Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łaźnia Moszczenica szykuje się do pierwszej wystawy. Chce, żeby w jej stworzenie włączyli się jastrzębianie. Mogą udostępnić zdjęcia

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Tak Łaźnia Moszczenica wyglądała jeszcze kilka miesięcy temu. Jej otwarcie, wraz z pierwszą wystawą ma nastąpić w wakacje 2023 roku.
Tak Łaźnia Moszczenica wyglądała jeszcze kilka miesięcy temu. Jej otwarcie, wraz z pierwszą wystawą ma nastąpić w wakacje 2023 roku. PCH
O podzielenie się zdjęciami, a nawet wspomnieniami, czy anegdotami apelują do mieszkańców Jastrzębia-Zdroju, przedstawiciele Instytutu Dziedzictwa i Dialogu Łaźnia Moszczenica. Zamierzają oni je wykorzystać w ekspozycji Carbonarium, która ma być pierwszą powstałą w Łaźni Moszczenica.

Łaźnia Moszczenica szykuje się do pierwszej wystawy

W trakcie przyszłorocznych wakacji - jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem - ma zostać otwarta przebudowana Łaźnia Moszczenica. Wraz z jej otwarciem, uruchomiona ma także zostać pierwsza wystawa. Instytut Dziedzictwa i Dialogu, który odpowiada za prowadzenie Łaźni wyłonił już firmę, która ją stworzy.

Wystawa, o której mowa to Carbonarium. - Motywem przewodnim ekspozycji będzie węgiel - mówi Izabela Grela, dyrektor Instytutu Dziedzictwa i Dialogu Łaźnia Moszczenica, która dodaje, że ekspozycja będzie poruszała temat węgla od pierwiastka, poprzez wykorzystanie w przemyśle i roli, jaką odegrał w historii miasta.

Instytut Dziedzictwa i Dialogu chce, żeby w stworzenie wystawy włączyli się jastrzębianie

Do włączenia się w stworzenie wystawy, przedstawiciele Instytutu zachęcają mieszkańców Jastrzębia. W jaki sposób mieliby to zrobić jastrzębianie? Udostępniając swoje zdjęcia lub dzieląc się wspomnieniami. W ten sposób stworzona zostałaby część ekspozycji dotycząca związków Jastrzębia i węgla.

- Sięgnijcie do pamięci, porozmawiajcie z rodzicami czy dziadkami. Zapraszamy do nas - weźcie ze sobą zdjęcia, pamiątki lub same wspomnienia i anegdoty. To pomoże nam zbudować subiektywną opowieść o powstawaniu miasta. Szukamy materiałów o jego początkach, o budowaniu osiedli, powstawaniu kopalń ale też o życiu codziennym jastrzębian w tym ciekawym czasie - zachęca mieszkańców Izabela Grela, dyrektorka Instytutu Dziedzictwa i Dialogu, dodając, że wszak czas świąt Bożego Narodzenia to czas wspomnień.

Mieszkańców do włączenia się w tę inicjatywę zaprasza też Anna Hetman. - W tym szczególnym, jubileuszowym roku, stwórzmy razem wystawę, która ma twarz jastrzębian - mówi prezydent Jastrzębia.

Wspomnienia i zdjęcia mieszkańców będą uzupełnieniem wystawy

A jak zostaną wykorzystane zdjęcia lub wspomnienia jastrzębian? - Tradycyjne drukowane ścianki i plansze z tekstem i obrazami będą uzupełnieniem treści ukazywanych na dotykowych monitorach i projektorach - informuje Instytut Dziedzictwa i Dialogu, w którym dodają, że ekspozycja Carbonarium będzie multimedialna.

- Osoby, które chcą zapisać się w pamięci miasta i pomóc wzbogacić wystawę, która powstanie w sześćdziesięciolecie miasta, mogą zgłosić się do pracowników Łaźni Moszczenica dzwoniąc pod numer 532 220 088 lub wysyłając maila na adres: [email protected] - słyszymy w Instytucie Dziedzictwa i Dialogu. - Pierwszych stu mieszkańców, którzy podzielą się swoją historią i pomogą w stworzeniu wystawy otrzymają wyjątkowy kalendarz - Kopalnie Śląska, w którym znalazła się również Łaźnia Moszczenica - zaznaczają przedstawiciele Instytutu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto