Molestowanie w JSW Innowacje? Były prezes spółki zaprzecza. Jest zawiadomienie do prokuratury

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
Siedziba JSW Innowacje w Katowicach
Siedziba JSW Innowacje w Katowicach Google Street View
Tymczasowy Zarząd JSW Innowacje zawiadamia prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez byłego prezesa. Chodzi o podejrzenia molestowania czterech pracownic przez przełożonego. Były prezes spółki kategorycznie zaprzecza. Mówi, że to pomówienia i zapowiada kroki prawne wobec osób wysnuwających tego typu zarzuty.

Nagła dymisja prezesa JSW Innowacje

Cała sprawa zaczęła się 19 lutego od nagłego złożenia dymisji przez prezesa JSW Innowacje - spółki córki - Jastrzębskiej Spółki Węglowej, kontrolowanej przez państwo. Od początku wzbudzała zainteresowanie, bo Jarosław Mrozek wytrwał na stanowisku zaledwie pięć miesięcy.

Jednak z nieoficjalnych źródeł szybko zaczęły wypływać informacje, że rezygnacja miała mieć związek z niedopuszczalnymi zachowaniami wobec podwładnych. Ministerstwo Aktywów Państwowych nakazało w trybie pilnym rozpoczęcie kontroli w JSW Innowacje. Powodem były podejrzenia, jakoby miało dochodzić tam do molestowania pracownic.

Według nieoficjalnych informacji, były już prezes miał m.in. składać pracownicom propozycje o charakterze seksualnym w zamian za korzyści służbowe. Super Express dotarł do nagrań rozmów byłego już prezesa JSW Innowacje z pracownicami. Nie brakuje w nich wulgarnego słownictwa i niejednoznacznych propozycji w rozmowach z podwładnymi.

JSW Innowacje składa zawiadomienie do prokuratury

W piątek (6.03) wieczorem JSW Innowacje podało komunikat w tej sprawie.

- Tymczasowy Zarząd JSW Innowacje po analizie sytuacji, podjął decyzję w sprawie podejrzeń o molestowanie czterech pracownic przez przełożonego. Do prokuratury zostało skierowane zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa - czytamy w komunikacie JSW Innowacje.

Czytamy w nim również, że "tymczasowy zarząd spółki JSW Innowacje zapewni wszelką pomoc osobom zgłaszającym nieetyczne i niezgodne z prawem zachowania". Władze JSW SA oraz JSW Innowacje zadeklarowały też pełną gotowość do współpracy z organami państwowymi wyjaśniającymi nieprawidłowości.

Jastrzębska Spółka Węglowa zapewniła, że w spółce zależnej JSW Innowacje obowiązuje kodeks etyki, który zabrania wszelkich zachowań o charakterze mobbingowym.

- Każde zgłoszenie naruszenia kodeksu jest wyjaśniane w trybie pilnym i naprawiane. Istnieją procedury zapewniające anonimowość zgłaszającym naruszenia. Grupa Kapitałowa JSW od lat prowadzi konsekwentną politykę przestrzegania zasad etycznych oraz antydyskryminacyjnych. Istnieją specjalne procedury dotyczące zgłaszania naruszeń i nieprawidłowości oraz prób ich tuszowania. Zasady postępowania w takich przypadkach zostały szczegółowo opisane w ogólnodostępnym Kodeksie Etyki JSW - czytamy w komunikacie JSW.

"To pomówienia"

Od kiedy sprawa ujrzała światło dzienne, były już prezes JSW Innowacje konsekwentnie nie przyznaje się do winy. Nie chciał też jej komentować do czasu zakończenia kontroli Ministerstwa Aktywów Państwowych. W sobotę (7.03) w rozmowie z dziennikarzem DZ zajął jeszcze raz stanowisko w tej sprawie (zgodził się na wypowiedź z imienia i nazwiska).

- Mogę to tylko w jednoznaczny sposób skomentować. Nie poczuwam się do winy. To są pomówienia. Wobec wszystkich osób, które biorą w tym udział, będę podejmował kroki prawne - powiedział Jarosław Mrozek, były prezes JSW Innowacje.

Dodał, że nie widział dotąd żadnych zarzutów i nie było też minimalnego sygnału, że jest coś nie tak.

Jarosław Mrozek funkcję prezesa JSW Innowacje pełnił od 1 października 2019 roku do 21 lutego 2020 roku (wówczas Rada Nadzorcza przyjęła dymisję złożoną 19 lutego). Przez lata pracował w służbie celnej. Był m.in. dyrektorem Izby Celnej w Opolu i zastępcą dyrektora Izby Celnej w Katowicach. Pełnił funkcję dyrektora ekonomicznego w Zakładzie Usług Górniczych. Ukończył m.in. studia na wydziale inżynierii środowiska Politechniki Śląskiej oraz studia podyplomowe w Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej w Katowicach w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi.

W wyborach samorządowych w 2018 roku jako kandydat Prawa i Sprawiedliwości, bez powodzenia ubiegał się o urząd prezydenta Wodzisławia Śl.

JSW Innowacje SA z siedzibą w Katowicach, powstała z przekształcenia należącej do Grupy JSW spółki Polski Koks SA stanowi zaplecze badawczo-rozwojowe dla całej Grupy Kapitałowej JSW. Działalność spółki obejmuje wszystkie fazy działalności o charakterze badawczo-rozwojowym Grupy Kapitałowej JSW, aż po analizy wykonalności i nadzór nad realizacją projektów i wdrożeń.

Kredyt hipoteczny, to coraz większe ryzyko. UOKiK ostrzega.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mira

Molestował górników? To jest ohydne!

Dodaj ogłoszenie