MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzi mieszkańcy negatywnie oceniają Jastrzębie jako miejsce do życia. Miasto planuje wprowadzić strategię dla młodych. To ich zatrzyma?

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Badanie opinii młodych mieszkańców nt. miasta jest związane z przygotowywaniem przez władze Jastrzębia strategii dla nich.
Badanie opinii młodych mieszkańców nt. miasta jest związane z przygotowywaniem przez władze Jastrzębia strategii dla nich. Robert Sitek/UM Jastrzębie
Ponad 49 procent uważa, że Jastrzębie nie jest miejscem atrakcyjnym do życia, a jeszcze więcej, bo aż 64 rozważa wyprowadzkę z miasta. To opinia młodych jastrzębian - w wieku od 16 do 36 lat - na temat miasta. Poprosiły ich o nią władze Jastrzębia, które przygotowują strategię miasta dla młodych mieszkańców. Jak na razie nie wiadomo, co się w niej jednak znajdzie, ani kiedy wejdzie ona w życie.

Młodzi mieszkańcy negatywnie oceniają Jastrzębie jako miejsce do życia

Miejsce nieatrakcyjne do życia, z którego większość osób chciałaby się wyprowadzić. Taki obraz Jastrzębia-Zdroju wyłania się z przeprowadzonego badania opinii młodych - w wieku od 16 do 36 lat - jastrzębian na jego temat. Odpowiedzi na stawiane przez władze miasta równo 500 młodych mieszkańców.

- Pytaliśmy o ocenę atrakcyjności naszego miasta, oraz powody dla których Jastrzębie-Zdrój jest dobrym lub złym miejscem do rozwijania swoich pasji i planowania przyszłości - mówi Małgorzata Krzeszkiewicz, rzecznik prasowa Urzędu Miasta w Jastrzębiu-Zdroju.

I tak, spośród 500 osób, które wzięły udział w badaniach, ponad 49 procent uważa, że nie jest to miasto, które mogłoby się cieszyć opinią atrakcyjnego miejsca do życia. Takim Jastrzębie jest jedynie w oczach ok. 11 procent młodych mieszkańców.

Wielu młodych jastrzębian twierdzi także, że jest to miasto, w którym nie można realizować swoich pasji i ambicji. Taką opinię wyraziło niecałe 47 procent. Tylko co piąty młody mieszkaniec Jastrzębia uważa, że miasto w tej kwestii dobrze wywiązuje się ze swojej roli.

Młodzi wolą wyjechać z Jastrzębia i żyć gdzie indziej. Chodzi o pracę i możliwości rozwoju

Z opinii na temat miasta wynika również, że blisko dwóch na trzech młodych jastrzębian rozważa wyprowadzkę do innego miasta. Miejsca zamieszkania z Jastrzębia na inne miasto nie zamieniłoby natomiast 21 procent młodych mieszkańców.

A co inne miasta miałyby dać tym młodym, którym po głowie chodzi wyprowadzka? 43 procent z nich uważa, że ich przewagą nad Jastrzębiem jest łatwość w znalezieniu odpowiedniej pracy. 30 procent twierdzi z kolei, że w mieście nie ma dla nich możliwości rozwoju. Zdaniem takiej samej liczby mieszkańców inne miasta rozwijają się szybciej niż Jastrzębie-Zdrój.

Obraz Jastrzębia zmieniłyby nowe miejsca pracy i kolej

Władze Jastrzębia pytając młodych mieszkańców o opinie na temat miasta, spytały ich również, co sprawiłoby, że zrezygnowaliby z wyprowadzki. Dla zdecydowanej większości - 78 procent - najistotniejsze są miejsca pracy, które gdyby pojawiły się w Jastrzębiu, byliby oni skłonni w nim pozostać.

60 procent młodych mieszkańców w mieście zatrzymałoby powstanie atrakcyjnych przestrzeni dla młodych, zaś co drugi młody jastrzębianin byłby gotów zmienić swoje plany co do wyprowadzki, gdyby miasto budowało mieszkania dla młodych na wynajem. Jednocześnie, 54 procent uważa, że Jastrzębie byłoby lepszym miejscem do życia, gdyby funkcjonowała w nim kolej.

Jastrzębie szykuje strategię dla młodych

A dlaczego w Jastrzębiu w ogóle zdecydowano się zapytać młodych o to, co sądzą na temat miasta, a także dopytywano ich, co mogłoby w nim funkcjonować lepiej? Odpowiedzią na to pytanie jest strategia dla młodych, nad której stworzeniem pracują władze miasta. Ma to być dokument, który wpisze się w politykę młodzieżową miasta.

- Ma ona na celu wzmocnienie działań i możliwości w zakresie kształcenia się młodych ludzi, organizowania czasu wolnego, rozwijania zainteresowań i talentów, zatrudnienia i kreowania przestrzeni miejskich. Jej konsekwentna realizacja i partnerska współpraca przyczyni się do integracji środowiska i zbudowania miasta dla pokolenia "Z" (osoby urodzone pomiędzy 1995 a 2012 rokiem - przyp. red) - tłumaczy Małgorzata Krzeszkiewicz.

Jak na razie nie wiadomo, kiedy strategia dla młodych miałaby wejść w życie, ani jaki będzie jej ostateczny kształt. - Trwają prace na materiałami analitycznymi zmierzającymi do powstania projektu dokumentu. Będziemy go jeszcze konsultować wewnętrznie i z naszymi parterami - informuje rzecznik prasowa jastrzębskiego magistratu.

Osoby do których strategia dla młodych miałaby być adresowana to blisko 1/4 wszystkich mieszkańców Jastrzębia. Z danych miasta wynika, że jastrzębian w tym wieku jest dokładnie 18 565. To 9147 kobiet i 9418 mężczyzn.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mateusz Morawiecki przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto