Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Laparoskop i aparat do zarządzania temperaturą ciała noworodków trafiły do szpitala w Jastrzębiu. To prezenty dla lecznicy od JSW

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Przekazany do jastrzębskiego szpitala laparoskop będzie wykorzystywany na oddziale chirurgii ogólnej.
Przekazany do jastrzębskiego szpitala laparoskop będzie wykorzystywany na oddziale chirurgii ogólnej. JSW
Dwa oddziały Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju wsparła Jastrzębska Spółka Węglowa. Górnicze przedsiębiorstwo przekazało lecznicy laparoskop, a także ratujący życie i zdrowie najmłodszych aparat do zarządzania temperaturą ciała noworodków.

Laparoskop i aparat do zarządzania temperaturą ciała noworodków trafiły do szpitala w Jastrzębiu. To prezenty dla lecznicy od JSW

Szpital w Jastrzębiu ma nowy sprzęt. Do jastrzębskiego WSS nr 2 trafił laparoskop, a także specjalistyczny aparat wykorzystywany do obniżania temperatury ciała i mózgu u noworodków. Urządzenia zostały przekazane lecznicy przez Jastrzębską Spółkę Węglową.

Jak mówi Tomasz Cudny, prezes JSW przekazany szpitalowi sprzęt to namacalny dowód na realizowaną przez spółkę ideę społecznej odpowiedzialności biznesu. Szef Jastrzębskiej Spółki Węglowej liczy również, że aparatura przysłuży się w leczeniu.

- Jestem przekonany, że ten sprzęt będzie dobrze służył mieszkańcom regionu, wśród których są też nasi pracownicy i ich rodziny - przyznaje Tomasz Cudny, prezes JSW, dodając, że spółka nie po raz pierwszy wspiera szpital w Jastrzębiu-Zdroju.

Z podarunków bardzo cieszą się w jastrzębskiej lecznicy. Tym bardziej, że jak zauważa Artur Ploch, lekarz zarządzający oddziałem chirurgii ogólnej WSS nr 2, na który przekazany został laparoskop, jego wykorzystanie korzystnie wpłynie na leczenie pacjentów.

- Zastosowanie techniki laparoskopowej znacząco wpływa na podniesienie komfortu pacjenta, głównie za sprawą skrócenia czasu hospitalizacji i rekonwalescencji do minimum - tłumaczy Artur Ploch.

Przekazany na oddział chirurgii ogólnej laparoskop to sprzęt z najwyższej światowej półki. Jest wyposażony między innymi w kamerę full HD z zaawansowaną technologią CMOS Chip, generującą realistyczne obrazy czy insuflator z systemem oddymiania. Dzięki jego wykorzystaniu, w jastrzębskim szpitalu będzie możliwe przeprowadzanie różnego rodzaju zabiegów laparoskopowych, w tym między innymi onkologicznych operacji jelit.

To nie byłoby jednak możliwe, gdyby nie cały czas podnoszone umiejętności jastrzębskich medyków. Lekarz zarządzający chirurgią ogólną, Artur Ploch zwraca uwagę, że pod tym kątem, WSS nr 2 jest w ścisłej krajowej czołówce.

- Nasz oddział, jako jeden z dziewięciu placówek chirurgicznych w Polsce, uczestniczy w programie szkoleniowym, gdzie pod okiem prof. dr. hab. n. med. Andrzeja Budzyńskiego poszerzamy swoje umiejętności związane z małoinwazyjnymi technikami zabiegowymi - zaznacza Artur Ploch.

Na podarunkach od Jastrzębskiej Spółki Węglowej w jastrzębskim szpitalu skorzystają również pacjenci, którzy dopiero co przyszli na świat. To z kolei za sprawą specjalnego aparatu, który trafi na oddział intensywnej terapii dziecięcej. Pozwoli on na swobodne regulowanie - w tym znaczne obniżanie - temperatury ciała noworodków.

- Służy (aparat - przyp. red) do wykonywania procedury polegającej na ochłodzenia ciała i mózgu noworodka do temp około 34 stopni Celsjusza. Taki proces może zmniejszyć następstwa neurologiczne niedotlenienia okołoporodowego - wskazuje Józef Danek, lekarz zarządzający Oddziałem Intensywnej Terapii Dziecięcej, jednocześnie pełniący funkcję dyrektora do spraw lecznictwa WSS nr 2.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto