Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łaźnia Moszczenica bohaterem teledysku. W pogórniczych wnętrzach rozbrzmiał jazz. "To symboliczne otwarcie tego budynku na nową rolę"

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Teledysk do utworu "Brak" skomponowanego przez Przemysława Strączka i Chiao-Hua Chang nagrano w Łaźni Moszczenica.
Teledysk do utworu "Brak" skomponowanego przez Przemysława Strączka i Chiao-Hua Chang nagrano w Łaźni Moszczenica. Barbara Englender
Łaźnia Moszczenica bohaterem teledysku. Postindustrialne wnętrza pogórniczego budynku po KWK Moszczenica posłużyły za tło do teledysku dla utworu "Brak" skomponowanego przez jastrzębianina Przemysława Strączka i Tajkę Chiao-Hua Chang.

Łaźnia Moszczenica bohaterem teledysku. W pogórniczych wnętrzach rozbrzmiał jazz

Takiego wykorzystania pogórniczych wnętrz w Łaźni Moszczenica nie spodziewał się chyba nikt. W łaźni zlikwidowanej w 2001 roku KWK Moszczenica rozbrzmiały subtelne dźwięki jazzowej muzyki. Wszystko za sprawą jastrzębianina, Przemysława Strączka, który postanowił wykorzystać to miejsce na potrzeby teledysku do skomponowanego wraz z Tajką, Chiao-Hua Chang utworu "Brak".

Skąd taki oryginalny pomysł? Jak tłumaczy Strączek, poszukiwał dla klipu miejsca postindustrialnego. Te znalazł w rodzinnym mieście. Łaźnię Moszczenica określa jako miejsce niezwykłe, również pod względem muzycznym.

- To miejsce niezwykle interesujące, może nawet trochę mistyczne. Dźwięk naturalnie się tam rozprzestrzenia, jakby był trochę rozproszony - zaznacza muzyk, pomysłodawca oraz dyrektor artystyczny festiwalu Jazztrzębie.

Łaźnia Moszczenica idealnie pasowała jako tło do utworu, gdyż doskonale kontrastuje z łagodną linią melodyczną jazzowej muzyki. Jak dodaje Chiao-Hua Chang, która w duecie ze Strączkiem nagrała utwór, ona sama jeśli chodzi o realizację tego pomysłu nie wahała się ani chwili.

- Zawsze chciałam zagrać w podobnej przestrzeni. Kiedy Przemek powiedział mi o tym pomyśle i pokazał mi zdjęcia zrobione wewnątrz budynku, pomyślałam: „To jest właśnie to, czego chciałam!" - przyznaje muzyczka.

Decyzji o nagraniu teledysku w ponurych przestrzeniach Łaźni Moszczenica muzycy nie pożałowali nawet, gdy okazało się, że to nie będzie takie proste. Nad kilkuminutowym klipem konieczna była kilkugodzinna praca. Muzycy nie zdecydowali się iść na łatwiznę i w pełni postanowili wykorzystać wnętrza górniczej łaźni.

Dźwięk rejestrowany był równocześnie z obrazem. A to jak zgodnie podkreślają artyści przysporzyło nieco problemów.

- To bardzo komplikuje sprawę, gdy chce się zorganizować takie nagranie. Mogliśmy to zrobić znacznie prościej, chociażby wynajmując studio. Realizując ten pomysł, musieliśmy dać z siebie nieco więcej: uwzględnić chociażby to, że trzeba będzie zagrać kilkukrotnie, że w budynku, podczas nagrań, będzie naprawdę zimno... Dla każdego z ekipy było to wyzwanie - wyjaśnia Chiao-Hua Chang.

Jednocześnie w jej opinii realizacja ścieżki dźwiękowej w studiu byłoby pozbawieniem sensu nagrania teledysku w tym miejscu.

- Gdy tylko tam weszłam poczułam zupełnie inną energię. To było fantastyczne doświadczenie. Niespodziewanie dla samej siebie, chciałam wydobywać dźwięki, poczułam się wolna, poczułam się sobą - opisuje Chiao-Hua Chang.

"To symboliczne otwarcie tego budynku na nową rolę"

Na inicjatywę Przemysława Strączka i przystały także władze miasta, w opinii których nagranie teledysku w Łaźni Moszczenica jest zamknięciem pewnej epoki tego obiektu.

- Nagranie teledysku to symboliczne zamknięcie pewnego okresu w funkcjonowaniu tego budynku i otwarcie go na nową rolę - zauważa Izabela Grela naczelnik wydziału Informacji, Promocji i Współpracy Zagranicznej UM w Jastrzębiu-Zdroju.

Łaźnię Moszczenica miasto planuje zaadaptować na nowo. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem za rok dawna łaźnia będzie miejscem z kulturą związanym nierozerwalnie.

Planuje się, żeby do budynku dawnej KWK Moszczenica wprowadziła się nowa jastrzębska instytucja kultury - Instytut Dziedzictwa i Dialogu. Anna Hetman, prezydent Jastrzębia ocenia, że metamorfoza pokopalnianego budynku ma być przykładem przeobrażenia miasta.

- To symbol przemiany Jastrzębia-Zdroju. Jastrzębie-Zdrój to wciąż miasto górnicze a jednocześnie budujące drugi filar gospodarki – przemysł czasu wolnego - tłumaczy prezydent Hetman.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto