Jastrzębski Węgiel - Montpellier 3:0. Jastrzębianie pozostają niepokonani w Lidze Mistrzów. Zobaczcie ZDJĘCIA kibiców i meczu!

Piotr Chrobok
Pomarańczowi ograli mistrza Francji.
Pomarańczowi ograli mistrza Francji. Piotr Chrobok
Cztery zwycięstwa po czterech grupowych meczach w Lidze Mistrzów mają siatkarze Jastrzębskiego Węgla. W pierwszym meczu rundy rewanżowej, Pomarańczowi ograli zespół mistrza Francji - Montpellier, który pokonali w trzech setach. Dzięki tej wygranej, jastrzębianie jeszcze w tej kolejce mogą bezpośrednio awansować do ćwierćfinału rozgrywek. Zobaczcie zdjęcia!

Jastrzębski Węgiel - Montpellier 3:0. Jastrzębianie pozostają niepokonani w LM

Ani chwili wytchnienia nie mają siatkarze Jastrzębskiego Węgla. Jastrzębianie jako wicemistrzowie Polski z zeszłego sezonu grę w rodzimej PlusLidze łączą z występami w europejskich pucharach. I to właśnie w tych drugich rozgrywkach ekipa trenera Marcelo Mendeza rozegrała kolejny mecz.

Rywalem Pomarańczowych był tym razem francuski zespół Montpellier. Mistrzowie Francji, którzy obok jastrzębian byli uznawani za drugą z drużyn, która powalczy o wyjście z grupy z pierwszego miejsca, dotychczas zdecydowanie rozczarowywała.

Na półmetku fazy grupowej, ekipa z południa Francji miała na swoim koncie zaledwie jedno oczko. Aż o osiem więcej mieli ich siatkarze z Jastrzębia, którzy w Lidze Mistrzów porażki jeszcze nie zaznali. To więc jastrzębianom jeszcze przed rozpoczęciem spotkania dopisywano kolejne punkty w tabeli. Z rezerwą do takich przewidywań podchodzili jednak zawodnicy Jastrzębskiego Węgla.

- Szykujemy się na walkę. Oni bronią jak typowi Francuzi, czyli jak szaleni - mówił przed meczem Tomasz Fornal, który sugerując się pierwszym pojedynkiem obu drużyn - wygranym przez jastrzębian 3:1 - liczył jednak, że kolejne trzy oczka zainkasuje jego zespół. - Jeśli zagramy nasza siatkówkę, to jestem na sto procent przekonany, że zwyciężymy - podkreślał przyjmujący Pomarańczowych.

Stojące przed jastrzębianami zadanie było jednak o tyle trudne, że drużyna gospodarzy wciąż nie mogła w meczu z Montpellier skorzystać z podstawowych środkowych: Łukasza Wiśniewskiego i Jurija Gładyra. Do składu powrócił natomiast kapitan Benjamin Toniutti, który pojawił się na parkiecie w końcówce pierwszego seta.

Mimo to po remisowym początku premierowej odsłony, to właśnie Jastrzębski Węgiel wypracował sobie pierwszą poważną przewagę (16:12). Czteropunktowe prowadzenie zdobyli dla Pomarańczowych Stephen Boyer i Trevor Clevenot, którzy dla swoich francuskich rodaków byli wręcz bezlitośni.

Ręki zwłaszcza na zagrywce nie wstrzymywali też jednak inni siatkarze miejscowych. Problemy w przyjęciu powodowały niedokładne rozegranie i błędy w ataku przyjezdnych. W końcówce kłopoty udzieliły się jednak i jastrzębianom i przewaga pięciu oczek (20:15) po kilku akcjach stopniała do zera (23:23). Wówczas czasem zareagował trener Marcelo Mendez, który na ostatnią piłkę wpuścił na boisko Rafała Szymurę, a ten odwdzięczył mu się asem na wagę wygranej (25:23).

Wicemistrzowie Polski, którzy zwycięstwem mogli znacznie przybliżyć się do wygrania swojej grupy, a co za tym idzie bezpośrednio awansować do fazy pucharowej i rozpocząć w niej grę od ćwierćfinału, w drugiej partii nie byli w stanie uciec rywalom. Wprawdzie na początku prowadzili (9:7), lecz później do głosu doszli Francuzi, którzy najpierw wyrównali (12:12), a potem sami znaleźli się z przodu (17:15).

Dwupunktowa strata poskutkowała reakcją szkoleniowca jastrzębian, który chwilę później był zmuszony poprosić o kolejną przerwę na żądanie, gdyż siatkarze Montpellier podwoili swoją przewagę (19:15). Rozmowy Marcelo Mendeza z podopiecznymi dały efekt w najlepszym możliwym momencie. Pomarańczowi doprowadzili do remisu (23:23), następnie obronili dwie piłki setowe, sami wykorzystując pierwszą możliwą i wygrali na przewagi (27:25).

Siatkarze Montpellier, których sytuacja była zgoła odmienna od tej jastrzębian - porażka w dużym stopniu ograniczyłaby ich szanse na grę w dalszym etapie Ligi Mistrzów - starali się w trzecim secie grać nieustępliwie. Kolejny raz udało im się odrobić stratę (3:6) i objąć prowadzenie (9:7).

Goście nie byli jednak w stanie wyrzec się błędów, z których korzystał Jastrzębski Węgiel. To jego chwilę później zdobyli przewagę (17:15). Zawodnicy Pomarańczowych, jak mają to w zwyczaju zmobilizowali się na ostatnie piłki i decydującego seta wygrali najbardziej zdecydowanie ze wszystkich, kończąc go z pięcioma oczkami zapasu (25:20).

Zwycięstwo z zespołem Montpellier było czwartym w tym sezonie Ligi Mistrzów, jastrzębian. Grupowe zwycięstwo Pomarańczowi mogą osiągnąć jeszcze w tej kolejce, w zależności jak rozstrzygnie się pojedynek pomiędzy niemieckim VfB Friedrichshafen a serbską Vojvodiną.

Jastrzębski Węgiel - Montpellier 3:0. Jastrzębianie pozostaj...

Jastrzębski Węgiel - Montpellier 3:0 (25:23, 27:25, 25:20)

Jastrzębski Węgiel: Boyer, Tervaportti, Dryja, Macyra, Clevenot, Fornal, Popiwczak (libero) oraz Hadrava, Toniutti, Szymura.

Montpellier: Faure, Veloso, Le Goff, Demyaenko, Dukić, Fereira, Closter (libero) oraz Vol, Lecat, Halagahu, Le Goff.