Jastrzębska Spółka Węglowa: ogromny zysk za pierwsze półrocze. Wynosi ponad pół miliarda złotych!

Jacek BOMBOR
Jastrzębska Spółka Węglowa: ogromny zysk za pierwsze półrocze
Jastrzębska Spółka Węglowa: ogromny zysk za pierwsze półrocze Pixabay
Jastrzębska Spółka Węglowa: ogromny zysk za pierwsze półrocze. Wynosi ponad pół miliarda złotych! Wyniki podano w piątek, 23 sierpnia, w Warszawie.

Jastrzębska Spółka Węglowa: ogromny zysk za pierwsze półrocze. Wynosi ponad pół miliarda złotych!

Pierwsze półrocze 2019 roku grupa kapitałowa JastrzębskiejSpółkiWęglowej zakończyła zyskiem netto w wysokości 547,5 mln zł. Produkcja węgla i koksu wyniosły w tym czasie odpowiednio 7 mln ton i 1,7 mln ton.
W drugim kwartale 2019 roku notowania węgli koksowych utrzymywały się na stabilnym poziomie ponad 200 USD/t. W czerwcu nastąpiły spadki notowań, nie wpłynęło to jednak na kluczowe inwestycje w spółce, które wzrosły o 82 proc. W porównaniu do pierwszego półrocza ubiegłego roku.
W tym okresie produkcja węgla wynosiła ponad 7 mln ton (o 11 proc. niższa od produkcji w pierwszym półroczu 2018 roku) i była zgodna z założeniami produkcyjnymi JSW.
Należy przy tym zaznaczyć, że w drugim kwartale produkcja węgla była wyższa od produkcji w pierwszym kwartale o 1,3 proc. W tym samym czasie produkcja koksu wyniosła 1,7 mln ton w porównaniu do 1,85 mln ton w analogicznym okresie 2018 roku, przy czym w danych za rok 2018 została ujęta produkcja Koksowni Dębieńsko aktualnie wyłączonej z eksploatacji.
W drugim kwartale produkcja koksu była wyższa o 6 proc. od produkcji zrealizowanej przez JSW Koks w czasie pierwszych trzech miesięcy tego roku.

Ceny węgla koksowego i koksu w pierwszym półroczu2019 roku sprzyjały JSW. Wyniosły odpowiednio 701zł za tonęi 1 149zł za tonę. W przypadku węgla koksowego wzrosłyo 4,2 proc.w stosunku do cen sprzed roku, a koksu o 6,6proc. W omawianym okresie przychody ze sprzedaży węgla wyprodukowanego w Grupie JSW do odbiorcówzewnętrznych zostały zrealizowane napoziomie prawie 2,5 mld zł stosunku do 2,7 mld zł w półroczu 2018 roku. Przychody ze sprzedaży koksu i węglopochodnych do odbiorców zewnętrznych ukształtowały się na poziomie ponad 2 mldzł.

- Łączne przychody ze sprzedaży w grupie kapitałowej JSW ukształtowały się na poziomie 4,7 mld zł. To nieznacznie mniej niż w tym samym okresie roku ubiegłego, co było efektem spadku wolumenu sprzedaży węgla koksowego i węgla do celów energetycznych oraz koksu – wyjaśnia Włodzimierz Hereźniak, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej i dodaje:-
Obecnie obserwujemy tendencję spadkową cen węgla koksowego. Powodem są obserwowane od pierwszego kwartału tego roku niższe marże branży stalowej.Warto podkreślić znaczące wydatki na inwestycje Grupy JSW, które wyniosły ponad 1,2 mld . Porównując pierwsze półrocze ubiegłego roku do pierwszego półrocza roku bieżącego wydatki wujęciu gotówkowym wzrosły o 82 proc. To inwestycje związane między innymi z poszerzaniem bazy zasobowej, z zabezpieczaniem produkcji w latach kolejnych oraz odbudową parku maszynowego wykorzystywanego w procesie produkcji, modernizacjązakładów przeróbki mechanicznej węgla, a także zakupami nowych maszyn i urządzeń.

Należy przy tym zaznaczyć, że 87 proc.całości poniesionych nakładów stanowiły inwestycje w segmencie węglowym.

-Bezpieczeństwo pracy jest priorytetem, zwłaszcza, że eksploatacja w kopalniach realizowana jest w coraz głębszych i trudniejszych pokładach o większych zagrożeniach. Dlatego będziemy wprowadzać automatyzację pracy w tych rejonach. Innowacyjne rozwiązania pozwalają zoptymalizować koszty produkcji węgla, przyczyniając się jednocześnie do poprawy bezpieczeństwa pracy – podsumowujeWłodzimierz Hereźniak

Grupa Kapitałowa JSW pozostaje największym pracodawcą w regionie i jednym z największych w Polsce. Obecnie zatrudnia 29881pracowników

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie