Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Jastrzębia spotkali się z przedstawicielami CPK w sprawie kolei w mieście. Proponowali, żeby pociągi nie wjeżdżały do centrum

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Linia kolejowa do CPK ma przywrócić Jastrzębiu kolej.
Linia kolejowa do CPK ma przywrócić Jastrzębiu kolej. Pixabay
Niecałe dwie godziny trwały konsultacje na temat przebiegu linii kolejowej do Centralnego Portu Komunikacyjnego w Jastrzębiu-Zdroju. Jastrzębianie ze spokojem dowiadywali się kolejnych faktów nt. kolei w ich mieście, ale nie omieszkali także wyrazić swoich obaw. Najwięcej mają ich mieszkańcy Jastrzębia-Górnego, które według obecnych planów inwestora zostaje odcięte od reszty miasta...

Mieszkańcy Jastrzębia spotkali się z przedstawicielami CPK w sprawie kolei w mieście. Proponowali, żeby pociągi nie wjeżdżały do centrum

Z grupą kilkudziesięciu jastrzębian z wiceprezydentem Romanem Foksowiczem na czele, w hali widowiskowo-sportowej spotkali się zarówno przedstawiciele CPK, jak i firmy Egis, która jest wykonawcą Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego (STEŚ), żeby skonsultować z nimi przebieg przez Jastrzębie linii kolejowej wiodącej do Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Konsultacje podzielono na dwa etapy. W pierwszej części reprezentanci firmy Egis opowiedzieli jastrzębianom, na jakim etapie jest obecnie stan projektowy linii, mającej być jedną z tych, która przywróci miastu kolej.

Jak zaznaczył Hubert Bobrowski, przedstawiciel firmy, pomimo kilku wariantów, które są brane pod uwagę w Jastrzębiu, największe szanse na realizację ma tzw. wariant czerwony. Na chwilę obecną wszystko wskazuje na to, że to właśnie ten wariant będzie w trzecim kwartale 2023 roku rekomendowany CPK jako wariant inwestorki.

Bobrowski tłumaczył, że składa się na to kilka czynników. Tzw. czerwony wariant pozwala na wykorzystanie niegdyś używanej infrastruktury kolejowej, a jednocześnie nie ma przeszkód do jego realizacji np. ze strony kopalń.

Z punktu widzenia mieszkańców najistotniejsze było jednak udzielenie odpowiedzi na najbardziej frapujące ich kwestie, co nastąpiło w drugiej, dłuższej części spotkania w Jastrzębiu. Mieszkańcy zadawali różne pytania. Chcieli wiedzieć m.in, czy projekt kolei dojdzie w ogóle do skutku.

- Jeżeli dzisiaj realizujemy pierwszy etap, to nie po to, żeby go odwieszać na półkę - wyjaśniał Kazimierz Peryt z CPK, zapewniając, że projekt kolei w Jastrzębiu, podobnie jak we wszystkich miastach, przez które przebiega jest planowany na najbliższych kilkadziesiąt lat.

W trakcie konsultacji nie zabrakło też pytań osobistych. Mieszkańcy chcieli wiedzieć, czy ich posiadłości zostaną wywłaszczone. W przypadku niektórych potwierdziły się najczarniejsze scenariusze, mówiące o tym, prawdopodobieństwo wywłaszczenia ich posiadłości jest stosunkowo duże. Inni z kolei mogli odetchnąć z ulgą, gdy dowiedzieli się, że na ich dobytek kolej nie będzie oddziaływała.

Ci z mieszkańców, których dobytek znajduje się w strefie zagrożonej wywłaszczeniem, dopytywali także o ewentualny sposób wykupu ich posiadłości.

- To rzeczy bardzo indywidualne - wskazywał Kazimierz Peryt, który dodał, że istnieje możliwość wykupu całej działki lub tylko jej części. Nie ma jednak możliwości, żeby pozostawić działkę samą sobie. - Polskie prawo nakazuje dobudowanie drogi dojazdowej. Jeżeli nie ma możliwości, wykupuje się całą działkę - wyjaśniał Peryt.

Pojawiły się także rożnego rodzaju sugestie rozwiązań, dzięki zastosowaniu których, w opinii jastrzębian, kolej w najmniejszym stopniu oddziaływałyby na miasto. Mieszkańcy proponowali chociażby różne przybliżenie linii kolejowej do ul. Sybiraków, według proponujących jest możliwe, a mogłoby pozwolić uniknąć wyburzeń.

Największe emocje wzbudziło jednak możliwe - na co w piśmie wysłanym do CPK i Egis wskazywały również władze Jastrzębia-Zdroju - odcięcie od miasta Jastrzębia-Górnego. Realnie obawiają się tego również mieszkający w tej części miasta jastrzębianie.

- Odcinacie całe Jastrzębie Górne - emocjonowali się mieszkańcy, dodając jednocześnie, że budowa kolei kompletnie sparaliżuje miasto i tak mające już duże problemy z płynnością ruchu. - Jastrzębie będzie "rozkopane" na kolejnych trzydzieści lat - zauważała jedna z mieszkanek.

Do sugestii o możliwym "odcięciu" dzielnicy od reszty Jastrzębia przyłączył się również wiceprezydent Roman Foksowicz, zapewniając, że władze Jastrzębia, w imieniu mieszkańców zasugerowały ten problem inwestorowi i wykonawcy STEŚ.

- Złożyliśmy uwagi do CPK i firmy Egis - przyznał wiceprezydent, dodając, że miasto wskazało w nich na konieczność nowego połączenia ulicy Północnej z ulicą Pszczyńską, gdyż istnieje prawdopodobieństwo, że ulica Grodzka stanie się nieprzejezdna.

Mieszkańcy Jastrzębia-Górnego przyszli na spotkanie już z gotowym rozwiązaniem, które pozwoliłoby "oszczędzić" ich dzielnicę, w postaci zrezygnowania z budowy drugiej stacji kolejowej w centrum miasta i ograniczeniu planów CPK do stacji w dzielnicy Zdrój.

Jak argumentowali jastrzębianie z tej dzielnicy, pomysł łączenia dworca autobusowego z dworcem kolejowym (docelowo stacja główna w Jastrzębiu ma się mieścić obok obecnego dworca autobusowego na ul. Sybiraków) jest nietrafiony. Mieszkańcy zauważali, że nie przyczyni się to do wzrostu zainteresowania koleją, bo już z dworca autobusowego korzysta niewiele osób.

Przedstawiciele CPK i Egis obiecali pochylić się nad tą sugestią, jednak jak kontrargumentowali to, że jest tak obecnie, nie znaczy, że będzie tak dalej, zwłaszcza, gdy w okolicy pojawi się dworzec kolejowy.

- Należy zakładać, że ten dworzec zacznie funkcjonować - odpierał Hubert Bobrowski, opierając się na przykładach z innych miast i dając do zrozumienia, że w centralnym punkcie miasta dworzec mimo wszystko powinien powstać.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsze prace budowlane przy kolei w Jastrzębiu mają ruszyć w 2024 roku. Ich zakończenie, a jednocześnie udostępnienie linii podróżnym planowane jest na rok 2030.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto