Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jastrzębska Spółka Węglowa sprzeda odbiorcom indywidualnym mniejszą ilość węgla. W kopalni Budryk każdy będzie mógł kupić dwie tony opału

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Sprzedaż węgla w kopalni Budryk jest związana z kryzysem na rynku opału.
Sprzedaż węgla w kopalni Budryk jest związana z kryzysem na rynku opału. JSW
Dwie tony, zamiast trzech będą mogły maksymalnie kupić osoby zainteresowane kupnem opału w kopalni Budryk. JSW zdecydowała się ograniczyć sprzedaż opału klientom indywidualnym. Zmiana ma sprawić, że kolejka oczekujących zostanie rozładowana. W opał ma się zaopatrzyć także większa liczba osób.

Jastrzębska Spółka Węglowa sprzeda odbiorcom indywidualnym mniejszą ilość węgla. W kopalni Budryk każdy będzie mógł kupić dwie tony opału

Jastrzębska Spółka Węglowa zmieniła zasady sprzedaży węgla w ornontowickiej kopalni Budryk. Osoby chętne do zakupu opału będą mogły kupić go mniej niż dotychczas. - Od 17 października każdy kupujący może zaopatrzyć się w dwie tony węgla, a nie trzy, jak było do tej pory - informuje Tomasz Siemieniec, rzecznik prasowy JSW, dodając, że za ograniczeniem ilości sprzedawanego węgla stoją dwa powody.

- Wprowadzona zmiana ma usprawnić proces sprzedaży oraz zagwarantować zakup węgla dla większej liczby osób - wskazuje Tomasz Siemieniec.

Zmniejszenie ilości sprzedawanego węgla każdej osobie nie jest pierwszą próbą jeśli chodzi o usprawnienie procesu sprzedaży opału w kopalni Budryk. Sprzedawany w niej węgiel cieszy się dużym zainteresowaniem. Chętnych jest na tyle dużo, że w oczekiwaniu na niego utworzyła się spora kolejka.

JSW próbuje się z nią uporać już od jakiegoś czasu. Początkowo receptą miało być wprowadzenie dwóch zmian sprzedażowych, jednak po pewnym czasie wycofano się z tego pomysłu. Później natomiast, gdy kolejka rozrosła się jeszcze bardziej, za stosowne uznano wstrzymanie wydawania numerków, oczekującym w niej chętnym.

I ta zmiana wciąż obowiązuje. W JSW zapewniają jednak, że to rozwiązanie tymczasowe. - Po obsłużeniu klientów z wydanymi już numerkami, kopalnia powróci do ich wydawania - mówi rzecznik prasowy JSW.

Ilość sprzedawanego węgla będzie już wówczas jednak mniejsza. Mniej opału kupić będą mogli również ci, którzy już pobrali numerek. Ich też obejmie bowiem zmiana dotycząca ilości przysługującego każdej osobie węgla.

Przypomnijmy, że w JSW węgiel mogą kupić te osoby, które są w stanie udowodnić, że użyje go na własne potrzeby. - W momencie zakupu kupujący zobowiązany jest posiadać dokument potwierdzający, że pod podanym adresem znajduje się odpowiednie źródło spalania na węgiel - zaznaczała uruchamiając sprzedaż, JSW.

Sprzedaż węgla w kopalni Budryk rozpoczęła się w połowie sierpnia i była w JSW nowością. Dotychczas w spółce nie prowadzono dystrybucji węgla odbiorcom indywidualnym, ponieważ w należących do niej kopalniach wydobywa się węgiel koksujący, wykorzystywany do produkcji stali, a zarazem nienadający się do spalania w przydomowych kotłach.

Wszystko zmieniło się jednak wraz z nadejściem kryzysu węglowego. Władze JSW postanowiły przynajmniej w pewnym stopniu "załatać" dziurę na krajowym rynku węgla i rozpocząć sprzedaż węgla osobom prywatnym. Spółka zdecydowała się też wesprzeć energetykę, której sprzedaje węgiel energetyczny oraz specjalny granulat, pozwalający na mniejsze zużycie węgla.

Opał sprzedawany w kopalni Budryk to węgiel sortymentu orzech. Nadaje się on do spalania w kotłach starszego typu. Cena każdej tony wynosi 1476 złotych.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto