Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejny doskonały wynik JSW. Zarobiła 2,15 mld zł. "Spółka potrafi sobie radzić w zmiennym i nieprzewidywalnym otoczeniu geopolitycznym"

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Jak zaznaczają w JSW, ponad 2 mld zysku udało się wypracować mimo spadku cen węgla koksowego i samego koksu.
Jak zaznaczają w JSW, ponad 2 mld zysku udało się wypracować mimo spadku cen węgla koksowego i samego koksu. Dawid Lach/JSW
2,15 miliarda złotych zysku tylko w trzecim kwartale 2022 roku osiągnęła Jastrzębska Spółka Węglowa. W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy obecnego roku, spółka "dorobiła się" już ponad 6,36 miliardów złotych. To historyczne wyniki. Nigdy wcześniej JSW nie wypracowywała bowiem zysków na takim poziomie.

Historyczne wyniki finansowe Jastrzębskiej Spółki Węglowej

Jeszcze żaden rok w ciągu blisko 30-letnich dziejach Jastrzębskiej Spółki Węglowej pod względem finansowym nie był dla niej tak udany jak rok 2022. Spółka już we wcześniejszych miesiącach osiągała rekordowe zyski. Udało się je utrzymać również w III kwartale (od lipca do sierpnia) obecnego roku.

- W trzecim kwartale 2022 roku Grupa Kapitałowa JSW wypracowała zysk netto w wysokości 2,15 miliarda złotych - przekazuje Tomasz Siemieniec, rzecznik prasowy Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

W całkowitym ujęciu rocznym - za dziewięć miesięcy 2022 roku - spółka wypracowała natomiast zysk na poziomie 6,36 miliarda złotych. I właśnie ta kwota stanowi rekord, jakiego JSW do tej pory nie osiągnęła.

Prezes JSW: "Spółka potrafi radzić sobie w bardzo zmiennym i nieprzewidywalnym otoczeniu geopolitycznym"

Jak zauważa Tomasz Cudny, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej, doskonałe wyniki spółki nie są dziełem przypadku. Szef JSW podkreśla, że udało się je osiągnąć, między innymi dzięki odpowiednim relacjom biznesowym z kontrahentami.

- Współpraca ze wszystkimi partnerami, relacje handlowe i pokrycie ich umowami długoterminowymi profituje i minimalizuje negatywne konsekwencje szczególnie w trudniejszej sytuacji rynkowej - wskazuje Tomasz Cudny, który dodaje, że zdarzeń, które mogłyby się niekorzystnie odbić na kondycji finansowej spółki w ostatnich miesiącach nie brakowało.

- Po tegorocznych wydarzeniach w kopalniach JSW i ogłoszeniu siły wyższej spółka ustabilizowała wydobycie węgla ogółem oraz wyniki finansowe mimo znaczącego wpływu na naszą działalność takich czynników jak rosnąca inflacja, wzrost kosztów energii, cen materiałów i usług oraz wzrost kosztów pracy - wylicza prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Ogromny zysk, pomimo gorszego trzeciego kwartału

Rekordowy w ogólnym ujęciu zysk JSW, spółka osiągnęła mimo iż w bezpośrednim zestawieniu drugiego i trzeciego kwartału 2022 roku, w tym drugim wypracowała gorszy wynik. W spółce zaznaczają jednak, że nie w pełni jest to zależne od niej. Wpływ na taki stan rzeczy miały mieć też spadki cen węgla koksowego i koksu na światowych rynkach.

Jak doliczają się w JSW, w trzecim kwartale 2022 roku, ogólna sprzedaż węgla wyprodukowanego w kopalniach JSW wyniosła 3,49 mln ton. Odnosząc to do wcześniejszych trzech miesięcy, to wynik niższy jedynie nieznacznie. Bardziej różniły się natomiast wspomniane ceny na rynku węgla koksowego oraz samego koksu.

- W porównaniu do poprzedniego kwartału ceny węgla koksowego i koksu obniżyły się, odpowiednio o 18,9 procent i 10,7 procent w porównaniu do poprzedniego kwartału. Średnia cena węgla koksowego wyniosła 1 560,28 złotych za tonę, natomiast średnia cena koksu osiągnęła wartość 2 385,59 złotych za tonę. To skutkowało niższymi o 13,8 procent. łącznymi przychodami ze sprzedaży, które ukształtowały się na poziomie ponad 5,15 mld złotych - tłumaczy Tomasz Siemieniec.

Wyprodukowano więcej węgla i mniej koksu

Z danych Jastrzębskiej Spółki Węglowej wynika, że od lipca do września, kopalnie spółki wyprodukowały w sumie 3,43 miliona ton węgla. Ponad 3/4 tej liczby stanowił węgiel koksowy, którego wyprodukowano 2,64 milionów ton. Ma to być nieco wyższy wynik w porównaniu do okresu od kwietnia do czerwca obecnego roku.

W tym samym czasie zmalała natomiast produkcja koksu. W trzecim kwartale wyniosła ona 800 tysięcy ton i w porównaniu do drugiego była ona niższa o niecałe 12 procent.

Mniejsze zyski, ale więcej na inwestycje

Jednocześnie, jak podkreślają w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, trzeci kwartał porównywany do wcześniejszych trzech miesięcy był o 3 procent wyższy. - Wydatki te wyniosły łącznie ponad 623 mln złotych - informuje rzecznik prasowy JSW.

- Wyższe nakłady na inwestycje związane są m.in. z modernizacją baterii koksowniczej nr 4 w Koksowni "Przyjaźń" w Dąbrowie Górniczej, budową bloku energetycznego w koksowni "Radlin" oraz zakupem urządzeń i sprzętu górniczego - mówi Tomasz Siemieniec.

Prezes JSW, Tomasz Cudny zwraca z kolei uwagę, że dzięki inwestycjom, spółka nadal będzie mogła osiągać znaczne zyski. - To właśnie inwestycje w kopalnie i koksownie pozwalają sprawnie funkcjonować Grupie JSW i odpowiadać na potrzeby rynku w zmiennych warunkach - podkreśla prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto