Jastrzębska Spółka Węglowa zarobi miliardy. Podpisała umowę z Czechami. Przez siedem lat będzie dostarczać węgiel do huty w Trzyńcu

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
W hucie w Trzyńcu produkowane są m.in. szyny kolejowe.
W hucie w Trzyńcu produkowane są m.in. szyny kolejowe. www.trz.cz.
Udostępnij:
Największa huta w Czechach będzie produkować stal dzięki polskiemu węglowi. Wszystko za sprawą umowy którą Jastrzębska Spółka Węglowa podpisała z czeskim przedsiębiorstwem Moravia Steel a.s.. JSW zarobi na niej 2,6 miliarda złotych, dzięki czemu nie musi się martwić o swoją sytuację w najbliższych latach.

Jastrzębska Spółka Węglowa zarobi miliardy. Podpisała umowę z Czechami. Przez siedem lat będzie dostarczać węgiel do huty w Trzyńcu

Przed siedem lat będzie obowiązywać umowa podpisana przez Jastrzębską Spółkę Węglową z największym czeskim producentem stali, spółką Moravia Steel a.s.. Przedsiębiorstwa doszły do porozumienia co do dostaw polskiego węgla do Czech.

- Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. informuje, iż w dniu 17 stycznia 2022 roku została podpisana umowa ramowa na dostawy węgla pomiędzy Jastrzębską Spółką Węglową S.A. z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju a MORAVIA STEEL a.s. z siedzibą w Trzyniec Czechy - podaje w oficjalnym komunikacie JSW.

Opiewająca na 2,6 miliarda złotych umowa obejmuje dostawy węgla - w głównej mierze węgla koksującego, ale nie tylko - do huty w Trzyńcu, w której głównym udziałowcem jest spółka Moravia Steel. Pierwszy węgiel z kopalń JSW do Czech ma zostać wysłany jeszcze w styczniu 2022 roku. Ostatnie zgodnie z umową wysyłki węgla mają nastąpić w grudniu 2028 roku. Spółka nie podaje, ile w tym czasie węgla trafi do Czech.

Podpisanie umowy przez Jastrzębską Spółkę Węglowa z czeskim producentem stali to dla spółki kluczowe posunięcie na najbliższe lata. Jak zaznaczają władze JSW, zawiązany kontrakt pozwoli na zabezpieczenie stabilnej sprzedaży węgla w długim horyzoncie czasowym.

Huta w Trzyńcu do której JSW będzie prowadzić wysyłkę węgla jest największym tego typu zakładem w Czechach. Rocznie w Trzyńcu produkowanych jest około 2,5 miliona stali rocznie, co w skali kraju stanowi 1/3 całej produkowanej stali. Trzyniecka huta skupia się m.in. na produkcji szyn kolejowych.

Umowa państwowych spółek - Moravia Steel także należy do skarbu państwa - nie jest pierwszą podpisaną przez oba przedsiębiorstwa. Jak informuje JSW, czeska Moravia Steel na podstawie innych obowiązujących umów, odbiera już koks produkowany przez Jastrzębską Spółkę Węglową.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wizyta Janet Yellen w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie