Józef Żak

avatarJózef Żak

Jastrzębie-Zdrój
Mieszkam - Jastrzębie Zdrój
Mieszkaniec Józef Żak

Józef Żak

Dodano 2013-09-06 13:10:20

Historia fotografii w mieście


Cz. 5 (odcinek ostatni)

Tekst na podstawie kronik własnych
i Jerzego Kamińskiego – napisał Józef Żak

W przypadku niejasności przez zainteresowanych,
kontakt ze mną. Tel. 502 058 037
-----------------------------------------------------------------

Mieszkaniec Józef Żak

Józef Żak

Dodano 2013-09-06 12:37:14

Historia fotografii w mieście

Cz. 4

Utworzono grupę społeczną w Jastrzębiu Zdroju o zainteresowaniach fotografia i taką działalnością młodzieży była zainteresowana Komenda Hufca w Wodzisławiu Śląskim. Później z inicjatywy Jerzego Lubczyńskiego powstała grupa niezależna od KH w Wodzisławiu Śląskim, nadając sobie nazwę

Mieszkaniec Józef Żak

Józef Żak

Dodano 2013-09-06 11:22:40

Historia fotografii w mieście

3

Utworzono grupę społeczną w Jastrzębiu Zdroju o zainteresowaniach fotografia i taką działalnością młodzieży była zainteresowana Komenda Hufca w Wodzisławiu Śląskim. Później z inicjatywy Jerzego Lubczyńskiego powstała grupa niezależna od KH w Wodzisławiu Śląskim, nadając sobie nazwę - Kl

Mieszkaniec Józef Żak

Józef Żak

Dodano 2013-09-06 10:19:56

Historia fotografii w mieście
cz. 2

Informacje są częściowo kopiowane z kronik Jerzego Kamińskiego.
Wstępnie - utworzono grupę społeczną w Jastrzębiu Zdroju o zainteresowaniach fotografia i taką działalnością wśród młodzieży była zainteresowana Komenda Hufca w Wodzisławiu Śląskim. Później powstał niezależny klub fotograficzny. Klub fotograficzny JKF „Niezależni” - o tym dlaczego powstał i jak to się „rodziło”, niżej.


Założenia programowe klubu HAF to:
Harcerska Służba Informacyjna to referat propagandy Komendy Hufca. Rola i zadania HSI, nie mogą służyć li wyłącznie celom ZHP a muszą być ściśle związane z ciągle zmieniającą się sytuacją środowiska w którym przypada nam instruktorom działać na rzecz dzieci i młodzieży. Służąc bowiem całemu społeczeństwu osiągać możemy cele wykonawcze. Nasza propaganda nie może być obojętna na to co się dzieje w polu naszego działania tak w dziedzinie kultury, oświaty, gospodarki i polityki.
---------------------------------------------------------------------
W lutym 1972 przy związku Harcerskiej Agencji Fotograficznej w Jastrzębiu Zdroju, zaistniał początek pomysłu wyodrębnienia z HAF grupy klubowej o odmiennym profilu robienia zdjęć. Powodem tego były ambicje fotograficzne wielu członków HAF a którzy nie byli zainteresowani harcerstwem. Należy uwzględnić że w HAF-ie istniała forma dyscypliny Komendy Hufca w Wodzisławiu Śląskim i to głównie nie podobało się i nie akceptowali miłośnicy fotografii, ci co nie byli członkami ZHP.

Z inicjatywy Jerzego Lubczyńskiego powstała komórka fotograficzna klub "Niezależni" (od Komendy Hufca w Wodzisławiu Śląskim). W jej założeniu były przewidziane coroczne przeglądówki zdjęć (organizowanie wystaw przeglądowych) oraz udział w konkursach fotografii twórczej. Działalność tych obu komórek, traktowana była początkowo w HSI Wodzisław Śląski jako jedna ze służb informacyjnych.
Tworzenie klubu było rezultatem działania HAF-u, który oprócz popularyzacji fotografii wśród młodzieży, zajmował się wydawaniem serwisów prasowych z poszanowaniem przedstawicieli: Harcerska Służba Informacyjna - Hufiec Wodzisław Śląski.

NOWA SIEDZIBA HARCERSKIEJ AGENCJI FOTOGRAFICZNEJ
i klubu fotograficznego "Niezależni"

Fotograficy HAF i niezależni od Komendy Hufca i Harcerskiej Agencji Fotograficznej – "Niezależni", otrzymali pomieszczenia w Zakładowym Ośrodku Popularyzacji Amatorskich Środowisk Twórczych przy ul. Turystycznej 43 i to stało się faktem.

Ten etap odnotowano w kronice 05 luty 1973 - Korzyści z tego faktu odnieśli poza grupą fotograficzną też plastycy, rzeźbiarze, graficy.

Pracownikiem etatowym świetlicy została Urszula Babicz. Wystawa zdjęć z okazji otwarcia świetlicy była dziełem członków Harcerskiej Agencji Fotograficznej i klubu "Niezależni przy HAF. Początkowo te dwa kluby współpracowały ze sobą na poziomie fotografii w wielkiej symbiozie ze sobą i sami, co niektórzy nie wiedzieliśmy, do jakiej grupy przynależymy.

Fotografie i teksty archiwalne z lat 1971 - 1975. udostępnili Mariusz Kamiński – syn J. Kamińskiego i następca szefa Harcerskiej Służby Informacyjnej - Jerzy Pachoński – są to informacje na podstawie kronik Jerzego Kamińskiego i zdjęć członków Harcerskiej Agencji Fotograficznej w Jastrzębiu Zdroju.
Informacje napisał i udostępnia - Józef Żak

Mieszkaniec Józef Żak

Józef Żak

Dodano 2013-09-06 09:22:18

Historia fotografii w mieście

Informacje są częściowo kopiowane z kronik Jerzego Kamińskiego.
--------------------------------------
Wstępnie - utworzono grupę społeczną w Jastrzębiu Zdroju o zainteresowaniach fotografia i taką działalnością wśród młodzieży była zainteresowana Komenda Hufca w Wodzisławiu Śląskim. Póź

 1. Pierwszy raz tutaj?

  Cieszymy się, że dołączyłeś do serwisu naszemiasto.pl
  Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci w zrobieniu pierwszych kroków:

 2. Zwiększ atrakcyjność profilu

  Dodaj tło, zadbaj aby profil miał unikatowy wygląd i wyróżniał się na tle innych

 3. Daj się poznać

  Uzupełnij podstawowe informacje profilowe, dodaj zdjęcie i bądź rozpoznawalny

 4. Dziel się nowymi wydarzeniami!

  Publikuj artykuły, dodawaj galerie, dziel się ciekawymi infomacjami i pozostań na bieżąco z lokalnymi wydarzeniami

 5. Uczestnicz w życiu lokalnej społeczności

  Wydarzyło się coś ciekawego, o czym inni mieszkańcy powinni wiedzieć, chcesz się czymś podzielić lub napisać artykuł? Sam zadecyduj jaką formę wybierzesz

 6. Daj znać co u Ciebie

  Chcesz się czymś podzielić na gorąco, dodaj krótki wpis, wiadomość zostanie opublikowana w prywatnym strumieniu

 7. Opublikuj materiał na stronie miejskiej

  Wydarzyło się coś ciekawego, o czym inni mieszkańcy powinni wiedzieć, napisz artykuł i opublikuj go na łamach serwisu, dowiedz się co inni o tym sądzą!

 • Dodaj do obserwowanych Obserwuj ciekawe osoby! Jeżeli pojawi się coś nowego, znajdziesz to również na swoim profilu.
 • Wyślij wiadomość Wysyłaj wiadomości i bądź w kontakcie z innymi mieszkańcami!
 • Zgłoś do moderacji Zgłoś nadużycie ze strony mieszkańca!

Wydarzenia dnia

Materiały mieszkańca