Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miasto przyjazne dla niepełnosprawnych. Mamy trzy statuetki

Bartosz Wojsa
Nagrody w Jastrzębiu: samorząd równych szans
Nagrody w Jastrzębiu: samorząd równych szans UM Jastrzębie-Zdrój
Nagrody w Jastrzębiu: samorząd równych szans. Otrzymaliśmy trzy ważne dla miasta statuetki w kategoriach: najlepszy powiat grodzki, najlepszy powiat grodzki w woj. śląskim oraz nagrodę specjalną, statuetkę zarządu państwowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

Nagrody w Jastrzębiu: samorząd równych szans

W przedszkolach i szkołach w Jastrzębiu-Zdroju uczy się obecnie 849 dzieci z różnymi dysfunkcjami i z niepełnosprawnościami, a w samym mieście żyje znacznie więcej osób dotkniętych przez niepełnosprawności.

- Jak wskazują ogólnopolskie statystyki, osób z różnymi niepełnosprawnościami przybywa. Należy podejmować takie działania, by stwarzać możliwości i niwelować bariery, na jakie osoba z niepełnosprawnością możne napotkać. Aktywność miasta na tym polu została wyróżniona w ramach konkursu „Samorząd Równych Szans” - mówi Katarzyna Wołczańska z jastrzębskiego urzędu miasta.

Otrzymaliśmy nagrody w kategoriach: najlepszy powiat grodzki - statuetka w edycji krajowej, najlepszy powiat grodzki w woj. śląskim - statuetka w edycji regionalnej oraz nagrodę specjalną, statuetkę zarządu państwowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

- Działania miasta zostały ocenione ze względu na ich jakość i wpływ na faktyczną poprawę sytuacji grupy docelowej, a nie wysokość przeznaczonych środków finansowych. Nagrody wręczone zostały 25 listopada w Krakowie. Za trzema nagrodami, w trzech kategoriach idą realne działania. Jastrzębie-Zdrój podjęło szereg kluczowych działań ułatwiających niepełnosprawnym komunikacje oraz funkcjonowanie w mieście - mówi Katarzyna Wołczańska.

Jak wyliczają w magistracie, oprócz powołania pełnomocnika do spraw osób niepełnosprawnych i uruchomienia specjalnego, całodobowego telefonu, zostały wdrożone następujące działania:
- Powstanie Punktu Interwencji Kryzysowej,
- Powstanie Klubu Integracji Społecznej,
- Mieszkania chronione i mieszkania treningowe,
- Oznakowanie UM dla niepełnosprawnych,
- Projektowanie jest dostosowanie do potrzeb SDS,
- Boisko przy ZS9, termomodernizacja ZS 10,
- Powstaje spółdzielnia socjalna,
- Telefon całodobowy dla osób głuchych i niedosłyszących (516-844-320),
- Punkt przekazywania kart parkingowych.

– Po raz pierwszy w mieście podchodzimy do działania na rzecz osób niepełnosprawnych systemowo. Oczywiście wiele jest jeszcze do zrobienia, jednak już pierwsze efekty cieszą i służą tym, którzy realnie potrzebują naszej pomocy – mówi prezydent Anna Hetman o działaniach minionego roku.

Największe uznanie kapituły konkursowej zdobyła działalność Zespołu Szkół nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego. Uczniowie wraz z nauczycielami realizują wiele projektów dedykowanych osobom niepełnosprawnym, np. system komunikacji ze światem ESCONZO. Prace młodych wynalazców znajdują uznanie i są nagradzane przez wiele instytucji z kraju i zagranicy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto