Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łaźnia na Moszczenicy. ZOBACZCIE, jak wygląda [FOTO]

Bartosz Wojsa
Łaźnia w Jastrzębiu: Moszczenica zmieni oblicze
Łaźnia w Jastrzębiu: Moszczenica zmieni oblicze Bartosz Wojsa
Łaźnia w Jastrzębiu: Moszczenica zmieni oblicze. Ma się tam pojawić Centrum Dziedzictwa Postindustrialnego. A jak budynki po byłej łaźni wyglądają teraz? ZOBACZCIE zdjęcia!

Łaźnia w Jastrzębiu: Moszczenica zmieni oblicze

To, że łaźnia na Moszczenicy w Jastrzębiu-Zdroju zostanie wreszcie wyremontowana jest pewne. Zmieni swoją nazwę na Centrum Dziedzictwa Postindustrialnego. Partnerami projektu, oprócz naszego miasta, mają być też: Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej Olza, DOV Vitkowice oraz Moravian-Silesian Tourism.

- Głównymi celami jest stworzenie wspólnego produktu turystycznego opartego na rozwoju i promocji dziedzictwa postindustrialnego Górnego Śląska i Śląska Cieszyńskiego jako unikatowego, transgranicznego produktu turystycznego, poprawa sytuacji na transgranicznym rynku pracy związana z obsługą wzmożonego ruchu turystycznego, adaptacja obiektów postindustrialnych,usunięcie transgranicznych barier przestrzennych, połączenie postindustrialnych elementów dziedzictwa kulturowego po obu stronach granicy - wylicza Katarzyna Wołczańska z jastrzębskiego urzędu miasta.

W ramach inwestycji przeprowadzone zostaną prace instalacyjne i adaptacyjne związane z udostępnieniem go dla ruchu turystycznego i funkcjonowania centrum informacyjnego. W ramach adaptacji budynku dojdzie do wykorzystania parteru i pierwszego piętra.

Na parterze, zgodnie z planem, ma pojawić się centrum informacji ze szczególnym ukierunkowaniem na turystów czeskich, a także wstęp do ekspozycji z narracją dotyczącą rozwoju przemysłu górniczego i podporządkowaniu mu rozwoju miasta i kultury.

- Na pierwszym piętrze będzie natomiast wieloczęściowa ekspozycja pokazująca historię, rozwój, aspekty kulturowe Górnego Śląska z wykorzystaniem najnowocześniejszych metod prezentacji z zachowaniem pełnej interaktywności eksponatów i prezentacji oraz z klasycznymi eksponatami górniczymi. Planuje się wykorzystanie technologii projekcji 3D z elementami rozszerzonej rzeczywistości, aktywnych eksponatów, gdzie turyści będą mogli samodzielnie spróbować różnych prac i procesów związanych z przemysłem wydobywczym - mówi Katarzyna Wołczańska.

W ramach inwestycji zostanie wybudowany również parking, którego brak jest przy obiekcie. Ekspozycja będzie tworzona przy bliskiej współpracy ekspertów z DOV w ramach transgranicznego transferu know-how.

Koszt całkowity dla Jastrzębia-Zdroju: 2 328 363,45 euro
Kwota dofinansowania: 1 979 108,93 euro
Wkład własny miasta: 349 254,52 euro

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto