Monitoring, remonty dróg i oświetlenie. Na to postawili w jastrzębskich sołectwach. Mieszkańcy wybrali inwestycje z funduszu sołeckiego

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
365 tysięcy złotych zostało podzielone pomiędzy sześć jastrzębskich sołectw.
365 tysięcy złotych zostało podzielone pomiędzy sześć jastrzębskich sołectw. UM Jastrzębie
Monitoring, remonty dróg i oświetlenie. Między innymi na to postawili w jastrzębskich sołectwach. Sześć sołectw w Jastrzębiu-Zdroju otrzymało do podziału 365 tysięcy złotych w ramach funduszu sołeckiego. Na każde z nich przypadło około 60 tysięcy. Ich mieszkańcy zdecydowali, co zrobić z tymi pieniędzmi.

Monitoring, remonty dróg i oświetlenie. Na to postawili w jastrzębskich sołectwach. Mieszkańcy wybrali inwestycje z funduszu sołeckiego

Jastrzębskie sołectwa wybrały na co chcą wydać przydzielone im pieniądze. Przypomnijmy, miasto w ramach funduszu sołeckiego zabezpieczyło w budżecie na 2022 rok łącznie 365 tysięcy złotych. Pieniądze miały zostać podzielone między sześć sołectw w Jastrzębiu-Zdroju.

Na każde z nich przypadło nieco ponad 60 tysięcy złotych. Dokładna kwota opiewa na 60 734,39 złotych dla Skrzeczkowic i 60 856,10 złotych dla pozostałych sołectw: Boryni, Bzia, Moszczenicy, Ruptawy-Cisówki oraz Szerokiej.

O tym, w jaki sposób mają zostać zagospodarowane pieniądze mieli zdecydować mieszkańcy konkretnych sołectw. W tym celu zostały zwołane zebrania wiejskie, na których wybrano przeznaczenie pieniędzy z funduszu.

Jakie inwestycje za najpotrzebniejsze uznali w swoich sołectwach mieszkańcy Jastrzębia? W Boryni oraz Skrzeczkowicach zdecydowano się na przeznaczenie całej puli pieniędzy na dokończenie remontu nawierzchni ulicy Myśliwskiej.

Z kolei w pozostałych sołectwach postanowiono, że pieniądze zostaną rozdysponowane na kilka mniejszych zadań. W Bziu z funduszu sołeckiego zrealizują zakup: grilla elektrycznego, oświetlenia pod namioty oraz zakupu pokrowców i obrusów. 15 tysięcy złotych zostanie przeznaczonych na organizację festynów, a blisko 33 tysiące pochłonie zakup i montaż urządzeń na plac zabaw przy SP 15.

Mieszkańcy Moszczenicy zadecydowali o wydaniu pieniędzy na zakup monitoringu pod wiatą rekreacyjną, jej doposażenie, a także organizację uroczystości kulturalno-promocyjne i budowę oświetlenia bocznej ulicy Kościelnej.

Remont pomieszczenia sali spotkań, bariera ochronna na przepuście przy ul. Matejki, dwustronna tablica - dojazd do posesji, zakup ekspresu do kawy oraz organizacja uroczystości kulturalno-promocyjnych - to zadania, na które środki z funduszu sołeckiego przeznaczą mieszkańcy Ruptawy-Cisówki.

Imprez kulturalno-integracyjnych nie zabraknie za to w Szerokiej, gdzie oprócz tego pieniądze zostaną wydane na remont chodnika przy ulicy Norwida i zakup i montaż urządzeń sensorycznych dla zagospodarowania terenu przy SP nr 18.

Przypomnijmy, fundusz sołecki to specjalna pula pieniędzy, którą zabezpiecza się w budżecie właśnie na rzecz sołectw. Jego celem jest poprawa warunków życia mieszkańców. Otrzymanie pieniędzy z funduszu to formalność, ale musi być ona poparta wnioskiem, za którym zagłosują mieszkańcy.

- Wniosek może być uchwalony z inicjatywy sołtysa, rady sołeckiej lub co najmniej 15 pełnoletnich mieszkańców sołectwa - tłumaczy Izabela Grela, naczelnik wydziału Informacji, Promocji i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miasta w Jastrzębiu-Zdroju.

Co roku każde sołectwo może złożyć jeden wniosek do funduszu sołeckiego, ale nie oznacza to, że wybrać można tylko jedno zadanie. - W formularzu może być wyszczególnionych kilka przedsięwzięć - wyjaśniają w Urzędzie Miasta w Jastrzębiu. Ważne, żeby wysokość kosztów nie może być wyższa niż kwota przeznaczona dla sołectwa.

Mniej wina w Europie

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie