewakuowano pracowników, pożar w budynku KM PSP Jastrzębie-Zdrój
Jastrzębska Spółka Węglowa: ewakuowano pracowników, pożar w budynku [ZOBACZ ZDJĘCIA Z ĆWICZEŃ] Ewakuacja miała miejsce w czwartek, 24 października

Jastrzębska Spółka Węglowa: ewakuowano pracowników, pożar w budynku [ZOBACZ ZDJĘCIA Z ĆWICZEŃ]

Co ciekawe, pracownicy budynku przy al. Jana Pawła II nie spodziewali się terminu prowadzonej ewakuacji jak i nie mieli wiedzy o założeniach.
Scenariusz ćwiczeń zakładał, że pożar wybuchł na parterze w pomieszczeniu socjalnym. Doszło do przepięcia w jednym z urządzeń elektrycznych. Osoba przebywająca w tym pomieszczeniu zasłabła i przewróciła się.

- Dym rozprzestrzeniał się na hol i migrował w kierunku wyjścia z budynku. System sygnalizacji pożarowej (SSP) wykrył zadymienie i poinformował ochronę o zdarzeniu. Podczas ewakuacji jedna osoba została w biurze na czwartej kondygnacji i potrzebowała pomocy - wyjaśnia kapitan Łukasz Cepiel, rzecznik KM PSP w Jastrzębiu-Zdroju.

O godzinie 9:52 czujka poprzez system sygnalizacji pożaru poinformowała ochronę o zadymieniu w pomieszczeniu socjalnym oraz części holu. O godzinie 9:56 system sygnalizacji pożaru (SSP) przeszedł w II stopień alarmu i uruchomiony został dźwiękowy system ostrzegania (DSO), który w budynku rozgłaszał informację o pożarze i konieczności niezwłocznej ewakuacji drogami ewakuacyjnymi do wyjścia z budynku.

- Równocześnie bramki kontroli wejścia zostały automatycznie zwolnione, by możliwa była szybka ewakuacja, a drogi ewakuacyjne nie były ograniczone szlabanami. Osoby obecne w budynku natychmiast dostosowały się do komunikatów rozgłaszanych przez DSO i udały się w kierunku wyjścia - wyjaśniają mundurowi.

O godzinie 9:58 na miejsce przybyły zastępy PSP z Jastrzębia-Zdroju. W trakcie działań strażacy znaleźli nieprzytomnego poszkodowanego w zadymionym pomieszczeniu. Podjęto ewakuację pozoranta ze strefy zagrożonej. Równocześnie zasymulowano gaszenie pożaru w miejscu jego powstania oraz prowadzono dalszą ewakuację. Podczas przeszukiwana obiektu okazało się, że jedna osoba znajduje się w pomieszczeniu na czwartej kondygnacji i oczekuje pomocy. Podjęto decyzję o ewakuacji pozoranta przez okno z biura, w którym się znajdował. Podjęcia osoby dokonano przy pomocy drabiny mechanicznej.
Ewakuację uznano za zakończoną z chwilą skontrolowania przez strażaków wszystkich pomieszczeń i wykluczeniu przebywania osób w budynku oraz przeliczeniu stanów osobowych ewakuowanych.
W budynkach tego typu należy prowadzić ewakuację co najmniej raz na dwa lata. Jest to spełnienie wprost zapisów rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków innych obiektów i terenów. Obiekty, w których następuje jednoczesna cykliczna zmiana grupy powyżej 50 osób, ewakuację należy przeprowadzać raz w roku w terminie do 3 miesięcy od momentu rozpoczęcia korzystania z obiektu.

Obowiązek ten w szczególności dotyczy szkół, przedszkoli, internatów i domów studenckich. Tego typu działania nie tylko uczą w jaki sposób się ewakuować, ale przede wszystkim pomagają eliminować błędy podczas ewakuacji - dodaje Łukasz Cepiel.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto