Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lekarz Andrzej Ryszczyk z jastrzębskiego szpitala: bezsenność to dziś epidemia. Jak sobie z nią radzić? [PORADNIK]

BJ
Andrzej Ryszczyk, lekarz na co dzień pracujący w Poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Jastrzębiu-Zdroju nr 2, przyznaje, że kłopoty z zasypianiem to dzisiaj prawdziwa epidemia. jak sobie z tym radzić?

Lekarz Andrzej Ryszczyk z jastrzębskiego szpitala: bezsenność to dziś epidemia. Jak sobie z nią radzić? [PORADNIK]

Bezsenność wyniszcza zarówno organizm, jak i psychikę osoby, która na nią cierpi. Jak podkreśla Andrzej Ryszczyk, lekarz na co dzień pracujący w Poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Jastrzębiu-Zdroju nr 2, kłopoty z zasypianiem to dzisiaj prawdziwa epidemia. A już zastosowanie kilku prostych zasad może przynieść zaskakujące efekty...

- Zacznij od tzw. leczenia behawioralnego. Spraw, aby twój mózg kojarzył łóżko tylko ze snem. Nie używaj go do żadnych innych czynności. Jeśli czytasz leżąc w łóżku, oglądasz w nim film, wysyłasz do mózgu sprzeczne sygnały. Z kolei gdy rano się obudzisz, wstań od razu - mówi doktor Andrzej Ryszczyk.

Wielkim błędem może się okazać zasypianie przed ekranem telewizora lub ze smartfonem w dłoni. Dla wielu z nas to norma, a okazuje się, że nasz umysł zamiast się wyciszyć i przygotować do snu, pobudza się... - Dużym błędem jest też zbyt wysoka temperatura w sypialni. Optymalna to 19 stopni Celsjusza.

Warto też przewietrzyć pomieszczenie i pamiętać o tym, by ostatni posiłek zjeść najpóźniej dwie godziny przed snem - przekonuje Andrzej Ryszczyk. Nie warto również wierzyć w to, że alkohol może nam pomóc zasnąć. - Alkohol w małych ilościach ma działanie tonizujące. Jednak już te dwa piwa czy kilka drinków sprawiają, że fazy snu zostaną zaburzone - wyjaśnia Andrzej Ryszczyk.

Pomocny może okazać się za to napar z melisy, ciepłe mleko lub kakao (dostarczamy organizmowi tryptofan mający udział m.in. w wytwarzaniu melatoniny, czyli hormonu odpowiedzialnego za rytm okołodobowy organizmu). Wbrew pozorom ogromny wpływ na dobry sen ma również aktywność fizyczna, która pozwala nam zapanować nad stresem. Jest szczególnie istotne jeśli wykonujesz pracę niewymagającą wysiłku fizycznego.

Nie wierz w mit, że im dłużej śpisz tym lepiej, ważniejsza jest jakość snu, który ma swoje fazy- NREM i REM. Właściwe proporcje tych faz snu dają nam wypoczynek i siłę na kolejny dzień. W NREM największe znaczenie ma sen w stadium 3/4, czyli tak zwany sen głęboki. Właśnie wtedy do krwi wydzielane są hormony ważne dla naszego funkcjonowania. Doktor Andrzej Ryszczyk przekonuje, że w przypadku kłopotów ze snem sięgnięcie po tabletki jest ostatecznością.

- Najpierw trzeba nauczyć się pielęgnować swój sen. Leki to nie tylko ostateczność, ale również i droga donikąd. Problem nie zostanie wyeliminowany natomiast dodatkowo pojawi się nowy czyli uzależnienie. Diagnostykę zaburzeń snu należy zacząć od udania się do Poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Twój lekarz rodzinny zdecyduje jak ci pomóc, czy włączyć leczenie farmakologiczne oraz, w zależności od podłoża bezsenności, skieruje do odpowiedniego specjalisty.

Poradnia POZ WSSnr 2 w Jastrzębiu-Zdroju, telefon: 32 47 84 215

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto